Zainaugurowano działalność Opolskiego Klastra Medycznego 50 Plus
Od lutego br. OKM 50+ działa w formule stowarzyszenia. Konferencja inauguracyjna klastra odbyła się 21 maja 2015 w Opolu i była spotkaniem przedstawicieli placówek medycznych i rehabilitacyjnych, nauki i administracji publicznej z NGO działającymi w woj. opolskim na rzecz zdrowia osób starszych i poprawy ich jakości ich życia..Jakie problemy podjęto podczas spotkania?
Opolski Klaster Medyczny 50+ to inicjatywa 14 podmiotów działających wokół medycznych i społecznych problemów osób w wieku senioralnym, zainicjowana w czerwcu 2014 r., od lutego b.r. funkcjonująca w formule stowarzyszenia.
21 maja na WWFiF Politechniki Opolskiej odbyła się inauguracyjna konferencja Klastra „Medyczne i społeczne aspekty funkcjonowania osób 50+”.
OKM50+ został utworzony z troski o pacjentów oraz na rzecz rozwoju medycyny w województwie opolskim, lokalnych placówek leczniczych, opolskich uczelni oraz małego biznesu. Realizowane mają być wspólne cele w zakresie poprawy efektywności leczenia pacjentów – w oparciu o wspólnie wypracowane programy lecznicze i działania profilaktyczne. Członkowie klastra liczą również na rozwój wiedzy w zakresie nowych technologii między uczelniami a szpitalami i firmami, a także na rozwój turystyki medycznej w woj. opolskim.
Konferencja – pod patronatem Rektora Politechniki Opolskiej, Marszałka Woj. Opolskiego i Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu – połączyła środowisko medyczne i naukowe ze specjalistami w zakresie społecznych aspektów ochrony zdrowia oraz przedstawicielami opolskiej administracji publicznej.
Problem depopulacji podjął Adam Kijak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, zaznaczając, że województwo opolskie cechuje wysoka i wciąż rosnąca wartość wskaźnika depopulacji na tle innych regionów kraju. Jednocześnie w naszym województwie jest najwięcej w kraju domów pomocy społecznej (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców). Pomoc dla seniorów powinna być jednak zdecydowanie bardziej ukierunkowana na rozwój dziennych domów pomocy, w których osoby starsze mogą spędzać czas w ciągu dnia, nie zmieniając miejsca zamieszkania.
Regionalne działania na rzecz seniorów są także wpisane w program opolskiej Specjalnej Strefy Demograficznej (do 2020 r.). W ramach tzw. silver economy planowany jest wzrost dostępności usług publicznych oraz edukacji na rzecz seniorów i wolontariuszy pracujących z osobami starszymi, a infrastruktura przeznaczona na rzecz osób starszych ma zostać rozbudowana i zmodernizowana. Rozwijana jest także teleopieka (choć dotychczas korzysta z niej zaledwie 70 osób w skali województwa) oraz programy aktywizacji seniorów inicjowane przez samorządy.
Od 2 lat działa w Opolu 15-osobowa Rada Seniorów przy Urzędzie Miasta Opola. O jej idei oraz Akademii Młodych Serc, utworzonej przez Fundację Czas wraz z Politechniką Opolską opowiadała Jolanta Kawecka z tej fundacji.
Renata Cygan – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy – podjęła problemy niechęci do aktywności zawodowej bezrobotnych w wieku 50+ oraz pracodawców, którzy wolą zatrudniać osoby młode, a nie starsze i doświadczone. Podkreśliła jednak, że jednocześnie rośnie popularność programów stażowych dla najstarszych bezrobotnych.
Wojciech Witoń z OCWiP przybliżył projekty wsparcia seniorów realizowane w woj. opolskim w ramach ASOS (Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych), dzięki którym prowadzone są kursy językowe i komputerowe, rozwijany jest wolontariat oraz dostęp do usług doradczych.
Uniwersytet III Wieku w Opolu zaprezentował się jako placówka z długim doświadczeniem, funkcjonująca od 30 lat, której celem jest m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek i komunikacja między organizacjami senioralnymi oraz prowadzenie zajęć mających na celu podniesienie jakości życia seniorów (usprawniających i taneczno-ruchowych).
W naszym regionie działa 17 uniwersytetów III wieku, z których skorzystało w ub.r. ponad 2 tys. osób.
Ciekawą ideą, również rozwijaną w woj. opolskim, jest Bank Czasu – nieformalna sieć wymiany usług, w której walutą rozliczeniową jest czas pracy (takiej jak pomoc seniorom w porządkach, zakupach, nauce języków obcych i obsługi komputera). Pozwala na wymianę doświadczeń międzypokoleniowych i wewnątrzpokoleniowych, rozwija małe środowiska i daje osobom starszym możliwość podzielenia się doświadczeniem życiowym. O jego atutach opowiadała Elżbieta Kucharska z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Centrum Terapii Nerwic w Mosznej przybliżyło tematykę rehabilitacji psychiatrycznej na rzecz spokojnej starości.
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (inicjatorzy powstania klastra) podjęli zaś temat chorób zwyrodnieniowych stawów, schorzenia dotykającego 75 proc. osób powyżej 75 roku życia, dziś nowocześnie i skutecznie leczonego dzięki wysoko rozwiniętej technologii i zabiegom ortopedycznym, coraz bardziej przyjaznym pacjentom – o czym opowiedział dr Marek Czerner.
Z referatem dotyczącym aktywności fizycznej i jakości życia seniorów wystąpił dr Paweł F. Nowak z Politechniki Opolskiej i Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Zdrowia. Podkreślił, że grupa osób 50+ to w dużej mierze osoby w wieku produkcyjnym, jeszcze przez ok. 15 lat aktywne zawodowo, do których trzeba kierować programy edukacyjne, profilaktyczne i usługi, podnoszące ich sprawność fizyczną i intelektualną.
W konferencji wzięło udział ok. 80 osób – reprezentantów administracji publicznej, uczelni, lokalnych placówek medycznych, opolskiego uniwersytetu III wieku i organizacji pozarządowych, zaangażowanych w problemy zdrowia seniorów.
Opolski Klaster Medyczny 50+ tworzą: Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, SP ZOZ Głuchołazy, Szpital Zespolony w Kędzierzynie-Koźlu, Brzeskie Centrum Medyczne, ZOZ Biała, Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Zespół Szkół Medycznych w Brzegu, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Polskie Stowarzyszenie Trenerów Zdrowia, Stowarzyszenie Wsparcia Osób w Podeszłym Wieku "Babie Lato", Stowarzyszenie "Zdrowie" z Brzegu oraz P.P.H. Kosmed Z. Leżański z Głubczyc.
Źródło: OKM 50+