28 firm i organizacji zaprezentowało swoje działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w ramach Targów Dobrych Praktyk CSR, które odbyły się 20 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach Targów zorganizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu odbyły się seminaria tematyczne, wykład eksperta z Wielkiej Brytanii oraz szereg wydarzeń towarzyszących.
„Targi są otwartą formułą prezentowania odpowiedzialnych działań firm, oferują możliwość spotkania z szerokim gronem interesariuszy i pozwalają na bezpośrednią rozmowę. Cieszymy się, że coraz więcej firm może pochwalić się odpowiedzialnymi działaniami w różnych obszarach i mamy nadzieję, że wkrótce społecznie odpowiedzialne prowadzenie firmy stanie się normą”, powiedziała Mirella Panek-Owsiańska, Prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Targi Dobrych Praktyk CSR to unikalna formuła prezentowania działań firm w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Swoje dobre praktyki w pięciu obszarach – rynek, społeczeństwo, zarządzanie i raportowanie, środowisko i miejsce pracy - zaprezentowały 23 firmy oraz organizacje. Pięć organizacji pozarządowych, laureatów konkursu na najlepsze przykłady współpracy z partnerami biznesowymi, podzieliło się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Seminaria tematyczne, które odbyły się podczas Targów obejmowały następujące tematy: odpowiedzialna utylizacja i recykling, odpowiedzialne pozyskiwanie zasobów naturalnych, odpowiedzialna konsumpcja oraz zrównoważone inwestycje infrastrukturalne.
W trakcie Targów miał miejsce również wykład otwarty „Green Marketing and sustainable innovation” gościa specjalnego Johna Granta - eksperta w zakresie zrównoważonego marketingu oraz autora książki „The Green Marketing Manifesto”. W trakcie wykładu John Grant stwierdził, że zrównoważony rozwój jest kluczowy dla przyszłości ludzkości, a technologie ekologiczne zawojują światowy rynek w ciągu kolejnych 20 lat. Grant uznał, że podstawą zielonego marketing nie jest reklamowanie towarów firmy jako “zielone”, ale sprawienie, aby cały proces produkcji był zrównoważony. Marks&Spencer, GE, czy Starbucks to niektóre z firm, które Grant przedstawił jako przykłady firm w pełni zrównoważonych i mogących pochwalić się innowacyjnymi praktykami. Wykład był transmitowany online dzięki firmie Living Media.
Ponadto podczas Targów odbyły się:
- ogłoszenie wyników badań na temat odpowiedzialnego łańcucha dostaw, prowadzonych przez FOB we współpracy z IIBR/Gemius SA
- wyświetlanie filmu o globalnym systemie produkcji i konsumpcji „Story of Stuff”;
- zbiórka elektrośmieci w ramach ogólnopolskiej kampanii ekologicznej EKOgraty.pl;
- ogłoszenie wyników konkursu „Eko Biuro” organizowanego przez Fundację Aeris Futuro.
W partnerstwie z Fundacją Aeris Futuro, Targi zostały przeprowadzone w standardzie Zielonego Wydarzenia i zostaną zoffsetowane, tj. wyliczony i zneutralizowany zostanie ślad klimatyczny powstały podczas wydarzenia.
Partnerzy Targów: Nestlé Polska S.A., PGNiG – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Tesco Polska Sp. z o.o.
Patroni: American Chamber of Commerce in Poland, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Belgian Business Chamber, Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce, Krajowa Izba Gospodarcza, PKPP Lewiatan, Polska Federacja Producentów Żywności, Polska Zielona Sieć, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP, Program Przedsiębiorstwo Fair Play oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.
Patroni medialni: Biznes i ekologia, CR Navigator, Dziennik Gazeta Prawna, Nowy Przemysł, Personel i Zarządzanie, Warsaw Business Journal, CSRinfo.org, ekologia.pl, hrk.pl, infor.pl, nf.pl, ngo.pl, proto.pl.
Patronat honorowy nad Targami objął Minister Gospodarki, Waldemar Pawlak.
Pobierz
-
201010250915550038
596481_201010250915550038 ・38.72 kB
-
201010250919360073
596484_201010250919360073 ・38.72 kB
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu