Zakończyliśmy realizację projektu Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce!
Miło nam poinformować, że właśnie kończymy projekt „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce”, realizowany w partnerstwie z Gminą Skawina. To był intensywny i równie wartościowy czas!
Co się w tym czasie wydarzyło?
Na pierwszym etapie realizacji projektu zorganizowaliśmy Konkurs na Wiosenną Inicjatywę Sąsiedzką. Z efektami naszych działań można zapoznać się tutaj:
https://www.gminaskawina.pl/…/aktywni-mieszkancy-maja…
Drugi etap projektu trwał od czerwca 2023 do kwietnia 2024. Lokalne społeczności pracowały pełną parą!
Zrealizowaliśmy specjalny program szkoleniowo-mentoringowy dla dwóch społeczności lokalnych z terenu gminy Skawina – sołectwa Borek Szlachecki (gdzie działa Centrum Aktywności Kulturalnej) oraz Osiedla Samborek w Skawinie (gdzie działa Dom Ludowy „Szajbuda”). Program obejmował:
1. Cykl szkoleniowy dla lokalnych liderów, animator i aktywnych mieszkańców „WSPÓLNA PRZESTRZEŃ, WSPÓLNE DZIAŁANIE”. W ramach cyklu odbyło się 5 szkoleń:
Metoda Miejsc Aktywności Mieszkańców krok po kroku (wrzesień 2023)
Miejsce, które przyciąga ludzi - jak zadbać o dobrą atmosferę i relacje w CAK-u?
Wizyta studyjna w Miejscu Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce 25 w Krakowie (październik 2023)
Jak komunikować się z mieszkańcami i promować CAK? (listopad 2023)
Jeśli chcemy więcej – czyli pozyskiwanie środków na projekty w ramach CAK-u (luty 2024)
Blaski i cienie współpracy w zespole i z mieszkańcami (marzec 2024)
Oprócz animatorek z Borku Szlacheckiego i Os. Samborek w Skawinie w szkoleniach brały osoby zaangażowane w działania społeczne z terenu gminy oraz mieszkańki Os. Rzepnik, na którym powstaje nowe Centrum Aktywności Kulturalnej.
Szkolenia zostały bardzo pozytywnie odebrane przez uczestniczki cyklu. Cytaty z ewaluacji:
„W trakcie trwania programu zaszło bardzo wiele pozytywnych zmian w społeczności. Mieszkańcy nawiązali z nami dialog, chcą się angażować i współpracować. Uczymy się siebie nawzajem".
„Na początku naszej działalności praktycznie zaangażowane były dwie osoby, teraz krąg zaangażowania w organizację bardzo się rozrósł. Na moment zakończenia warsztatów osób, które chcą coś z nami działać jest dziesięciokrotnie więcej".
„W mojej pracy udało się wykorzystać bardzo wiele aby móc otworzyć drzwi do budowania nowych jakości życia sąsiedzkiego".
2. Wsparcie mentoringowe dla animatorek i liderek z Borku Szlacheckiego i Os. Samborek.
Jako uzupełnienie do cyklu szkoleniowego społeczności lokalne otrzymały indywidualne wsparcie konsultacyjne, jak w praktyce wykorzystać zdobyte podczas szkoleń umiejętności. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak zaangażować w działalność CAK-ów nowych mieszkańców i jak wspólnie z nimi organizować w CAK-ach kolejne wydarzenia. Rozpoczęliśmy pracę na wizją funkcjonowania miejsc aktywności i zasad, jak powinny działać. Animatorki i liderki otrzymały inspirację do planowania kolejnych działań animacyjnych.
3. Wsparcie finansowe.
Każda z dwóch społeczności biorących udział w programie otrzymała wsparcie w wys. 6 000 zł na organizacje wspólnie z mieszkańcami różnorodnych działań animacyjnych.
W Borku Szlacheckim odbyły się:
warsztaty plastyczne dla dzieci,
wspólne wykonanie szopki bożonarodzeniowej,
spotkania integracyjne i okolicznościowe (m.in. Dzień Kobiet),
zakup materiałów na zajęcia dla dzieci w ferie zimowe, zakup maszyny do szycia i stołu do piłkarzyków na potrzeby społeczności lokalnej,
nasadzenia roślin wokół CAK-u,
warsztaty florystyczne dla mieszkańców.
Z kolei na Os. Samborek udało się:
wyposażyć CAK-u po remoncie wykonanym przy wolontaryjnej pomocy mieszkańców,
zorganizować wydarzenia dla dzieci i rodzin z dziećmi w czasie ferii zimowych (koordynacja działań, zakup produktów, prowadzenie zajęć),
zorganizować warsztaty florystyczne dla kilkudziesięciu osób.
Zapraszamy do zobaczenia filmu dokumentującego działania!
https://www.facebook.com/100064319876121/videos/970469967769668
23 kwietnia odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące projekt w sali obrad Ratusza w Skawinie, podczas którego m.in. zostały zaprezentowane standardy i rekomendacje funkcjonowania CAK-ów, opracowane we współpracy z sołtysami z zarządami osiedli, zarządzającymi CAK-ami.
Realizacja projektu nie mogłaby się odbyć, gdyby nie dobra współpraca i wsparcie ze strony Urzędu Gmina Skawina, szczególnie p. Joanny Maryon-Golonki – za co serdecznie dziękujemy!
Projekt „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce” realizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Partner: Gmina Skawina.