Za nami II WARSAW B CORP SUMMIT pod hasłem "Let's regenerate: planet, people, purpose, profit"
Zrównoważonym podejściem do prowadzenia biznesu kieruje się coraz więcej firm. Świadczy o tym zainteresowanie certyfikatem B Corp gości i widzów biorących udział w drugim B Corp Warsaw Summit, który właśnie trwa.
W dniach 18-19 listopada br. w Warszawie polscy i międzynarodowi liderzy biznesu oraz eksperci z organizacji pozarządowych debatują na temat kluczowych wyzwań przyszłości związanych z kryzysem klimatycznym, nierównościami społecznymi, kryzysem umowy społecznej, potrzebą regeneratywnego podejścia do gospodarki i możliwymi odpowiedziami biznesu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. przedstawiciele i przedstawicielki B Corpów działających w naszym kraju, reprezentanci polskich i międzynarodowych firm, organizacji pozarządowych takich jak UN Global Compact, UN Environment Program|GRID, WWF, Ashoka, aktywiści społeczni i ekologiczni. Wśród nich Katie Hill (Dyrektor wykonawcza i prezes zarządu, B Lab Europe), Marek Sumiła (Dyrektor zarządzający, Danone and Żywiec Zdrój), Robert Sroka (Abris Capital) Hunter Lovins (Prezeska i założycielka, Natural Capitalism Solutions) czy Maria Andrzejewska (Dyrektor, UNEP/GRID-Warszawa). Konferencja online przyciągnęła ponad 200 widzów z 14 państw z czterech kontynentów.
Popularność, którą cieszy się druga już edycja wydarzenia Warsaw B Corp Summit to jasny sygnał, że polski biznes poszukuje nowych, bardziej skutecznych sposobów działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku głównym tematem szczytu jest transformacja biznesu w duchu odejścia od modelu zakładającego eksploatację zasobów na rzecz ich regeneracji. W dobie COVID-19 i zmian klimatu, poszukiwanie rozwiązań cyrkularnych czy regeneratywnych w biznesie to warunek sukcesu finansowego i zmiany, której oczekują młode pokolenia konsumentów. Założenia ruchu B Corp i trwająca obecnie kampania edukacyjna #DobraDobra wspierane są przez szerokie grono polskich i zagranicznych eko-liderów i liderek opinii wśród których znalazły się m. in. Paulina Górska czy Areta Szpura.
„Celem ruchu B Corp jest wspólne działanie na rzecz transformacji systemowej i regeneracji naszej planety. Zależy nam na stworzeniu przestrzeni do twórczego dialogu na temat tego w jaki sposób budować biznes odpowiedzialny i wartościowy (beneficial), nie tylko dla inwestorów i akcjonariuszy, ale przede wszystkim dla związanych z firmą społeczności na jakie biznes ma wpływ, takich jak konsumenci, kontrahenci, pracownicy, społeczność lokalna, ale też naturalne środowisko, czy przyszłe pokolenia, którym przekażemy pałeczkę. Szczyt B Corp w Warszawie to także okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami z całego świata na temat standardów odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu, przeglądu nowych modeli biznesowych, praktyk regeneratywnych w poszczególnych branżach i obszarach działalności firm – komentuje Paweł Niziński, B Lab Country Partner i prezes firmy BETTER - organizator wydarzenia.
Pośród tematów omawianych przez przedstawicieli globalnego biznesu znalazły się m. in. zagadnienia takie, jak regeneratywne podejście do finansów, rolnictwa, zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych czy ochrona zasobów wodnych przedstawione m in na przykładzie inicjatyw realizowanych przez grupę spółek Danone Żywiec Zdrój (i.a. program rozwoju rolnictwa regeneratywnego czy projekt „Kwietne Łąki” zakładający czynną ochronę siedlisk przyrodniczych i zasobów wodnych), odpowiedzialnego podejścia do konsumpcji i działań edukacyjnych w obszarze przeciwdziałania marnowaniu żywności (kampania „Często dobre dłużej” Too Good To Go), czy tworzenia kultury korporacyjnej zorientowanej na zrównoważony rozwój, bądź regeneratywne podejście do gospodarki (działania firm z polskiego grona B Corpów, takich jak Netguru czy Grupa ANG).