Miał być Dzień Dużego Dziecka, będzie dzierganie Skarpety Piłkarza, a potem jeszcze wiele innych imprez. Szczęśliwe zakończenie znalazło zamieszanie wokół działań Galerii Wspólnik prowadzonych w Parku Żeromskiego na Żoliborzu.
Galeria „Wspólnik”, prowadzona przez połączone siły Fundacji Lokal Otwarty oraz HopSiup Project powstała w ramach inicjatywy Otwieramy Żoliborz. 19 maja 2012 r. w Prochowni Południowej w Parku Żeromskiego zaprezentowała przegląd najlepszych kooperatyw twórczych współczesnych i z lat 20. i 60. XX wieku. Przez dwa majowe weekendy Galeria zapraszała Żoliborzan w swoje „południowe” podwoje, aby oglądali wystawy prac m.in. Nicolasa Grospierre'a , Mikołaja Długosza, Rafaela Akahiry, Jakuba Jezierskiego.
Prochownia Południowa
Lokal w Prochowni Południowej został fundacjom udostępniony tymczasowo, początkowo na jednorazowe wydarzenie. Ponieważ jednak imprezy organizowane pod szyldem Galerii Wspólnik cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności, a lokale i tak nie były zagospodarowane – Ewa Bulanda, prezeska Fundacji Lokal Otwarty, zaproponowała władzom Żoliborza wiosenno-letni program wydarzeń. W międzyczasie okazało się jednak, że Prochownia Południowa została w sierpniu zeszłego roku wydzierżawiona innemu podmiotowi – Fundacji Dziecko i Sztuka, która – mimo ustaleń – do niedawna nie podpisała z Dzielnicą umowy. Gdy jednak jej działacze zauważyli, że w nieużytkowanych do tej pory pomieszczeniach coś się dzieje – zdecydowali się na szybką finalizację formalności. Galeria Wspólnik została poinformowana, że musi opuścić zajmowany lokal.
– Urząd Dzielnicy pomylił budynki i dał nam w tymczasowe użytkowanie nie tę Prochownię! – denerwowała się Ewa Bulanda.
– To nie prawda – odpowiadał Rafał Utracki, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Żoliborz. – Od początku rozmawialiśmy o udostępnieniu Prochowni Północnej, ale gdy oglądaliśmy te pomieszczenia na miejscu, pani Ewa poprosiła, aby umożliwić jej korzystanie z Prochowni Południowej. Ponieważ wtedy umowa z nowym najemcą nie była podpisana, zgodziłem się na to.
Prochownia Północna
Prochownia Północna oddalona jest od Południowej o mniej więcej 50 m. Rok temu została wyremontowana i od tego czasu czeka na ogłoszenie przetargu i nowego gospodarza. Podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Dzielnicy, które odbyło się 30 maja 2012 r., burmistrz dzielnicy Krzysztof Bugla zapewnił, że program „Wspólnika” zostanie automatycznie przeniesiony do Prochowni Północnej.
„Wspólnik” ogłosił więc na swoim profilu w Facebooku: „Zabieramy więc swoje zabawki i zmieniamy piaskownicę – przechodzimy 50 metrów dalej do Prochowni Północnej! Świętuj z nami ten historyczny moment. Zobacz miejsce, w którym, mamy nadzieję, zagościmy na dłużej”.
Historyczny moment miał nastąpić w piątek, 1 czerwca 2012 r., podczas Dnia Dużego Dziecka, a uświetnić go miał koncert zespołu SamBUM.
Gdy jednak działaczki chciałby wejść do nowych wnętrz, aby przygotować je na przyjęcie gości, okazało się, że 2 czerwca w Prochowoni Północnej zaplanowano spotkanie rowerzystów biorących udział w rajdzie rowerowym śladami opozycji demokratycznej lat 70.
– Nikt wcześniej nie wspominał, że ma się tam odbywać jakaś inna impreza – mówiła Ewa Bulanda. – Nie mogę pod czyjąś opieką zostawiać obrazów wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Cykliści, opozycja i sztuka
Wobec tego Galeria Wspólnik odwołała koncert, a także ogłosiła zawieszenie wszelkich działań. Na szczęście nie na długo.
Spotkanie z Witoldem Sielewiczem, wiceburmistrzem Żoliborza, który pokazywał uczestnikom rajdu m.in. jak się drukowało bibułę odbyło się w Prochowni Południowej.
– Nadal podtrzymujemy deklarację udostępnienia Prochowni Północnej na działalność Galerii Wspólnik do czasu ogłoszenia przetargu na ten lokal – mówił 1 czerwca Rafał Utracki.
Źródło: inf. własna