Koniec kalendarzowego lata nie oznacza, że musimy odkładać nasze plany wakacyjne na następny rok i schować paszporty do szuflady. Jeśli nadal macie ochotę na dalekie i bliskie wyprawy, i jesteście głodni przygód, to zapraszamy na zielone szlaki - Greenways. Kolekcjonerzy pieczątek w paszportach będą wniebowzięci!
Wydany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska Paszport Zielonych Szlaków - Greenways to nic innego, jak książeczka zawierająca podstawowe informacje szlakach oraz inicjatywach z nimi związanych, takich jak ekomuzea, produkt lokalny, questy, Certyfikat Przyjazny Rowerom, a także odbywających się na nich imprezach.
Paszport jest jednak przede wszystkim przepustką do uzyskania Odznaki Zielonych Szlaków - Greenways – mówi Małgorzata Fedas z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – Znajduje się w nim regulamin odznaki wraz z miejscem na wbicie pieczątek poszczególnych obiektów, które należy odwiedzić, by ją uzyskać.
Miejsca te to tzw. centra zrównoważonej turystyki, położone wzdłuż Zielonych Szlaków Greenways. Wśród nich znaleźć można takie perełki jak Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, JuraPark w Bałtowie, śródmiejska trasa spacerowa w Cieszynie, zamek krzyżacki w Człuchowie, rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, Góra Zamkowa w Suwalskim Parku Krajobrazowym, czy ścieżka edukacyjna w Białowieskim Parku Narodowym, ale także liczne ekomuzea, skanseny, punkty informacji turystycznej, galerie, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i inne.
Aby zdobyć odznakę należy odwiedzić określoną ilość centrów zrównoważonej turystyki, zabytków architektury i muzeów oraz wykonać różne zadania, np. rozwiązać quest, przejść, przejechać, czy też przepłynąć odpowiednią liczbę kilometrów zielonych szlaków i uczestniczyć w określonej liczbie wydarzeń. Do zdobycia są 4 stopnie odznaki – popularna, brązowa, srebrna i złota.
Wędrowanie szlakami z takim paszportem zaspokoi potrzeby nie tylko zainteresowanych zwiedzaniem i wypoczynkiem turystów, ale także tych, którzy lubią zdrową rywalizację – dodaje Małgorzata Fedas. – To sposób na ciekawe poznawanie najbardziej atrakcyjnych zakątków naszego kraju.
Odznaka Zielonych Szlaków - Greenways to wspólna propozycja Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, dla osób zainteresowanych ekoturystyką i turystyka dziedzictwa. Paszporty Zielonych Szlaków można znaleźć m.in. w centrach zrównoważonej turystyki i u koordynatorów zielonych szlaków w całej Polsce, a także w Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie, który prowadzi weryfikację odznaki.
Zielone szlaki - Greenways to szlaki służące niezmotoryzowanym użytkownikom, głównie rowerzystom i pieszym, prowadzące wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek i kolei. W odróżnieniu od innych szlaków są one zarządzane przez miejscowe społeczności i tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem. Przez Polskę przebiega sześć zielonych szlaków - greenways: Bursztynowy Szlak Greenways, Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways, Zielony Rower Greenway – Karpaty Wschodnie, Podlaski Szlak Bociani i Greenway Naszyjnik Północy.
Źródło: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska