Z każdym rokiem coraz więcej młodzieży angażuje się społecznie
Zaangażowani w to, w co wierzą i odważnie prezentujący swoje poglądy – tacy są najmłodsi działacze społeczni, uhonorowani Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. W pierwszej edycji konkursu kapituła oceniała projekty, realizowane w 2019 roku. Laureaci zostali wyłonieni spośród ponad 60 zgłoszeń.
– Często mam okazję uczestniczyć w różnych kapitułach oceniających, ale to był najtrudniejszy wybór, przed jakim stanąłem. Mieliśmy ponad 60 zgłoszeń indywidualnych i grupowych. Wszystkie były bardzo interesujące, pokazując tym samym jak aktywnie młodzież działa na rzecz stolicy – mówi Piotr Borczyński, przewodniczący Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, który był jednym z członków Kapituły oceniającej kandydatów. – Osobiście nie znalazłem żadnego, które według mnie nie zasługiwałoby na laudację i trudno było wytypować osoby, które zostaną wyróżnione, jak i uhonorowane główną nagrodą. Debaty były bardzo długie, ponieważ każdą kandydaturę analizowaliśmy najpierw samemu, a dopiero potem w szerszym gronie przedstawialiśmy własne propozycje osób, które – naszym zdaniem – powinny dostać w tym roku Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego.
Kapituła wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 i 20-26 lat. Przy wyborze zwycięzców kierowała się specjalnie określonymi kryteriami.
– Realizacja działań na rzecz poszanowania praw człowieka, wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społeczności lokalnej było kryterium najważniejszym – mówi Piotr Borczyński. – Dodatkowo braliśmy pod uwagę kryteria pomocnicze: działalność i promocję na rzecz Warszawy, czyli to, jaki wpływ dany kandydat ma na otoczenie swojego miasta i jakie zmiany za tym idą, a także co kandydat robi w zakresie praw człowieka i rozwoju społeczności lokalnej. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, czy dana osoba przejawia cechy, które – według Tadeusza Mazowieckiego – powinien posiadać obywatel, działający na rzecz społeczeństwa.
Zdaniem Piotra Borczyńskiego młodych ludzi coraz bardziej interesuje aktywność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.
– Sam mam dopiero 18 lat, ale już widzę, jak z każdym rokiem coraz więcej młodzieży angażuje się społecznie. Działają w samorządach uczniowskich w szkołach, fundacjach i stowarzyszeniach oraz młodzieżowych radach. Interesują ich takie sprawy jak Budżet Obywatelski i kwestie związane z palącymi problemami społecznymi. Poszerza się też spektrum zainteresowań młodych ludzi zaangażowanych społecznie. Początkowo były to podstawowe działania na rzecz społeczności szkolnej, a teraz podejmują samodzielnie organizację wielkich przedsięwzięć, na przykład organizowania dużych festiwali. Niegdyś leżało to w gestii szkoły – teraz robią to sami. Młodzież nie boi się już przedstawiania swojego stanowiska w kwestii tego, co według niej jest ważne i konfrontowania ze swoimi postulatami Miasta i rządu – ocenia przewodniczący Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy.
Za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów
Nagroda główna Prezydenta m.st. Warszawy trafiła między innymi do młodych ludzi, działających w Fundacji Akademia Młodych Głuchych: Agnieszki Szeligi, Artura Werbela i Konrada Kozłowskego. W uzasadnieniu Kapituła podkreśliła ich „wyróżniającą się postawę w działalności na rzecz osób głuchych i słabosłyszących”, a także „odwagę w podejmowaniu trudnych i niepopularnych tematów oraz działania na rzecz integracji i aktywizacji wszystkich mieszkańców Warszawy”.
Założycielka fundacji Agnieszka Szeliga podkreśla znaczenie wyróżnienia:
– Dzięki nagrodzie mamy możliwość zainwestować w rozwój fundacji oraz wspierać społeczność – jest to dla nas bardzo ważne. Będziemy inwestować w rozwój kompetencji członków fundacji. Dostaliśmy również propozycję współpracy z potencjalnymi partnerami, co może przyczynić się do poszerzania perspektyw dla społeczności głuchych.
Fundacja Akademia Młodych Głuchych to organizacja, której misją jest działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju głuchych i słabosłyszących dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
– Niwelujemy bariery komunikacyjne oraz staramy się integrować społeczność. Zostaliśmy docenieni właśnie za nasze działania wobec rówieśników i młodszych dzieci, znajdujących się w podobnym położeniu co my. Dzięki naszemu doświadczeniu i możliwości zrozumienia ich sytuacji, staramy się ułatwić im drogę zarówno w rozwoju osobistym, jak i zawodowym. Wydarzenia organizowane z udziałem FAMG są dostępne dla wszystkich, ponieważ integracja społeczna między głuchymi a słyszącymi jest dla nas priorytetem – podkreśla Agnieszka Szeliga.
