Zakładanie klubu sportowego. Co zmienia nowelizacja prawa o stowarzyszeniach
20 maja wchodzą w życie zmienione przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach. Zmiany dotyczą między innymi sposobu powoływania organizacji. Nowelizacja wpływa również na kluby sportowe, które zakładane są i działają jak stowarzyszenia.
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL WYJAŚNIA
Dlatego zmiany w ustawie prawo o stowarzyszeniach są ważne również dla założycieli klubów sportowych.
Co się zmienia w ustawie o stowarzyszeniach?
20 maja 2016 roku wchodzą w życie znowelizowane przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach. Zmiany są szerokie: od zakładania organizacji, pełnomocnictwa w relacji stowarzyszenie – członek zarządu, po regulacje dotyczące oddziałów.
Jednak w omawianym przypadku, na etapie powoływania klubu sportowego, który wpisany będzie do ewidencji starosty, najważniejsze są:
- uproszczenia związane z powołaniem organizacji, tj. zmniejszenie liczby osób potrzebnych do założenia klubu,
- możliwość wynagradzania członków zarządu – jeśli klub będzie chciał z niej skorzystać, taka informacja musi się znaleźć w jego statucie.
Co zmiany ustawy o stowarzyszeniach zmieniają w praktyce?
W praktyce zmiany w ustawie o stowarzyszeniach oznaczają, że:
- zmniejsza się wymagana liczba członków założycieli klubu sportowego. Od 20 maja 2016 może to być min. 7 osób, a nie jak przed nowelizacją 15.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o stowarzyszeniach członkami założycielami mogą być obywatele polscy, posiadający pełną zdolność do czynności prawnych oraz cudzoziemcy mieszkający w Polsce. Małoletni nie mogą sami powołać organizacji, ale mogą przystąpić do już istniejącej. W tym zakresie prawo się nie zmienia. W przypadku uczniowskiego klubu sportowego, członkami są w szczególności: uczniowie, rodzice i nauczyciele.
- przygotowując statut klubu, czyli najważniejszy dokument, na podstawie którego organizacja będzie działała, należy zadbać o to, aby pojawiła się w nim informacja o wynagradzaniu członków zarządu, jeśli klub taką możliwość przewiduje. Przed nowelizacją wynagradzanie członków zarządu za pełnione funkcje było niemożliwe.
Inne informacje, które muszą się znaleźć w statucie, pozostają niezmienne. Są to:
- nazwa klubu, odróżniająca go od innych organizacji i instytucji,
- teren działania i siedzibę klubu,
- cele i sposoby ich realizacji,
- sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,
- władze klubu, tryb dokonywania ich wyboru i uzupełniania składu oraz ich kompetencje,
- sposób reprezentowania klubu oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,
- sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanowienia składek członkowskich,
- zasady dokonywania zmian statutu,
- sposób rozwiązania klubu.
Odpowiadając na pytanie
Powołując klub sportowy, który nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej i wpisany będzie do ewidencji starosty po 20 maja 2016 roku należy wziąć pod uwagę nowelizację przepisów ustawy prawo o stowarzyszeniach. Na etapie powoływania organizacji ważne są przede wszystkim zmiany w liczbie członków założycieli, z min. 15 do 7 osób i wymaganych treści statutu, jeśli klub zamierza wynagradzać swój zarząd.
Bez zmian pozostaje rejestracja klubu. Kluby, które w swoim statucie nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej wpisywane są do ewidencji starosty właściwego ze względu na siedzibę podmiotu. Taki wpis przebiega zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki procedurą Kodeksu postępowania administracyjnego.
Wniosek o wpis do ewidencji starosty składa komitet założycielski klubu sportowego. Tak wynika z rozporządzenia dotyczącego prowadzenia ewidencji klubów sportowych.
W ustawie prawo o stowarzyszeniach powołanie komitetu założycielskiego nie jest już obowiązkowe. Zarząd nowo powstałej organizacji składa wniosek.
Jeśli chodzi o dokumenty załączane do wniosku, praktyka bywa różna, dlatego najlepiej zapytać w swoim starostwie. Zazwyczaj są to:
- protokół z zebrania założycielskiego wraz z: uchwałą o powołaniu klubu, uchwałą o zatwierdzeniu statutu, uchwałą o wyborze komitetu założycielskiego, uchwałą o wyborze zarządu oraz uchwałą o wyborze organu kontroli wewnętrznej (komisji rewizyjnej),
- lista założycieli zawierająca: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, miejsce zamieszkania, własnoręczny podpis,
- lista obecności na zebraniu założycielskim z własnoręcznymi podpisami (min. 7 osób),
- informacja o adresie tymczasowej siedziby klubu,
- statut klubu.
W przypadku, kiedy organizacja sportowa planuje działalność ekonomiczną konieczna jest rejestracja w KRS. Wówczas podstawę prawną stanowić będą ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym i Kodeks postępowania cywilnego.
Podstawa prawna
- Klub sportowy działa jako osoba prawna.
- Uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji.
- Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.
- Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji.
- Do wniosku o wpis do ewidencji, o którym mowa w ust. 4, dołącza się:
1) statut;
2) listę założycieli, zawierającą ich imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania oraz własnoręczne podpisy;
3) informację o adresie siedziby klubu sportowego.
- Uczniowski klub sportowy uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji, o której mowa w ust. 4.
- Przepisy ust. 2 i 4–6 stosuje się odpowiednio do innych niż uczniowskie klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna [poradnik.ngo.pl]