XX Polskie Spotkania Europejskie i Parada Schumana już za nami
Złoty w garści czy euro w kieszeni – pod takim hasłem przeszła czternasta Parada Schumana - doroczny, pełen energii pochód z okazji Dnia Europy. Uczestnicy marszu zwracali uwagę na konieczność włączenia jak najszerszego grona Polaków do zainteresowania się perspektywami członkostwa Polski w Eurostrefie i wyrażenia opinii na ten temat. Fundacja Schumana, główny organizator Parady, ogłosiła swój manifest dotyczący przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty.
Co roku liczba osób, które w Paradzie Schumana przechodzą z nami ulicami Warszawy daje dowód na to, że Polacy chcą otwarcie wyrażać swoją opinię o Unii Europejskiej – komentowała Anna Radwan, Prezes Fundacji Schumana. Dziś wspólnie apelowaliśmy, żeby politycy wzięli euro na sztandary. Chcemy, aby jak największe grono Polaków zainteresowało się perspektywami członkostwa naszego kraju w Eurostrefie. Potrzebna nam dyskusja, żeby zdecydować, czy chcemy mieć złotego w garści czy euro w kieszeni.
Ta Parada odbywa się pod hasłem euro, ale nie chodzi tylko o wspólną walutę – powiedział Premier Tadeusz Mazowiecki. Parada dedykowana jest przede wszystkim Europie. Chcemy, aby Europa się dalej jednoczyła i żeby przetrwała kryzys.
Fundacja Schumana uważa, że Polska powinna docelowo wejść do strefy euro, ponieważ członkostwo będzie korzystne dla polskiej gospodarki, polskich konsumentów, zapewni naszemu krajowi pełny wpływ na decyzje zapadające w Unii Europejskiej. Jednakże dołączenie do Eurostrefy nie może odbyć się bez spełnienia kilku warunków:
- politycznych – związanych z koniecznymi zmianami w konstytucji
- ekonomicznych – ograniczeniem poziomu zadłużenia państwa
-
informacyjnych – udostępnieniem społeczeństwu argumentów zarówno zwolenników, jak
i przeciwników członkostwa, - społecznych – wejście do strefy euro nie może odbyć się wbrew woli społecznej.
(Treść manifestu znajduje się poniżej)
Kwestia euro nie była jedynym zagadnieniem poruszanym podczas wydarzeń XX Polskich Spotkań Europejskich. W piątek, 10 maja, uczestnicy konferencji Europolis. Inteligentne miasta przyszłości rozmawiali o idei „smart city”. Goście z europejskich miast wymieniali się doświadczeniami, które pozwalają władzom i mieszkańcom dotrzymać kroku zmianom społecznym i technologicznym. Zaproszenie Fundacji Schumana oraz władz Warszawy – organizatorów konferencji Europolis – przyjęli przedstawiciele europejskich metropolii - Berlina, Helsinek, Nantes, Mediolanu i Wiednia, oraz firmy PKN Orlen, Siemens
i marka Orange. Obecni byli również przedstawiciele polskiego rządu Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski. Minister Boni powiedział, iż współczesne miasto to takie, które jest przede wszystkim dla mieszkańców i dla usług wysokiej jakości, które miasta mają świadczyć mieszkańcom.
Zwolennicy gorących dyskusji mogli także skorzystać z okazji i w Miasteczku Schumana porozmawiać z eurodeputowanymi (m.in. Różą Thun, Leną Kolarską-Bobińską, Joanną Skrzydlewską i Rafałem Trzaskowskim) na temat ich codziennych obowiązków i zadań w Parlamencie Europejskim. Na licznych stoiskach europejskiego Miasteczka, każdy z odwiedzających znalazł dogodny dla siebie sposób, aby zdobyć więcej informacji o Unii Europejskiej.
-
Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Parlamentu, na którym odbywały się interaktywne konkursy z wiedzy o Parlamencie, Unii Europejskiej i językach jej Państw Członkowskich. Znaleźli się także ochotnicy, którzy przystąpili do Sztabu Antykryzysowego
i stoczyli bój o wyjście Europy z kryzysu.
-
W ramach zmagań Młodych Obywateli Europy powstała Wielka Mapa Unii Europejskiej. Uczestnicy, którzy udzielali prawidłowych odpowiedzi na pytania wylosowane na kole Fortuny przypinali zdobyte flagi, które utworzyły mapę.
- Sytuacja w namiocie przygotowanym przez członków Klubów Europejskich z dziesięciu krajów z różnych regionów Europy przypominała atmosferę sprzed ambasady amerykańskiej. O paszport europejski, który upoważniał do przejścia do kolejnego stanowiska i oddania głosu na najlepszą inicjatywę lokalną walczyło wielu chętnych. Po podsumowaniu ich głosów okazało się, iż największe poparcie zdobył pomysł wykorzystania potencjału warszawskich brzegów Wisły i pobliskich zbiorników wodnych.
W ramach XX Polskich Spotkań Europejskich Fundacja Schumana zorganizowała również Akademię Schumana. Najczęściej wybieranymi przez młodzież zajęciami były spotkania w Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym. Warto wspomnieć, iż również Debata EUROPA CAFE, w której uczestniczył Komisarz Janusz Lewandowski przyciągnęła rzesze osób zainteresowanych wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską.
Program Spotkań Europejskich obejmował również wydarzenia, które odbywały się w Warszawie od środy, 8 maja. Jednym z nich były Spotkania z Parlamentem Europejskim. Podczas symulacji obrad i wyborów do unijnego parlamentu, opracowali dziesięć powodów, dla których warto głosować w wyborach 2014 r. Jego autorzy zachęcali do oddania swojego głosu na kandydatów, przekonując, iż w ten sposób można wyrazić własne zdanie, a udział w wyborach jest obowiązkiem każdego obywatela.
(Pełny tekst 10 punktów w sprawie przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego poniżej)
O miejskich rewolucjach dyskutowali także uczestnicy projektu CITYCOM – Komitety Obywatelskie. Mieszkańcy sześciu miast europejskich ze Szwecji, Włoch, Francji, Hiszpanii, Bułgarii i Polski (Warszawy) opracowali postulaty, których zadaniem jest tworzenie i ulepszanie miejskiej przestrzeni. Komitety przedłożą swoje propozycje władzom poszczególnych miast.
Pełna treść manifestu Fundacji Schumana:
MANIFEST FUNDACJI SCHUMANA O WEJŚCIU POLSKI DO STREFY EURO
Polska powinna wejść do strefy euro. Członkostwo będzie korzystne dla polskiej gospodarki i polskich konsumentów. Zapewni Polsce pełny wpływ na decyzje zapadające w Unii Europejskiej. Przebywanie poza Eurostrefą rodzi ryzyko pozostania poza głównym nurtem decyzyjnym. Naraża Polaków na brak stabilności w kursie waluty, utrudnienia w podróżach oraz większe ryzyko kursowe dla polskich przedsiębiorców.
W drodze do członkostwa w Eurostrefie powinny jednak zostać uwzględnione następujące warunki:
-
Polska musi spełnić kryteria polityczne. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie odpowiednich zmian do polskiej konstytucji. Najlepiej byłoby, aby zmiany te zostały wprowadzone możliwie szybko, przy porozumieniu szerokiego wachlarza sił politycznych. Należy podkreślić, że wprowadzenie tych zmian, z punktu widzenia prawa, nie determinuje konieczności rezygnacji ze złotówki, ani, tym bardziej, nie określa harmonogramu tego procesu. Jest tylko otwarciem drogi do podjęcia ostatecznych decyzji.
-
Polska musi spełniać kryteria ekonomiczne, przede wszystkim w zakresie wysokości długu publicznego i deficytu budżetowego oraz inflacji. Do spełnienia tych kryteriów powinniśmy dążyć niezależnie od ostatecznej decyzji o wejściu do Eurostrefy. Będzie to korzystne dla naszej gospodarki, także z własną walutą. Ponadto da Polsce możliwość szybkiego dołączenia do strefy euro, jeżeli parlament i rząd uznają, że leży to w interesie kraju.
-
Rząd, ugrupowania polityczne oraz organizacje pozarządowe powinni przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną na temat planów dotyczących dołączenia do Eurostrefy i wynikających z tego potencjalnych skutków. Dostęp do kampanii należy zapewnić wszystkim liczącym się w dyskusji stronom, niezależnie od ich poglądów. Nie może to być jedynie pretekstem do wspierania argumentów ewidentnie nierzetelnych i demagogicznych. Obywatele powinni mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w tej kampanii oraz wyłożenia swoich opinii i obaw. Euro nie może być wprowadzane wbrew woli społecznej.
- Fakt przyjęcia Traktatu Akcesyjnego w referendum w 2003 roku nie powinien być argumentem w dyskusji o przyjęciu euro. Od tego czasu zmieniły się warunki w Unii Europejskiej. Ponadto uzyskanie potencjalnej derogacji w tej sprawie być może byłoby możliwe, gdyby Polska wyraziła taką wolę. Stawianie sprawy na zasadzie „musimy wejść, bo tak jest zapisane” jest nieuczciwe wobec społeczeństwa.
SPOTKANIA Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM
10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH GŁOSOWAĆ
- Możliwość zmiany
- Dobór kompetentnych osób na właściwe stanowisko
- Możesz zostać reżyserem swojego życia
- Możliwość decyzji o losach następnych pokoleń
- Wybrana przez ciebie osoba to twój głos w Europie
- Głosowanie to przywilej, a nie przykry obowiązek
- Dając z siebie 5-10 minut, możesz zdziałać wiele
- Twój głos może przesądzić, czy będziesz zadowolony z wyników
- Udział w wyborach to twój obowiązek obywatelski
- W ten sposób możesz wyrazić własne zdanie
Źródło: Fundacja Schumana