Do osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, starszych oraz ich opiekunów skierowany jest Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych, czyli nowy projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie - instytucji Województwa Małopolskiego.
W jego ramach dofinansowanie uzyska 40 nowatorskich pomysłów dotyczących usług opiekuńczych, a 6 z nich – dodatkowo – zostanie upowszechnionych w Polsce i wdrożonych do powszechnej praktyki. Pierwszy nabór wniosków zaplanowano na początek 2017 roku.
– W Małopolsce wzrasta liczba osób niesamodzielnych z powodu wieku i niepełnosprawności. Coraz więcej osób potrzebuje wsparcia, pomocy medycznej, a także zwykłej uwagi, by móc zachować samodzielność i sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi codzienność. Bardzo często ciężar zapewnienia stałej pomocy takim osobom spoczywa na członkach ich rodzin. Niejednokrotnie dzieje się to kosztem ich pracy zawodowej i wiąże z brakiem czasu na odpoczynek czy kłopotami finansowymi – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Odpowiedzią na potrzebę poszukiwania nowych, bardziej skutecznych metod wsparcia osób zależnych i ich opiekunów jest Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych (MIIS) – projekt realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
Głównym założeniem projektu MIIS jest znalezienie nowatorskich pomysłów w zakresie usług opiekuńczych dla osób zależnych, także tych stosowanych lokalnie, które nie miałyby szans na rozwój bez odpowiedniego wsparcia. MIIS zakłada bowiem wsparcie finansowe na dopracowanie i przetestowanie 40 rozwiązań, z których 6 najlepszych zostanie upowszechnionych w Polsce i wdrożonych do powszechnej praktyki.
Na dofinansowanie swoich pomysłów w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi mogą liczyć m.in. osoby fizyczne, organizacje, jednostki sektora publicznego, przedsiębiorstwa, a także partnerstwa pomiędzy nimi.
Źródło: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie