Już po raz 14. Federacja Mazowia zorganizowała MFIP – Mazowieckie Forum Inicjatyw Pozarządowych. 1 października aktywiści i aktywistki z całego województwa spotkali się, by rozmawiać o swoich działaniach, wyzwaniach i funkcjonowaniu trzeciego sektora.
1 października 2018 w Centrum Kreatywności w Warszawie spotkało się ponad 150 osób z większości powiatów województwa mazowieckiego. Obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych m.in. z powiatu przasnyskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, ciechanowskiego, garwolińskiego, otwockiego, sochaczewskiego, grójeckiego, i szydłowieckiego. Obok działaczy i działaczek społecznych pojawili się pracownicy i pracowniczki urzędów gmin i powiatów, a także Narodowego Instytutu Wolności i Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego.
W spotkaniu wzięli udział Tamara Borkowska, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Piotr Krygiel, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytut Wolności oraz Andrzej Rybus-Tołłoczko, Dorota Jezierska i Jan Myszak (Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi). Ta ostatnia trójka reprezentowała Mazowiecką Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Całe wydarzenie obejmowało targi instytucji grantodawczych (kilkadziesiąt różnych konkursów przedstawionych przez 9 instytucji – centralnych, samorządowych, kulturalnych i pozarządowych), 14 spotkań tematycznych, panelowej rozmowy z zespołem Mazowieckiej Rady oraz podsumowania objazdu „Mazowia dla Mazowsza” (w ramach którego Federacja Mazowia przejechała po Mazowszu 5000 kilometrów odwiedzając 27 powiatów i spotykając się z ponad 200 organizacjami pozarządowymi), który pokazał, z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie trzeci sektor w naszym województwie.
Spotkania były prowadzone m.in. przez Ewę Kolankiewicz, Pełnomocniczkę Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, która opowiadała o dobrych praktykach współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, Dariusza Pietrowskiego z Narodowego Instytutu Wolności, który przedstawiał aspekty prawne pracy z wolontariuszami, Zbigniewa Wejcmana ze Stowarzyszenia BORIS oraz Agnieszkę Ptaszkiewicz z Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego, którzy dzieli się doświadczeniami działania lokalnej sieci ngo.
Martyna Studzińska dzieliła się doświadczeniami ze współpracy z zespołami organizacji pozarządowych, Katarzyna Leśko-Loda rozmawiała o realizacji projektów partnerskich, Mateusz Luft opowiadał o współpracy z mediami z perspektywy pracownika redakcji radiowej, a Karolina Cyran-Juraszek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przedstawiła mazowiecki model wspierania ekonomii społecznej.
Organizacje zainteresowane społecznym obserwowaniem wyborów mogły porozmawiać z Różą Rzeplińską z Mam Prawo Wiedzieć, a osoby, które chciałyby otworzyć swoje działania na pracę z migrantami i migrantkami ekonomicznymi mogły rozwiać swoje wątpliwości podczas spotkania z Myroslavą Keryk z Fundacji Nasz Wybór.
Za rok planujemy kolejne spotkanie! Już dziś zapraszamy!
Wydarzenie było dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal NGO.PL.
Źródło: Federacja Mazowia