Zagłosuj na Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej! [patronat ngo.pl]
Trwa głosowanie w plebiscycie publiczności w ramach Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Do ścisłego finału konkursu zostało zakwalifikowanych dwanaście małopolskich firm społecznych. Do 18 października można na nie głosować w internetowym plebiscycie na stronie www.mlps-glosowanie.pl!
To dobry moment, by nieco przybliżyć działalność naszych Finalistów, ukazać jak różnorodny jest sektor ekonomii społecznej oraz w jak wielu zakątkach Małopolski z sukcesem prowadzą działalność przedsiębiorstwa społeczne. Wśród kandydatów do nagrody głównej znaleźli się:
- Rabczańska Spółdzielnia Socjalna Dziewięćsił powstała z inicjatywy Gminy Rabka-Zdrój oraz Ogniska TKKF „Carlina” w 2012 r. Głównym zadaniem spółdzielni jest pielęgnacja zrewitalizowanego parku zdrojowego o powierzchni 35 ha oraz inne zadania związane z pielęgnacją zieleni. W okresie pandemii spółdzielnia realizując misję społeczną, stworzyła dodatkowe dwa miejsca pracy dla osób, które ją utraciły z powodu zamknięcia swoich zakładów pracy.
- Fundacja Rozwoju Regionalnego Viribus Unitis została powołana w 2010 roku w celu aktywizacji społeczno-zawodowej osób wykluczonych, ze szczególnym uwzględnieniem osób niesłyszących. Działalność Fundacji polega na obsłudze zniczomatów – samoobsługowych maszyn umożliwiających zakup zniczy bądź wkładów. Działalność społeczna natomiast koncentruje się na wspieraniu środowiska osób niesłyszących w różnych sferach życia: edukacyjnej, zawodowej czy kulturalnej.
- Spółdzielnia Socjalna Serce Pogórza to podmiot, który powstał w 2011 roku z inicjatywy uczestników projektu podnoszącego kompetencje zawodowe pn. „Czas na aktywność”, realizowanego przez GOPS w Zakliczynie. Głównym trzonem działalności spółdzielni są usługi cateringowe. To, co charakterystyczne dla tego podmiotu to bazowanie na lokalnych produktach i przepisach, których głównym składnikiem jest Fasola Piękny Jaś. W ofercie Spółdzielni jest także doradztwo zawodowe oraz warsztaty z zakresu ekonomii społecznej.
- Charity Polska - Fundacja Inicjatyw Lokalnych I Ekonomii Społecznej to sieć trzech sklepów charytatywnych zlokalizowanych w Krakowie, w których pracują osoby z niepełnosprawnością. Sprzedaż prowadzona jest również za pośrednictwem sklepu internetowego. Asortyment sklepów obejmuje produkty otrzymane w formie darowizny od osób indywidulanych m.in. odzież, książki, biżuterię, ceramikę, dodatki do domu itp. Fundacja stawia sobie za cel tworzenie warunków do rozwój zawodowego osób z niepełnosprawnością dbając przy tym o umożliwienie im łączenia pracy z potrzebną rehabilitacją.
- Stowarzyszenie Cześć prowadzące Ambasadę Kreatywności w Chrzanowie to przedsiębiorstwo powstałe z myślą o długotrwale bezrobotnych mieszkańcach Chrzanowa. Poprzez prowadzenie herbaciarni oraz organizację różnorodnych warsztatów i spotkań Stowarzyszenie stara się angażować lokalną społeczność w oddolne inicjatywy, tym samym budując potencjał społeczeństwa obywatelskiego. Stowarzyszenie prowadzi również projekty nakierowane na współpracę i sieciowanie lokalnych organizacji pozarządowych.
- Spółdzielnia Socjalna „Nad Dłubnią” została powołana z inicjatywy Gminy Iwanowice w 2018 roku. Działając w partnerstwie z Gminą buduje ugruntowaną pozycję swojej firmy, jednocześnie pomagając tym, którzy z różnych przyczyn życiowych są nieporadni, czy wykluczeni. Podmiot zajmuje się konserwacją budynków gminnych, utrzymuje tereny zielone, prowadzi prace remontowo-budowlane.
