Zakończyły się międzynarodowe otwarte badania nad aktywnością obywatelską. Co dalej?
Badania otwarliśmy 30 marca. Zostały zamknięte w dniu dzisiejszym, po trzech miesiącach. W Polsce, we Włoszech, w Rumunii i na Cyprze pytaliśmy o przeszkody, utrudniające aktywne zaangażowanie społeczne i publiczne. Pytaliśmy również o to, co mogłoby do takiej aktywności zachęcić. W badaniach (do wczorajszego poniedziałku) udział wzięło 725 osób. W Polsce kwestionariusz wypełniło 172 osób. Dziękujemy za Wasze opinie!
Zakończyliśmy się międzynarodowe, otwarte badania on-line dotyczące aktywności społecznej i obywatelskiej, możliwości wpływania na decyzje publiczne - na poziomie lokalnym, krajowym, europejskim. W Polsce, we Włoszech, w Rumunii i na Cyprze pytaliśmy o przeszkody, utrudniające aktywne zaangażowanie społeczne i publiczne. Pytaliśmy również o to, co mogło by do takiej aktywności – i chęci wpływania na rzeczywistość – zachęcić.
Badania otwarliśmy 30 marca. Zostały zamknięte w dniu dzisiejszym, po trzech miesiącach. W badaniach (do wczorajszego poniedziałku) udział wzięło 725 osób, w tym aż 167 osób spoza krajów partnerstwa projektowego. To wartość dodana projektu. W Polsce kwestionariusz wypełniło 172 osób.
Jak zwiększyć aktywność obywatelską Polek i Polaków?
Jeszcze w trakcie trwania badań, w oparciu o częściowe ich wyniki, odbyło się w Bielsku-Białej Forum „Kreatywnie o Europie” (9 czerwca 2015 r). Zaplanowane jako mocno robocze i kameralne, z zapotrzebowaniem na otwarte, twórcze myślenie Forum miało miejsce w galerii sztuki współczesnej – bielsko-bialskiej BWA. W Forum wzięło udział 38 uczestniczek i uczestników, w wieku 16 – 68 lat, mieszkańcy i mieszkanki głównie Polski południowej. W oparciu o częściowe wyniki badań, dyskutowaliśmy i debatowaliśmy na pięć tematów:
- Dlaczego ludzie nie uczestniczą w demokracji?
- Jakie zachęty mogłyby skłonić Cię do zaangażowania się w proces demokratyczny?
- Jak zmniejszyć bariery dla aktywnego zaangażowania obywatelskiego?
- Jak wprowadzać zachęty dla aktywnego zaangażowania demokratycznego?
- O piątym temacie za chwilę…
Podobne, Krajowe Fora odbyły się również w Jesi we Włoszech, w Nikozji na Cyprze i w Iasi w Rumunii.
Co dalej z wynikami badań?
Celem Międzynarodowego Forum jest wypracowanie możliwych rozwiązań, pomysłów i rekomendacji dla zwiększenia zaangażowania obywateli w demokratyczne funkcjonowanie Unii Europejskiej. Wypracowane rekomendacje zostaną następnie przedstawione odpowiednim osobom, instytucjom i organizacjom (m.in. odpowiednim Reprezentacjom Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu, Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, europarlamentarzystom) – zarówno na poziomach krajowych, jak i na poziomie europejskim.
Rola organizacji pozarządowych?
No i piąty temat debaty i dyskusji podczas Forum… Ponieważ wszyscy Partnerzy, zaangażowani w realizację projektu „Uaktywnij się!…”, to organizacje pozarządowe, zdecydowaliśmy się dodać do tematów Krajowych Forów dodatkowy obszar: dotyczący roli organizacji pozarządowych w zachęcaniu do większej aktywności demokratycznej, obywatelskiej.
Pytanie do dyskusji brzmiało: Jaką rolę powinny/ mogłyby odgrywać organizacje pozarządowe w zachęcaniu do zaangażowania demokratycznego?
Uczestnicy warsztatu widzieli rolę NGO w zachęcaniu do zaangażowania demokratycznego w siedmiu obszarach:
1. Przekazywanie aktualnej informacji w zakresie sposobów angażowania się w życie publiczne;
- Prowadzenie edukacji poza-formalnej – która powinna być sposobem na szerzenie idei zaangażowania społecznego;
- Wykorzystanie narzędzi demokracji bezpośredniej i monitoring (nacisk na władzę + współpraca);
- Współpracę organizacji pozarządowych z władzami;
- Oferowanie wsparcia dla obywateli;
- Przyczynianie się do budowania zaufania publicznego przez pokazanie, że „można uczciwie”;
- Tworzenie oferty, która będzie stanowić „wabik” dla zaangażowania społecznego i politycznego obywateli.
Człowieku NGO – co Ty na to?
Otwarte badania on-line realizowane są w ramach projektu „Uaktywnij się! Zachęty dla aktywnego uczestnictwa w demokratycznym funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. Zostały dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Europa dla Obywateli.