Proces demokratyzacji naszego państwa to nie tylko decentralizacja władzy na najwyższych jej szczeblach i przystąpienie do Unii Europejskiej. To nie tylko paragrafy, ale również nasza postawa i otwarte umysły.
Doskonale zdają sobie z tego sprawę członkowie Stowarzyszenia Civitas, którzy w ramach projektu „Młodzi Aktywni w Zagłębiu Dąbrowskim”, za cel przyjęli sobie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby innych, świadome budowanie społeczeństwa obywatelskiego i pokojowe współistnienie z przedstawicielami innych narodów. Chcą, by młody człowiek wyposażony był wiedzę i umiejętności, niezbędne do tego, by stać się aktywnym liderem społeczności lokalnej.
– Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, że „budowanie społeczeństwa obywatelskiego” to nie pusty frazes. To dbałość nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale także o środowisko, w którym się żyje. To nie tylko interesowanie się sprawami lokalnymi, ale też tym, co dzieje się w kraju i na świecie. To umiejętność egzekwowania swoich praw, ale też wypełnianie swoich obywatelskich obowiązków. To postawa , która umożliwia w wymierny sposób wpływać na to co dzieje się wokół nas – podkreśla Anna Dęboń, koordynatorka projektu.
Cykl warsztatów, obejmujący siedem tematycznych spotkań, odbywa się w jedenastu szkołach ponadgimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie, Czeladzi i Siewierzu. W trakcie szkoleń młodzież uczy się zasad skutecznej komunikacji, zdobywa umiejętności niezbędne do pracy zespołowej, a także poznaje zagadnienia związane z szeroko pojętym społeczeństwem obywatelskim.
Zajęcia teoretyczne poparte są praktyką – uczestnicy sami tworzą fikcyjne państwo i wcielają się w jego obywateli: niepełnosprawnych, wyznawców różnych religii i narodowości i testują zdobytą wiedzę, tworząc własny kodeks praw i obowiązków. Warsztaty kończy poważna dyskusja dotycząca sytuacji społeczno - politycznej różnych krajów świata w kontekście łamania praw człowieka. Inicjatorzy projektu pod koniec warsztatów przewidują wizytę studyjną w jednej z dużych organizacji pozarządowych o zasięgu ogólnopolskim, np. w Fundacji im. Stefana Batorego, by z bliska przyjrzeć się pracy społeczników.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych i potrwa do końca czerwca 2010 roku.
Źródło: strona www