Zagraniczne podpisy elektroniczne i ePUAP dla cudzoziemców lub osób przebywających poza RP. Do wykorzystania w NGO
Z podpisami elektronicznymi organizacje pozarządowe muszą się oswoić. Coraz częściej stosujemy je, bo są wygodne, ale niekiedy po prostu musimy (jak w przypadku sprawozdań finansowych). Najpopularniejszy jest bezpłatny podpis ePUAP (profil zaufany). Mogą go używać także cudzoziemcy. Jakie jeszcze podpisy zagraniczne da się zastosować w NGO do podpisywania dokumentów w Polsce? Przedstawiamy analizę przygotowaną dla ngo.pl w ramach Centrum Pro Bono.
Profil zaufany – to bezpłatna, nieograniczona czasowo metoda potwierdzania tożsamości, która ma zastosowanie głównie w relacjach z organami administracji publicznej w Polsce.
Profil zaufany nie tylko w Polsce i nie tylko dla Polaków
Cudzoziemcy oraz Polacy przebywający zagranicą także mogą uzyskać polski profil zaufany. Można to zrobić zarówno będąc w Polsce, jak i bez konieczności przyjeżdżania do Polski.
Niezależnie od tego, którą drogę uzyskania profilu zaufanego się obierze – uzyskanie z Polski czy z zagranicy, należy w tym celu najpierw uzyskać numer PESEL, jeśli dana osoba takiego numeru PESEL nie posiada.
W tym celu należy złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL do dowolnego urzędu gminy w Polsce (osobiście lub drogą listowną). Formularz wniosku dostępny jest pod linkiem: https://www.gov.pl/attachment/5681d5cb-3ce9-4ca0-a325-1db67a7f3c24
We wniosku należy wypełnić swoje dane i podać, w jaki celu potrzebny jest numer PESEL. Dane co do małżonka można zostawić niewypełnione. Jeśli zostaną podane dane co do małżonka, urząd może zażądać dokumentów potwierdzających stan cywilny wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tożsamość (skan paszportu lub okazać paszport, jeśli cudzoziemiec składa wniosek osobiście). Wniosek można złożyć w urzędzie gminy osobiście lub przez pełnomocnika (potrzebne jest wtedy pisemne pełnomocnictwo opłacone opłatą skarbową - 17 zł). Jednak wniosek powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy (przynajmniej część urzędów nie akceptuje podpisu pełnomocnika).
Mając już PESEL, należy wejść na stronę: www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany i zarejestrować się, zgodnie z przedstawioną na stronie procedurą. Konieczne jest przy tym potwierdzenie swojej tożsamości.
Dla osób mieszkających w Polsce możliwe jest potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem internetowego konta bankowego lub weryfikacja tożsamości w jednym z punktów w Polsce, takich jak oddziały banków czy urzędy.
Dla osób z zagranicy możliwe jest potwierdzenie tożsamości w konsulacie lub ambasadzie w danym kraju. Na stronie: https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList można sprawdzić, gdzie zagranicą znajdują się takie punkty potwierdzające, wpisując odpowiedni kraj z listy. W odpowiednim konsulacie czy ambasadzie umówimy się na wizytę celem potwierdzenia naszej tożsamości oraz uzyskamy dane do logowania do profilu zaufanego. Wtedy też należy wybrać sposób autoryzacji – w przypadku cudzoziemców zwykle przez SMS. Możliwa jest też autoryzacja tożsamości przez zewnętrznego dostawcę (bank), ale w tym celu potrzebne jest konto bankowe w banku w Polsce oferującym taką usługę. W przypadku rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku bankowego i zawarcia nowej umowy w innym banku, użytkownik może zmienić bank autoryzujący jego tożsamość bez konieczności zakładania profilu zaufanego na nowo.
Kiedy zagraniczny kwalifikowany podpis elektroniczny będzie uznawany w Polsce
Kwalifikowany podpis elektroniczny – to podpis elektroniczny oferowany przez polskich lub zagranicznych dostawców, zwykle odpłatnie i na określony czas.
Zagraniczny kwalifikowany podpis elektroniczny jest uznawany w Polsce, jeśli spełnia wymagania rozporządzenia eIDAS.
Sprawdzenia zgodności kwalifikowanego podpisu elektronicznego można dokonać za pośrednictwem strony: https://esignature.ec.europa.eu/efda/tl-browser/#/screen/home wybierając kraj dostawcy podpisu. Na liście wymienione są tylko kraje Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania. Nabywając kwalifikowany podpis elektroniczny od autoryzowanego dostawcy wymienionego na powyższej liście należy upewnić się u niego, że jest to podpis spełniający wymogi rozporządzenia eIDAS (gdyż ten sam dostawca może oferować różne rodzaje podpisów elektronicznych).
Ponadto uznawane w Polsce powinny być również podpisy z państw trzecich, gdy usługi zaufania pochodzące z państwa trzeciego są uznawane na mocy umowy zawartej między Unią a danym państwem trzecim lub organizacją międzynarodową zgodnie z art. 218 TFUE – wynika to z art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 910/2014 z dnia 23.07.2014 r. Na razie żadna z obecnie zawartych umów nie przewiduje takiej procedury uznawania.
Kwalifikowany podpis elektroniczny można uzyskać też u polskiego dostawcy, t.j. obecnie: Asseco Data Systems S.A., EuroCert Sp. z o.o., Narodowy Bank Polski, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o., Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.
Niektórzy z tych dostawców umożliwiają uzyskanie kwalifikowanego podpisu bez konieczności przyjazdu do Polski, np. poprzez złożenie podpisu pod wnioskiem o wystawienie kwalifikowanego certyfikatu w obecności notariusza w danym kraju.
W zależności od kraju, w którym taka czynność będzie dokonywana, należy potwierdzić z dostawcą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w jakiej formie takie oświadczenie powinno być złożone, z uwagi na różnice w interpretacji czynności notarialnej dokonywanej u lokalnego notariusza.
Dla cudzoziemca przebywającego w kraju poza UE i Wielką Brytanią uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego od dostawcy z Polski, który oferuje taką procedurę bez konieczności przyjazdu do Polski, wydaje się najlepszą opcją.
Procedura uzyskania podpisu polega na tym, że dostawca (pracownik, przedstawiciel dostawcy) wydaje zainteresowanej osobie urządzenie uwierzytelniające (a więc niejako „nośnik” kwalifikowanego podpisu elektronicznego np. pendrive albo kartę z czytnikiem USB) lub wskaże, w jaki sposób można taki nośnik uzyskać. Możliwe jest też podpisywanie dokumentów w chmurze.
Certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego ma swój termin ważności. Oznacza to, że kwalifikowany podpis elektroniczny można używać najczęściej przez dwa, trzy, pięć lat albo dłużej. Użytkownik powinien więc pamiętać o przedłużeniu certyfikatu, by nie narazić się na brak możliwości skorzystania z podpisu. Przydatną funkcją okazuje się korzystanie z kwalifikowanego znacznika czasu podczas podpisywania dokumentu.
Dominika Wągrodzka, adwokat, bnt attorneys in CEE bnt attorneys in CEE to międzynarodowa kancelaria „full service” obsługująca przedsiębiorców w Europie Środkowej i Wschodniej
Program Centrum Pro Bono jest realizowany przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych od 2007 roku. Inicjatywa Centrum Pro Bono zaspokaja rosnącą potrzebę pomocy prawnej pro bono na rzecz organizacji III sektora. Głównym obszarem działalności Centrum Pro Bono jest pośredniczenie pomiędzy organizacjami pozarządowymi poszukującymi wsparcia prawnego, a prawnikami, chętnymi do świadczenia pomocy prawnej pro bono. Dodatkowo, ścisła współpraca z kancelariami prawnymi i najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach pozwala nam podejmować wyzwania w postaci różnych projektów edukacyjnych i szkoleniowych skierowanych do organizacji non-profit. Obecnie z Centrum Pro Bono współpracuje 30 kancelarii z całej Polski.
Więcej informacji: http://www.centrumprobono.pl/
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23