Rozpoczął się współKongres Kultury. Zainicjowane przez stronę społeczną wydarzenie trwa od dziś do soboty w Teatrze Dramatycznym i Pałacu Kultury i Nauki. W Warszawie spotkało się blisko 3,5 tys. osób – ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, twórców i artystów. WspółKongres można też śledzić w internecie.
Zainicjowany przez stronę społeczną współKongres Kultury, który dziś rozpoczął się w Warszawie to piąte - po 1981, 2000, 2009 i 2016 roku spotkanie tego formatu. Do pierwszego wydarzenia sprzed ponad 40 lat nawiązał także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas uroczystego otwarcia.
– Był to moment przełomowy. Taki dzień, w którym wszyscy wstrzymali oddech i zastanawiali się co będzie dalej. Teatr Dramatyczny, kongres kultury, grudzień 1981 roku. Dlaczego mówię o tej dacie? Dlatego, że pamiętam, jak ojciec wrócił do domu i opowiadał, co się dzieje na kongresie, ale 13 grudnia okazało się, że dalszej części nie będzie – wspominał prezydent Rafał Trzaskowski. – Trudno jest porównywać obecne czasy z tym ważnym momentem historycznym, ale warto choćby spróbować. Żeby zobaczyć, ile się przez ostatnie dziesięciolecia zmieniło – dodał prezydent Warszawy.
Rafał Trzaskowski podkreślał, że kultura może wygrywać wybory i kształtować przyszłość.
– Kultura może mieć wpływ na przyszłość, na obronę tych podstawowych wartości, o których tak często mówimy. Jestem przekonany, że wartości takie jak niezależność, otwartość, tolerancyjność powinny nas pobudzać do krytycznego myślenia, wszyscy w to wierzymy.
Rozmowy czas zacząć
Wydarzenie organizowane wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawę i Narodowe Centrum Kultury otworzyła Hanna Wróblewska, szefowa resortu kultury i dziedzictwa narodowego. – WspółKongres jest miejscem, gdzie możemy się wzajemnie usłyszeć i porozmawiać merytorycznie o rzeczach ważnych. Uczestniczki i uczestnicy wybrali 20 debat, które wskazują obszary, które wymagają uwagi. Przed nami prawie trzy dni spotkań i rozmów. Wiem, że nie wszyscy mogą z nami być, dlatego poza streamingiem debat plenarnych nagrania debat panelowych są dostępne na kanale YouTube MKiDN – zaznacza Hanna Wróblewska.
– WspółKongres Kultury to także wydarzenie, którego potrzebujemy wszyscy. Polska kultura znajduje się dziś w momencie bardzo specjalnym poza porządkowaniem, potrzebne są konstruktywne strategie na przyszłość. One muszą być tworzone wspólnie – ze świadomością współczesnych wyzwań, ale też z dbałością o to, by nikogo nie wykluczać. WspółKongres to jeden z przykładów takiego działania – dodała Hanna Wróblewska.
Wybory z kulturą
Rozpoczęty dziś kongres jest wyjątkową okazją do rozmów o przyszłości kultury, o jej rozwoju, perspektywach dla twórców, ale też oczekiwaniach odbiorców. Dodatkowo wydarzenie, poza dyskusjami i omówieniem problemów, umożliwi wypracowanie stanowiska jak dalej powinna rozwijać się polityka kulturalna.
– Dla mnie kultura jest sprawą fundamentalną, dlatego musimy się o nią szczególnie troszczyć. Nie wyobrażam sobie dnia bez słuchania muzyki, czy bez przeczytania przynajmniej 100 stron kolejnej książki. Jest też teza, z którą się całkowicie nie zgadzam, że kultura nie wygrywa na wyborów, ale uważam, że na pewno można wygrać wybory z kulturą. Jest to rzecz, która powinna przyświecać wszystkim, którzy pełnią służbę publiczną – dodał prezydent Trzaskowski.
Obszary kluczowe dla kultury
Program współKongresu obejmuje 10 debat plenarnych, przygotowanych przez Zespół Programowy oraz 20 debat panelowych, zgłoszonych i wybranych w głosowaniu zarejestrowanych uczestników. W skład Zespołu Programowego weszli: Agata Diduszko-Zyglewska (przewodnicząca), Barbara Frydrych, Maciej Frąckowiak, Alina Gałązka, Taras Gembik, Artur Jóźwik, Dominika Kawalerowicz, Zofia Król, Iwona Kurz, Joanna Leśnierowska, Paweł Łysak, Aleksandra Matuszczyk, Joanna Mytkowska oraz Stanisław Ruksza.
Sesję debat plenarnych rozpoczęła dyskusja „Siła wyobraźni. Jak odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata”. Zakończy zaś w sobotę „Debata Ministrów” z udziałem Hanny Wróblewskiej oraz zaproszonych szefów innych resortów.
W ramach współKongresu Kultury odbywają się też wydarzenia towarzyszące, w tym: debaty organizowane m.in. przez narodowe instytucje kultury oraz wizyty studyjne w warszawskich instytucjach kultury. W strefie wystawienniczej znajdują się stoiska instytucji, organizacji pozarządowych oraz wydawnictw z ofertą dotyczącą sektora kultury.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie współKongresu Kultury.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy