4 grudnia 2002 ruszyła akcja Stowarzyszenia Pomocy 'Rubież' i Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Ma ona na celu pomoc dzieciom mieszkającym na dawnych kresach Rzeczpospolitej oraz pograniczu polsko-litewsko-białoruskim.
Wielu Polaków mieszkających za wschodnią granicą ma utrudniony dostęp do kultury polskiej i do ojczystego języka. Z powodu złej sytuacji materialnej nie stać ich na kupno książek polskojęzycznych, a ich dzieci nie mogą się uczyć polskiego, gdyż nie posiadają najpotrzebniejszych przyborów szkolnych. Akcja charytatywna ma więc na celu zebranie jak największej ilości zeszytów, długopisów, kredek, gumek, ołówków, flamastrów i innych tego typu rzeczy.
Pomoc materialna, której chcą udzielić Stowarzyszenie "Rubież" i WSFiZ, wiąże się również z pomocą duchową. Dla Polaków ze Wschodu ważna jest nie tylko zawartość paczki, lecz także fakt, że ktoś przyjechał osobiście na kresy, by tę paczkę wręczyć. Podczas osobistych kontaktów i spotkań rodzi się świadomość, że Polacy nie zapomnieli o swoich rodakach. Budzi się także poczucie tożsamości narodowej czy jej odrodzenie wśród młodzieży.
To nie jest pierwsza tego typu pomoc, jakiej udziela Stowarzyszenie "Rubież". Od 1995 roku przekazało polskim rodzinom, parafiom i domom dziecka dziesiątki ton odzieży, zabawek, żywności, książek i przyborów szkolnych. Obecna akcja prowadzona będzie do końca stycznia. Marszałek sejmu Donald Tusk oraz Barbara Ciruk i Krzysztof Jurgiel objęli nad nią patronat honorowy. Każdy, kto chciałby wspomóc dzieci mieszkające na kresach, może przynieść dary do budynku uczelni (Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania) przy ul. Ciepłej 40 w Białymstoku lub do filii WSFiZ w Ełku.
Źródło: Gazeta Wyborcza - Białystok