W związku z pandemią koronawirusa, w trosce o zdrowie warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę, Warszawa zdecydowała, że kolejna Noc Muzeów odbędzie się wiosną 2021 r. Do tego czasu stołeczne placówki kulturalne zachęcają do odwiedzin w nieco zmienionej formie.
Gdyby nie pandemia i związane z nią ograniczenia, 17. Noc Muzeów odbywałaby się już w najbliższy weekend (16-17 maja) i zapewne przyciągnęłaby rekordową liczbę uczestników – w ubiegłym roku było ponad 200 tysięcy gości. Jednak z powodu trudnej sytuacji związanej z koronawirusem i koniecznością utrzymania licznych obostrzeń, zdecydowaliśmy się przełożyć to popularne wydarzenie na kolejny rok.
– Niestety, wciąż musimy zachować dystans i reżim sanitarny. Nie wiadomo także, kiedy będziemy mogli powrócić do bezpiecznego, normalnego trybu korzystania w pełni z oferty kulturalnej. Mamy nadzieję na radosne, pełne atrakcji spotkanie wiosną przyszłego roku – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy.
Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez w stolicy. Z roku na rok przystępuje do niej coraz więcej instytucji z Warszawy i okolic. W 2019 roku można było odwiedzić aż 262 placówki, wśród nich muzea, galerie sztuki, teatry, domy kultury. Nie tylko otworzyły swoje podwoje na nocne zwiedzanie, ale też przygotowały specjalne atrakcje: zwiedzanie niedostępnych zwykle miejsc, koncerty, warsztaty, gry dla dzieci i młodzieży.
Wielkim zainteresowaniem cieszą się też placówki, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z kulturą, ale mogą się pochwalić zabytkowymi zbiorami czy unikatowymi wnętrzami. W zeszłym roku, podczas Nocy Muzeów, półtora tysiąca osób zwiedziło zabytkową strażnicę Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Marcinkowskiego, ponad dwa tysiące gości bawiło się w Elektrowni Powiśle, a wystawę w ZODIAK-u Warszawskim Pawilonie Architektury obejrzało – w tę jedną noc – ponad 700 osób. Transport między placówkami zapewniają bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, po mieście kursują też zabytkowe jelcze „ogórki”, stare sany czy znane dobrze mieszkańcom Warszawy ikarusy.
Wszystkie te atrakcje wrócą już w przyszłym roku, podczas 17. Nocy Muzeów. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej i na FB Nocy Muzeów w Warszawie. Zachęcamy też do odwiedzania strony Kulturalna Warszawa.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy