Zakończył się I etap rekrutacji wolontariuszy wspierających organizację Dni w Diecezjach w Warszawie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Poprzez stronę www zarejestrowało się 1000 osób, do 17 maja obszary działania wybrało 786 osób, obecnie trwają rozmowy rekrutacyjne. Średnia wieku wolontariuszy to 26 lat, najstarszy wolontariusz ma 69 lat, najmłodszy 18 lat, liczba kobiet: 493 (63% całości), mężczyzn: 293 (37% całości).
Organizatorzy zapewniają wolontariuszom kompleksowy program szkoleń. Każdy przejdzie praktyczne szkolenia z pierwszej pomocy oraz komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, wiedzy nt. funkcjonowania miasta podczas Dni w Diecezjach, zasad wolontariatu i bezpieczeństwa. W zależności od tego, na jakim stanowisku będą działać wolontariusze, organizatorzy zadbają także o ich przygotowanie do realizacji konkretnych zadań. Podczas szkoleń stanowiskowych poznają np. zasady funkcjonowania i bezpieczeństwa lotniska, dworców, otrzymają wiedzę nt. historii i architektury najważniejszych sanktuariów i kościołów w Warszawie. Wolontariusze, którzy zakwalifikowali się do grupy reporterów, skorzystają też ze szkoleń z tworzenia grafik do mediów społecznościowych.
Do obsługi i pomocy pielgrzymom zgłosiły się osoby, które po raz pierwszy wezmą udział w projektach wolontariatu jak i te, które mają już za sobą to doświadczenie. Będą wśród nich młodzi ludzie, którzy ideę wolontariatu poznali w Japonii, Wietnamie, a także podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro czy Madrycie.
Podczas warszawskich Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży w Warszawie pojawią się goście z całego świata. Wolontariusze to grupa mówiąca łącznie w kilkunastu językach, m.in. po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, włosku, francusku, rosyjsku, ale także w języku koreańskim, rumuńskim, norwesku oraz w języku migowym. Do wolontariatu zgłosili się nie tylko Polacy, ale również obywatele Ukrainy, Litwy czy Kirgistanu. Wśród nich są m.in.: pilotka szybowca, pracownica firmy rekrutacyjnej, stypendystka Fulbraita, dziennikarze, lekarze, nauczyciele czy studenci.
Organizatorami wolontariatu miejskiego podczas Dni w Diecezjach w Warszawie są Urząd m.st. Warszawy, Centrum Myśli Jana Pawła II – Instytucja Kultury m.st. Warszawy, Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska. Partnerstwo instytucji samorządowych i kościelnych jest okazją do wymiany dobrych praktyk w zakresie organizacji wolontariatu oraz stanowi przykład sprawnego łączenia różnorodnej wiedzy i doświadczeń w celu jak najlepszej organizacji.
Część wolontariuszy już bierze aktywny udział w przygotowaniach. Przykładem może być grupa reporterów tworzących blog ŚDM OD KUCHNI, który przybliży projekt wolontariatu i pokaże, jak ochotnicy przygotowują się na przyjęcie gości.