- Spółdzielnia Socjalna Biovitamed od 2014 roku świadczy usługi rehabilitacji stacjonarnej i domowej na obszarze Tarnowa i okolicznych powiatów. Współpracuje z placówkami oświatowymi, domami pomocy społecznej, organizacjami prowadzącymi placówki dzienne dla seniorów. W ofercie spółdzielni znajdują się m.in. usługi rehabilitacji pocovidowej, sprofilowane usługi rehabilitacyjne dla kobiet oraz dzieci (integracja sensoryczna i bilateralna). W 2016 roku spółdzielnia uruchomiła Środowiskowy Dom Samopomocy, którego prowadzenie od 2018 roku przejęła utworzona przez spółdzielnię socjalną Fundacja Zielona Przystań, dając zatrudnienie 14 osobom, a opiekę ponad 50 osobom z niepełnosprawnościami.
- Społeczna 21 sp. z o.o. powstała z inicjatywy rodziców osób z Zespołem Downa i pracujących z nimi specjalistów, skupionych wokół Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” z Krakowa. Firma prowadzi food truck z frytkami belgijskimi na terenie Zalewu Nowohuckiego oraz zajmuje się produkcją rękodzieła sprzedawanego za pośrednictwem sklepu internetowego. Celem podmiotu jest aktywizacja zawodowa osób z Zespołem Downa oraz popularyzacja idei zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. Oprócz tworzenia miejsc pracy, przedsiębiorstwo powołało Klub Aktywnych Zawodowo, który stanowi przestrzeń wsparcia dla pracowników w wielu obszarach: radzenia sobie z emocjami, poszerzania wiedzy, czy podtrzymywania relacji towarzyskich.
W ramach Konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej przewidziano również specjalną kategorię dla młodych firm społecznych pn. Debiut Roku. W finale, w ramach tej kategorii znalazły się:
- Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego Sp. z o.o. - utworzona przez Stowarzyszenie MANKO z Krakowa. Celem działania spółki jest wsparcie dla lokalnych samorządów oraz organizacji seniorskich w zakresie: opracowywania dokumentów - diagnoz, strategii rozwoju polityki proseniorskiej dla JST oraz usług szkoleniowych dla seniorów (nt. świadomości prokonsumenckiej, praw pacjentów), Programu Gmina Przyjazna Seniorom, oraz budowa sklepu internetowego dla seniorów.
- Fundacja Aktywna Integracja - powstała w celu integracji międzykulturowej mieszkańców Krakowa o narodowości polskiej oraz ukraińskiej. W ramach działalności prowadzi Kawiarnio-Księgarnię „NIĆ”, zlokalizowaną w centrum Krakowa (ul. Sławkowska). Podmiot oferuje możliwość zakupu literatury ukraińskojęzycznej oraz dania kuchni ukraińskiej oraz polskiej.
- Spółdzielnia Socjalna „Przedszkolaki to My” - powołana pod koniec 2019 roku przez dwa podmioty prawne: LGD "Korona Sądecka" oraz Gminę Chełmiec. Spółdzielnia prowadzi placówki wychowania przedszkolnego, w ramach pięciu oddziałów, dla 120 dzieci.
- Linmarket Non Profit Sp. z o.o. - powstało pod koniec 2019 roku, zatrudnia wyłącznie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zajmuje się produkcją i dystrybucją lin, sznurków i nici o szerokim zasięgu zastosowania (np. rękodziele, makramie, dekoracjach, rzemiośle).
O tym, który z wyżej przedstawionych podmiotów uzyska nagrodę publiczności, zadecydują głosujący. Zapraszamy do dołączenia i wspierania swoich ulubionych podmiotów. Głosować można codziennie, do 18 października, na stronie: www.mlps-glosowanie.pl.
Finaliści powalczą o nagrody finansowe – ich pula w tegorocznej edycji Konkursu wynosi 45 000 zł. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wrażliwych i aktywnie działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej Partnerów Strategicznych: Banku Gospodarstwa Krajowego – Sponsora Nagrody Głównej oraz Firm: Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., UBS Business Solutions Poland sp. z o. o., Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. oraz Krakowskiego Parku Technologicznego sp. z o.o.
Patronat merytoryczny nad Konkursem sprawują: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Loża Małopolska BCC. Swoją opieką medialną Konkurs objęli: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski oraz ngo.pl.
Inicjatorem i organizatorem Konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, realizujący projekt „Małopolski Ośrodek Koordynacji Ekonomii Społecznej – etap III” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, w ramach poddziałania 9.3 Wsparcie ekonomii społecznej. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.