Z Małej Szkoły w Wielki Świat. Letnie Obozy Naukowe w Warszawie rozpoczęte
Piątoklasiści ze 110 wiejskich szkół rozpoczęli w Warszawie udział w Letnich Obozach Naukowych. Będzie to dla nich szansa nie tylko poznania stolicy, ale także zdobycia wiedzy i umiejętności poprzez zabawę.
Każdy dzień obozu poświęcony jest innej sferze życia: polityce, mediom, stołeczności Warszawy oraz gospodarce. Nad tym jak wzbudzić debatę publiczną na wybrany temat uczniowie dyskutowali w redakcji tygodnika „Polityka” i w Polskiej Agencji Prasowej. Skąd czerpać informacje dowiedzieli się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego Tragiczną historię Warszawy poznali w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaś nad sytuacją gospodarczą zastanawiać się będą podczas wycieczki po Giełdzie Papierów Wartościowych. To tylko część miejsc, które odwiedzą obozowicze.
Na tym obozie nie można się nudzić. Wszystko jest bardzo dokładnie zaplanowane. Cały czas czegoś się dowiadujemy. W szkole w ramach projektu przygotowywaliśmy gazetkę. A teraz mieliśmy szanse zobaczyć jak tworzy się prawdziwy tygodnik – mówi Karolina Pielech z Uścian.
Organizatorom zależy na wzmocnieniu kompetencji społeczno-obywatelskich uczniów. Pragniemy pokazać uczestnikom obozu mechanizmy funkcjonowania instytucji, które decydują o ich życiu. Wskazać, w jaki sposób mogą na nie wpływać. Uświadomić im wartość praw, którymi dysponują i dodać pewności siebie aby z nich korzystali – podkreśla Olga Napiontek, Prezes Zarządu Fundacji Civis Polonus, która jest organizatorem obozu i odpowiada za część społeczno-obywatelską projektu.
Obóz podzielony jest na trzy turnusy. Ostatnia grupa uczniów wyjedzie z Warszawy 30 lipca.
Projekt „Z Małej Szkoły w Wielki Świat” realizowany jest na terenie dziewięciu województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Partnerami Federacji Inicjatyw Oświatowych, poza Fundacją Civis Polonus są również: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej "FALA" oraz Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin.
Źródło: Fundacja Civis Polonus