Wzmacnianie kobiet i dziewcząt, temat przez lata nieobecny w polskiej przestrzeni publicznej i narracji, od pewnego czasu podnoszony jest coraz częściej i coraz głośniej. Oddolne działania na rzecz równej godności płci, z inicjatyw lokalnych przekształcają się w takie o szerokim, ogólnopolskim zasięgu. Wielka w tym zasługa inicjujących i realizujących je osób oraz organizacji, jednak nie bez znaczenia jest też pozytywnie nastawiona społeczność, otwarta na pomysły i działania, gotowa wesprzeć radą i doświadczeniem. Taką właśnie społeczność gromadzi wokół siebie program WzmocniONE, realizowany przez Fundację Ashoka i MagoVox.
Zaangażowanie i ekspertyza
Program powstał jako współpraca dwóch organizacji. Zaangażowanie i dobra wola Małgorzaty Rutkowskiej, właścicielki MagoVox (www.magovox.pl) oraz doświadczenie i ekspertyza Fundacji Ashoka (www.ashoka.org), pozwoliły stworzyć unikalny projekt, będący odpowiedzią na realne potrzeby.
– Uczestniczyłam w powołaniu do życia tego programu, gdyż jest on spełnianiem marzenia o wspieraniu społeczeństwa, w którym wszyscy mogliby realizować swój potencjał; gdzie obowiązuje szacunek dla drugiego człowieka, prawo do samostanowienia i bycia szczęśliwym oraz akceptacja odmienności – opowiada Małgorzata Rutkowska, właścicielka MagoVox.
– Ważną cechą WzmocniONYch jest to, że wszystkie elementy tego programu – planowanie, realizacja i ewaluacja, są realizowane wspólnie – mówi Martyna Markiewicz, koordynatorka programu ze strony Ashoki.
Zmiana systemowa
Celem programu WzmocniONE jest wsparcie inicjatyw, które działają na rzecz równej godności płci.
– Szukamy organizacji, grup, osób, których pomysły adresują nie tylko skutki danego problemu społecznego, ale też jego przyczyny – wyjaśnia Martyna Markiewicz. – Wiem, że czasem potrzebne jest działanie doraźne, ale analiza problemu i działanie w sposób systemowy, jest dla nas fundamentem, który sprawia, że możliwa jest trwała zmiana – dodaje.
– Dla przykładu, Fundacja ToTutaj, wspierając osoby doświadczające przemocy, adresuje swoje działania do pracowników i pracowniczek socjalnych, czyli ważnych osób w danym systemie – opowiada Martyna Markiewicz. – Istotne jest dla nas też, aby działania, które wspieramy, wpisywały się w zasadę empowermentu, czyli żeby budowały poczucie wartości i sprawczość. Szukamy rozwiązań albo stworzonych przez samorzeczników i samorzeczniczki (jak w przypadku Fundacji Dziewczyny w spektrum), albo przynajmniej w aktywny sposób angażujących osoby z grupy docelowej (tak jak np. robi to Szajn) – wyjaśnia.
– Misją MagoVox jest wspieranie działań, które budują świat równej godności płci. Motywacją do działania jest obrany przez nas cel – wzmocnienie kobiet i dziewcząt – mówi Małgorzata Rutkowska. – Chcemy tworzyć i stale poszerzać grupę kobiet przekonanych o własnej wartości, przekonanych o słuszności wprowadzania zmian systemowych, zmian, które przyczynią się do powstania sprawiedliwego świata. Chcemy, aby z każdą następną edycją programu ta grupa kobiet powiększała się o nowe aktywistki, bo tylko wspólne działanie daje nam większą moc i pozwala osiągnąć zamierzony cel – dodaje.
Działania długofalowe i priorytetowe
Około 70 procent inicjatyw, które były do tej pory w programie, nadal jest aktywnych. Czasem zmienia się skład zespołu realizującego dane działanie, czasem osobowość prawna, ale siła i dążenie do realizacji zmiany społecznej zostaje.
– Takich właśnie inicjatyw szukamy – dla których działanie na rzecz równej godności płci jest priorytetem i które są na tyle przedsiębiorcze, że niezależnie od tego, co się stanie, znajdą sposób na realizację swojej strategii – wyjaśnia Martyna Markiewicz. – Wiele organizacji z naszej społeczności właśnie tak działa. Fundacja Autonomia przeprowadziła kilka działań na rzecz upowszechniania Dziewczyńskich Centrów Mocy; Fundacja HerStory pozyskała na projekt SZTAMA dodatkowe finansowanie i była w stanie przeprowadzić Szkołę Trenerów Antydyskryminacyjnych; Stowarzyszenie Mudita cały czas rozwija ofertę wsparcia dla rodziców osób z niepełnosprawnością, dodając nowe działania, takie jak Posiłki Mocy czy telefon wsparcia. Tych przykładów jest wiele i bardzo się z tego cieszymy.
Różnorodność
Wielką wartością programu WzmocniONE jest to, że skupia on wokół siebie bardzo różnorodne inicjatywy, które obejmują wiele obszarów.
– Naszym zdaniem jest jeszcze wiele problemów w obszarze równej godności płci do rozwiązania i cieszymy się, że inicjatywy z naszej społeczności podejmują tak wiele tematów, jak na przykład czuła męskość (Grupa Performatywna Chłopaki), wypalenie aktywistyczne (RegenerAkcja), przemoc wobec kobiet na terenach wiejskich (Koło Gospodyń Wiejskich Kije i Wianki) czy molestowanie w służbach mundurowych (Fundacja #SayStop) – opowiada Martyna Markiewicz. – Zdarzało się oczywiście i tak, że w jednej edycji pojawiały się inicjatywy o podobnym profilu, ale różnorodność jest dla nas bardzo ważna.
Przez te lata systematycznie rosła społeczność skupiona wokół programu WzmocniONE. To przede wszystkim za sprawą jego wyjątkowej formuły. Prócz elementu wsparcia finansowego bardzo ważne jest też wparcie merytoryczne i budowanie społeczności.
– Ktoś, kto trafia do naszego kręgu, już zostaje w nim, do końca dostając wsparcie, zarówno od Ashoki i MagoVoxu, jak i innych inicjatyw – tłumaczy Martyna Markiewicz. – Jest też tak, że nauczyłyśmy się lepiej realizować program i dawać lepsze wsparcie – zawsze słuchamy informacji zwrotnych i staramy się na nie odpowiadać, dlatego, m.in. wprowadzona została możliwość pilotaży działań w programie czy zmieniony został program wsparcia merytorycznego – wyjaśnia.
Nie tylko kobiety
Program otwarty jest dla osób każdej płci. Jeżeli jakaś inicjatywa działa na rzecz mężczyzn albo osób niebinarnych, w obszarze, w którym te osoby są opresjonowane i uciskane, jest dla niej miejsce we WzmocniONYch.
– Ważne, żeby głównym celem działania było dążenie do świata równej godności płci – tłumaczy Markiewicz. – Jeżeli przekonacie nas, że dobrze znacie problem społeczny, którym się zajmujecie i wpisujecie się w kryteria, macie szanse zostać finalistami_kami programu.
Wsparcie w 5. edycji
Nabór do programu trwał będzie od 1 do 28 lutego 2022 roku. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie wzmocnione.pl (www.wzmocnione.pl). Warto też śledzić media społecznościowe programu, gdyż będą tam zamieszczane bieżące informacje, między innymi o spotkaniach informacyjnych, które rozpoczną się już w połowie lutego.
Warto wziąć udział w rekrutacji, gdyż to, co czeka na finalistki_ów może wznieść ich działania na wyższy poziom.
- Wsparcie edukacyjne i doradcze – udział w spotkaniu stacjonarnym oraz dostęp do serii spotkań online, których tematyka będzie obejmowała obszar systemowej zmiany społecznej oraz będzie dostosowana do potrzeb organizacji oraz inicjatyw. Proces edukacyjny (szkolenia, webinary, praca indywidualna) to około 70 godzin wsparcia dostosowanego do potrzeb organizacji.
- Wsparcie w przeprowadzeniu pilotażu lub realizacji działań kluczowych dla rozwoju inicjatywy (tzw. kamienia milowego) – każda z finałowych inicjatyw może otrzymać wsparcie finansowe w wysokości do 4.000 PLN w celu przeprowadzenia tych działań. To świetna okazja, żeby sprawdzić, czy wasz pomysł działa albo przeprowadzić ważne działanie w obszarze rozwoju instytucjonalnego, takie jak założenie organizacji czy stworzenie strony internetowej.
- Wsparcie w sieciowaniu z innymi organizacjami – spotkania online oraz spotkanie przy okazji finału piątej edycji Programu to czas, kiedy można poznawać się nawzajem, uczyć od siebie i rozpoczynać nowe, wspólne przedsięwzięcia.
- Wsparcie finansowe – maksymalnie 3 inicjatywy – laureatki, wybrane przez Jury, otrzymają wsparcie w postaci grantów w wysokości 40.000 PLN każda, na realizację przedstawionego działania.