Agnieszka Szeliga społecznie działa już od wielu lat.
– Początek tej drogi związany jest z przystąpienia do nieformalnej grupy „Młodzi Migają Muzykę”. Działa ona do dziś w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie, przy ul. Łuckiej. Na początku chciałam pokazać moim głuchym rodzicom, czym właściwie jest muzyka, ale nie spodziewałam się, że wejdzie mi to w krew. Po zakończeniu działalności w tej grupie poczułam, że czegoś mi brakuje. Takiej satysfakcji płynącej z możliwości działania dla innych. I tak oto założyłam z przyjaciółmi fundację Akademia Młodych Głuchych – opowiada Agnieszka Szeliga.
Za budowanie zaufania młodych do Unii Europejskiej
Paweł Bącal jest jednym z finalistów wyróżnionych przez Kapitułę za – jak podano w uzasadnieniu – „działania na rzecz promocji wartości prodemokratycznych i proeuropejskich, a także za wzmacnianie integracji Polski z Unią Europejską oraz budowanie zaufania młodych ludzi do tej instytucji”.
– Myślę, że moja działalność wpada w pewną niszę – mówi laureat. – Z jednej strony udzielam się w dziedzinie aktywizacji młodzieży, z drugiej strony – interesuje mnie promocja wiedzy o Unii Europejskiej. Staram się łączyć te oba zagadnienia, szczególnie, że wyraźnie dostrzegam u młodych ludzi potencjał, pozwalający im zajmować się tematem Unii. Zauważyłem, że Unia Europejska nie jest w ogóle obecna jako przedmiot zainteresowań np. rad młodzieżowych. Wynika to między innymi z przeprowadzanych przeze mnie badań. Młodzież nie zajmuje się tematyką europejską głównie z powodu, niesłusznej moim zdaniem, obawy, że narażą się na zarzuty o brak apolityczności. A także dlatego, że skupia się przede wszystkim na wymiarze lokalnym. Według mnie nie wyklucza to możliwości zajmowania się tematyką europejską, zwłaszcza że korzyści z członkostwa w UE odnosimy nie tylko jako kraj, ale także jako poszczególne wspólnoty samorządowe.
Paweł Bącal podkreśla, że wyróżnienie, które otrzymał, to przede wszystkim ogromna mobilizacja do dalszej aktywności.
– Werdykt Kapituły był dla mnie zaskoczeniem, bo działalność każdej z nominowanych osób zasługuje na docenienie. Oprócz wymiaru wewnętrznego, czyli potwierdzenia sensu realizowanych przeze mnie działań, nagroda ma również znaczenie w aspekcie zewnętrznym: ponieważ moja działalność została doceniona, to – być może – ktoś zwróci uwagę na tę tematykę, w konsekwencji czego będzie ona bardziej popularna. Bardzo na to liczę i będę dalej działać, aby tak się stało – zapowiada Paweł Bącal.
Nagroda co roku
Była to pierwsza edycja Nagrody Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego, ale w planach są kolejne.
– Zgodnie z planami Urzędu m.st. Warszawy, nagroda ma być przyznawana każdego roku. Pierwsza edycja przebiła oczekiwania zarówno pod względem liczby, jak i jakości zgłoszeń, pokazując tym samym jak aktywna jest młodzież w Warszawie – mówi Piotr Borczyński z Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy.
W skład Kapituły, obok prezydenta Rafała Trzaskowskiego, weszli między innymi: syn Tadeusza Mazowieckiego – Wojciech Mazowiecki, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Ewa Kolankiewicz i prezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara. Członkinią Kapituły była również Aldona Machnowska-Góra, wybrana na stanowisko Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy.
Pozostali laureaci to:
- Anna Kaczmarska, Maurycy Marmaj, Franciszek Kryczek, Jan Dąbrowski za wzorowy przykład samorządności uczniowskiej, wyróżniającą się postawę w walce z kryzysem klimatycznym oraz skuteczność w rozwiązywaniu problemów uczniów i uczennic na terenie swojej szkoły;
- Marcin Ochmański za odważne i systematyczne działania na rzecz osób bezdomnych, wykluczonych społecznie oraz niepełnosprawnych, a także za aktywną działalność w obszarze samorządności i partycypacji młodych w Warszawie.
- Jakub Kocjan za działania prodemokratyczne i antyfaszystowskie, a w szczególności za aktywną obronę niezależności sądownictwa;
Szczegółowe wyniki konkursu na https://publicystyka.ngo.pl/poznalismy-laureatow-nagrody-prezydenta-warszawy-dla-mlodych
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23