Z Elbląga "w stronę przyszłości" - międzynarodowa konferecja poświęcona współpracy transgranicznej
W dniach 14 i 15 października 2004 w ramach programu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa odbywała się konferencja "W stronę przyszłości" z udziałem około 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi i Niemiec, przedstawiecieli administracji samorzadowej województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz przedstawicieli dyploamcji m.in. Konsula RP w Kaliningradzie i Ambasadora RP w Wilnie. Przez dwa dni odbywały się warsztaty, panele dyskusyjne, prezentacje organizacji grantodawczych finansujące inicjatywy transgraniczne. Spotkanie było okazją do bliższego poznania się poszczególnych organizacji, pozyskania partnera do projektu i przede wszystkim wymiany informacji i doświadczeń z zakresu budowania społeczenstwa obywatelskiego i możliwości wykorzystaywania dostępnych środków unijnych na działania kształtujące takie społeczeństwo.
Konferencja zorganizowana została w ramach Forum Przyjaznego
Sąsiedztwa - programu mającego na celu rozwój współpracy transgranicznej w sferze
społeczno-gospodarczej między województwem warmińsko-mazurskim i pomorskim a Obwodem
Kaliningradzkim.
Obwód jest jedyną częścią Federacji Rosyjskiej, z którą Polska ma wspólną granicę i być może dlatego jest to wzorcowe miejsce dla kontaktów polsko-rosyjskich. Niedawno odbyło się spotkanie wojewody warmińsko-mazurskiego i gubernatora obwodu, podczas które dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę przejścia granicznego w Gołdapii-Gusiewie. Podpisane zostało jednocześnie porozumienie partnerskie między miastami. To jedno wydarzenie miało więc podwójny wymiar - rządowy i pozarządowy. To co dzieje się na pograniczu i również konferencja w Elblągu - z udziałem samorządów, organizacji i czynników oficjalnych - to stawiane jest za wzór stosunków transgranicznych - generalnie rzecz biorąc na wschodniej granicy Unii Europejskiej".
Rejon przygraniczny jest obszarem historycznie poszatkowanym tzn. stanowił kiedyś jedność w zupełnie w innej kulturze i dziś paradoksalnie okazuje się, że pewne elementy tej historii i pamięci są wszystkim nam potrzebne. To nie może być kwestia nostalgii, lecz np. raczej dobrej pracy młodzieży nad przeszłością związanej z porządkowaniem cmentarzy, miejsc pamięci historycznej. Ważne jest poczucie, że ja tu jestem gospodarzem i troszczę się o to, co tu było i zostało".
Temat Forum Przyjaznego Sąsiędztwa i spotkanie w Elblągu
zainteresowały również twórców programu "Etniczne Klimaty" (oraz znanego dziennikarza
Briana Scotta), które emitowane są przez TVP3. Odcinek poświęcony współpracy transgranicznej
obejrzeć będzie można w sobotę 6 listopada o godz. 12.45.
Źródło: ESWIP