Prezentacja nowego wzoru oferty, umowy oraz sprawozdania dotyczące realizacji zadania publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego, a także program rozwoju wolontariatu w województwie warmińsko-mazurskim na lata 2011-2014 – to główne tematy, które zostały podjęte w ramach drugiego Forum Pełnomocników na Warmii i Mazurach.
Spotkanie odbyło się w piątek 11 lutego 2011 roku w Olsztynie, a przybyło na nie ponad czterdziestu pełnomocników odpowiedzialnych za współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi ze szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego.
Pierwszy blok tematyczny, dotyczący programu rozwoju wolontariatu w województwie warmińsko-mazurskim, omówiła Joanna Glezman, pełnomocniczka Marszałka ds. organizacji pozarządowych w Urzędzie Marszałkowskim województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podkreśliła rolę i znaczenie wolontariuszy jako osób silnie i bezinteresownie zaangażowanych w działania społeczne.
Na pytania, czy warto tworzyć Rady Działalności Pożytku Publicznego w gminach i powiatach, jak powoływać takie Rady, w jaki sposób działalność takiej Rady wpłynie na współpracę dwóch sektorów – samorządowego i pozarządowego – odpowiedzi udzielił Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Spośród obecnych na Forum pełnomocników kilku potwierdziło informację o już trwających przygotowaniach, mających na celu wprowadzenie w życie Rad – organu wspierającego i konsultacyjnego, który tworzą przedstawiciele dwóch sektorów.
Spotkanie w ramach Forum stworzyło również możliwość do prezentacji regionalnego projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Sieć Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD. Główne założenia projektu, jego odbiorców, cele i efekty omówiła Marta Florkowska, asystentka koordynatora projektu. Jak zapewniała, wzmocnieniu sieci COP-ów, które stopniowo dokonuje się od września 2010 roku, przysłużyć się mają szkolenia, doradztwo i inne formy wsparcia merytorycznego. Jako że Centra pełnią ważną rolę w działalności organizacji pozarządowych, już teraz, póki są jeszcze środki zewnętrzne na ich utrzymanie, warto przekonywać samorząd do słuszności ich istnienia. W następstwie to samorządy powinny finansować COP-y, a rolą pełnomocników w tym kontekście jest tworzenie platformy dialogu pomiędzy Centrami a samorządowcami, wskazywanie korzyści wynikających ze współpracy na linii urząd-COP.
Ostatnim a zarazem bardzo oczekiwanym przez urzędników punktem piątkowego spotkania było zaprezentowanie nowego wzoru oferty, umowy i sprawozdania w zakresie zadania publicznego. Informacji na ten temat udzielił Artur Gluziński, ekspert w zakresie Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie.
Forum odbyło się w ramach projektu „Model współpracy”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.