Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Pierwsze wybudowane po wojnie osiedle mieszkaniowe Warszawy znalazło się pod ochroną. Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska wpisała w środę do rejestru układ urbanistyczny Mariensztatu.
- Wpis do rejestru daje możliwość ubiegania się o dotacje na remonty. Pomocy finansowej udzielają: miasto, marszałek województwa, Ministerstwo Kultury i Unia Europejska - wymienia konserwator Barbara Jezierska. - A Mariensztat wymaga nakładów. Poza Rynkiem nic nie było remontowane od czasów budowy.
Umieszczenie Mariensztatu w rejestrze określa jako "wpis obszarowy". Takich wpisów dokonała już kilka. W tym roku na liście zabytków znalazły się m.in. układy urbanistyczne ulic Brzeskiej i Targowej oraz Kolonii Profesorskiej. W kolejce czekają: Nowe Miasto, Aleje Jerozolimskie, Stara Ochota i inne rejony Warszawy. W przyszłości w rejestrze ma się znaleźć również otoczenie Mariensztatu, aż do Wisły.
Więcej: Tomasz Urzykowski, Mariensztat Zabytkiem, Gazeta Wyborcza (Stołeczna), 12 sierpnia 2009
Źródło: Gazeta Wyborcza (Stołeczna)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.