Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Z raportu Cisco Visual Networking Index jasno wynika, że ruch w polskim internecie ulegnie podwojeniu. Dlatego już dziś warto zastanowić się, jak zadbać o obecność organizacji w sieci.
Z danych Cisco wynika że, ruch w sieci IP w okresie od 2012 do 2017 roku wzrośnie w Polsce i Europie Zachodniej dwukrotnie. Globalnie ruch ma wzrosnąć nawet trzykrotnie, przy kilkukrotnym wzroście w krajach rozwijających się. Dane obejmują zarówno sieci tradycyjne, jak i mobilne, a zakładany globalny roczny transfer danych ma osiągnąć 1,4 zettabajtów w 2017 roku.
Reklama
Za cztery lata z internetu będzie korzystała połowa ludności świata. Dziś ta liczba wynosi około 30 proc. Analitycy Cisoco szacują, że w tym samym czasie liczba urządzeń (wliczając urządzenia mobilne) osiągnie liczbę 19 miliardów. Poważnemu rozwojowi ulegnie dostępność łączy szerokopasmowych typu LTE. Ale to nie koniec internetowej rewolucji. Bo w 2017 roku usługi wideo będą dostępne dla 2 mld ludzi na Ziemi.
Lawinowo rośnie również znaczenie urządzeń mobilnych. Choć coraz popularniejsze w Polsce smartfony i tablety nie są jeszcze standardem, to analitycy przewidują, że w ciągu czterech lat, to właśnie urządzenia mobilne będą stanowiły połowę wszystkich urządzeń podłączonych do sieci.
A jak będzie u nas?
Polska bardzo mocno wpisuje się w trend zdiagnozowany przez Cisco. Według przewidywań w 2017 roku do polskiej sieci będzie podłączonych blisko 145 mln urządzeń (dane zeszłoroczne mówią o 95 mln). Roczny przyrost ruchu w sieci jest szacowany na jakieś 19 proc., a w przypadku sieci mobilnych nawet 59 proc.! To oznacza, że ruch w sieciach mobilnych do 2017 roku wzrośnie aż 10 razy. Badanie pokazuje wzrost znaczenia usług wideo we wszystkich grupach odbiorców.
W jakich obszarach polskiej sieci możemy spodziewać się wzrostu? Przede wszystkim potrojeniu ulegnie przepustowość łączy i możliwości szybkiego transferu danych. Jest to nierozerwalnie związane z błyskawicznym rozwojem internetu szerokopasmowego. Zwiększeniu ulegnie ruch w internecie generowany przez telewizory i urządzenia typu tablet.
Patrząc na te dane zwłaszcza w obszarze szybkiego rozwoju udziału w ruchu sieciowym urządzeń mobilnym trzeba zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: Czy nasze organizacje stać dziś na nieobecność w sieci?
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.