Jeśli szukalibyśmy odpowiedzi na pytanie, czy sektor pozarządowy jest gotowy do poważnych i merytorycznych dyskusji, to odpowiedź twierdzącą z pewnością znaleźliśmy w Kołobrzegu, w dniach 27-28 czerwca 2014 r., podczas Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Blisko stu przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu całego województwa wzięło udział w dwudniowej debacie dotyczącej przyszłości III sektora w Polsce, jego znaczenia dla rozwoju kraju oraz przyczyn i skutków angażowania się podmiotów sektora pozarządowego w politykę. Tak ważne tematy, mimo iż czas konferencji zbiegł się z początkiem wakacji i klimatem nadmorskiego kurortu ,spowodowały na szczęście pełną mobilizację zebranych w Kołobrzegu uczestników, którzy przez dwa dni ciężko pracowali nad wizją rozwoju sektora pozarządowego.
Całe spotkanie rozpoczęło się częścią plenarną, w której zaprezentowano możliwości finansowania działań organizacji: zarówno dużych przedsięwzięć, na które można pozyskać środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, jak i małych projektów planowanych przez młode organizacje i grupy nieformalne, które mogą być sfinansowane z mikrodotacji Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego – operatora wojewódzkiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Kolejny przykład operatora to Lokalne Grupy Działania, które zarządzają środkami na rozwój obszarów wiejskich, ale jednocześnie są platformą do budowania partnerstw lokalnych i angażowania różnych podmiotów (w tym organizacji pozarządowych) w planowanie i budowanie rozwoju lokalnego.
Ostatnia część tej sesji, to niejako wprowadzenie do głównego tematu Forum: najpierw przybliżono założenia akcji „Masz Głos, Masz Wybór”, organizowanej już od wielu lat w całym kraju przez Fundację im. Stefana Batorego, a następnie zaprezentowano krótki film, zachęcający do pracy nad strategią rozwoju III sektora w Polsce.
Na koniec pierwszego dnia Forum uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, które pod okiem moderatorów opracowały wizje rozwoju sektora w odniesieniu do tematu „Rola III sektora w rozwoju kraju” w rozbiciu na 4 zagadnienia przewodnie: ludzie, finanse, wizerunek i współpraca między organizacjami. Każda z grup miała za zadanie zastanowić się czym jest III sektor, w jaką stronę podąża, co ma zmieniać i w jaki sposób to robić oraz w oparciu o jakie wartości działać.
Wieczór to najczęściej czas na odpoczynek, integrację uczestników w mniej formalnych okolicznościach… organizatorzy zaproponowali chętnym integrację w niecodziennych warunkach: na jednym z kołobrzeskich osiedli, wspólnie z mieszkańcami, uczestnicy Forum mieli okazję przenieść się w czasie w lata młodości – zagrać w klasy, gumę, kapsle, napić się oranżady i to wszytko przy muzyce z dawnych lat.
Drugi dzień konferencji poświęcony był w całości debacie nad tematem wybranym do opracowania dla województwa zachodniopomorskiego: „Obojętność, impotencja, abstynencja, zaangażowanie – wokół roli organizacji pozarządowych w polityce lokalnej. Co gdyby aktywiści rządzili gminą?” i rozpoczął się od części warsztatowej: uczestnicy w 4 grupach pracowali tym razem nad przyczynami i skutkami określonego nastawienia III sektora względem świata polityki. Każda grupa skupiła się na innym wymiarze: obojętności, impotencji, abstynencji i zaangażowaniu – czterech postawach najczęściej spotykanych wśród podmiotów pozarządowych.
Debata była bardzo ciekawa, wywołała również po zakończeniu wiele komentarzy i dodatkowych pytań ze strony obecnych na sali uczestników Forum. Generalny wniosek z całej dyskusji był nastepujący: potrzeba w III sektorze jak najmniej postaw obojętności i impotencji, natomiast decyzję o angażowaniu się w politykę czy też nie, podjąć musi każdy działacz pozarządowy, w zależności od indywidualnych doświadczeń i możliwości, wyraźnie oddzielając wtedy swoją działalność pozarządową od politycznej.
Wszystkie materiały z warsztatów, wnioski i komentarze z dyskusji i debaty zostaną wykorzystane przez Regionalny Panel Ekspertów do stworzenia opracowań dwóch wymienianych powyżej tematów, jako głosu zachodniopomorskiego sektora pozarządowego w dyskusji nad przyszłością III sektora w Polsce. Ostateczna dyskusja nad kształtem wniosków i rekomendacji wypracowanych w naszym województwie odbędzie się na Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych już we wrześniu tego roku.
Podsumowując całe wydarzenie, z pewnością można powiedzieć, że udało się zainicjować w środowisku pozarządowym płaszczyznę wymiany doświadczeń i dyskusji nad ważnymi, ogólnosektorowymi tematami, które w codziennej działalności poszczególnych organizacji rzadko są obecne. Uczestnicy Forum mieli również okazję do integracji, nawiązania nowych kontaktów, wspólnej dyskusji, spierania się i wypracowywania rozwiązań, które posłużą budowaniu silniejszego i bardziej zintegrowanego III sektora w województwie zachodniopomorskim.
Źródło: Dane organizatora