WzmocniONE oczami wzmocnionych
Nikt nie jest w stanie opowiedzieć lepiej o tym, co dał mu_jej udział w programie niż finaliści_stki i laureatki. A, jak widać, dał naprawdę dużo i na wielu płaszczyznach.
Udział w programie dał nam niesamowitą szansę rozwoju, wiarę we własną sprawczość oraz możliwość poznania niezwykłych osób, dzięki którym rośnie nadzieją na lepsze jutro!
Beata Jackowska-Makarczuk, Koło Gospodyń Wiejskich Kije i Wianki
Dzięki WzmocniONYM stałam się częścią wspierającej się wzajemnie społeczności. Jestem wśród osób, które napędzają mnie do działania, a w kryzysowych sytuacjach wiem, że znajdę u nich wsparcie i pomoc.
Ania Ślusareńka, Szajn
Świadomość, że konkurs grantowy nie musi być bezduszną papierologią i wskaźnikami, a może być żywym spotkaniem osób, budowaniem sieci wsparcia i wzajemną inspiracją.
Kamil Błoch, Grupa Performatywna Chłopaki
Dzięki Wzmocnionym dostałam z całą ekipą sztamową nie tylko wsparcie finansowe, ale także ogrom wsparcia eksperckiego, jak uczynić nasze plany realnymi i osiągalnymi, a jednocześnie przynoszącymi sensowna zmianę społeczna. To generalnie świetnie skrojony program, dający niezłego kopa do działania, ogrom wiary w jego sens, a także motywację dzięki łączeniu z większą społecznością osób zainteresowanych projektami społecznymi.
Magda Szewciów, Fundacja HerStory, SZTAMA
WzmocniONE to projekt, dzięki któremu poznałam świetne osoby z różnych światów, robiące w tych światach ważne i przełomowe rzeczy. WzmocniONE dają moc, odwagę i inspirują do eksplorowania nowych obszarów zainteresowań oraz mierzenia się z własnymi przekonaniami czy stereotypami. WzmocniONE zaskakują ciekawymi współpracami w przyszłości.
Dorota Cieślik, Fundacja Q Zmianom
WzmocniONE pozwoliły mi uwierzyć w moją własną eksperckość. Jest to jedyny program, w którym Uczestniczki i Uczestnicy otrzymują pełne zaufanie, zarówno w kwestii wydatkowania środków, jak i podejmowanych działań. Zaufaniu zaś towarzyszy pełne wsparcie, dające poczucie sprawstwa i autentycznej wykonalności wszelkich zamierzeń.
Ewa Szmitka, Klub Sportowy KONTRA
Dla FDD udział w programie WzmocniONE był doświadczeniem ucieleśnionego siostrzeństwa. Ten program nas odbudował strukturalnie i personalnie. Przywrócił sens, poukładał w głowach, dał wiarę. To spotkania przez duże "S" z osobami autentycznie wkręconymi w swoje działania społeczne – ich pasja jest zaraźliwa, a oddanie sprawie – wzruszające. Nie znam bardziej inkluzywnej i więziotwórczej przestrzeni. Nazwa WzmocniONE nie jest na wyrost – ta sieć wzmacnia w wielu wymiarach. Jestem za to megawdzięczna. I jeszcze jedno: zaufanie wobec naszej organizacji wyrażone nie tylko w słowach i gestach, ale też w powierzeniu kasy bez biurokratycznych wymagań, daje nadzwyczajne poczucie sprawczości. N-a-d-z-w-y-c-z-a-j-n-e.
Agata Maciejewska, Fundacja Dziewuchy Dziewuchom:
Program umocnił mnie w przekonaniu, że to, co myślę i robię, jest potrzebne. Dał mi także poczucie bycia częścią niesamowitej społeczności, która nie tylko inspiruje, ale także akceptuje. Jestem WzmocniONA.
Elżbieta Sokołowska, Fundacja Lokalnej aktywności Społecznej:
Dzięki ludziom i historiom, które poznałam w programie, mniej się boję o dorosły świat moich dzieci.
Agata Kominiak, Fundacja im. Julii Woykowskiej
Dla mnie WzmocniONE to przede wszystkim świadectwo prawdziwego siostrzeństwa.
Emilia Kaczmarek, Akcja Menstruacja
Na górze róże, na dole bezy, bez Wzmocnionych wszystko leży… 😂
Program jest trampoliną do rozwoju, kopalnią kontaktów i przestrzenią do rozwoju.
Jedyna uwaga: ZA. Za krótko, za mało, za szybko…
Elżbieta Kaczor, Fundacja ToTutaj-Oficyna