Wzmacnianie praw obywatelskich poprzez dostęp do informacji publicznej dla europejskiej młodzieży
W ramach programu Europa dla Obywateli Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku realizowało w latach 2018-20 projekt “Strengthening civil society rights by information access for European youth SIA4Y” (Wzmacnianie praw obywatelskich poprzez dostęp do informacji publicznej dla europejskiej młodzieży). Zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą projekt, przygotowaną w oparciu o 9 spotkań z 400 młodymi osobami z całej Europy.
Poznaj lepiej nasze działania!
W ramach programu Europa dla Obywateli w 2018 roku na realizację "Projektów społeczeństwa obywatelskiego" łącznie dofinansowanie otrzymało 26 projektów z całej Europy, spośród nich złożony przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Gdańsku projekt “Strengthening civil society rights by information access for European youth SIA4Y” (Wzmacnianie praw obywatelskich poprzez dostęp do informacji publicznej dla europejskiej młodzieży). Projekty takie jak nasz realizowane są przez międzynarodowe partnerstwa i sieci bezpośrednio angażujące obywateli.
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Gdańsku wspólnie z organizacjami z Łotwy, Belgii, Finlandii oraz Estonii było pomysłodawcą i autorem projektu, którego celem było podniesienie poziomu świadomości, wiedzy i umiejętności korzystania z prawa dostępu do informacji publicznej i wolności informacji wśród młodzieży (https://www.gdansk.pte.pl/projekty-granty/strengthening-civil-society-rights-by-information-access-for-european-youth). W ramach naszych działań zorganizowaliśmy 9 spotkań dla ponad 400, głównie młodych, uczestników w pięciu krajach UE.
Dzięki publikacji podsumowującej działania podjęte w ramach projektu: „Youth for Healthy Democracy in the European Union”, możemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie: Co jest ważne dla młodych obywateli Unii Europejskiej? Jakie są ich oczekiwania odnośnie dostępu do informacji publicznej?
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją w języku angielskim podsumowującą projekt tutaj: http://civicyouth.eu/wp-content/uploads/2020/04/SIA4Y-final-publication-Transparency-FoI-1.pdf
Oraz drugim dokumentem z rekomendacjami dla polityki transparentności UE przygotowanymi przez młodzież: http://civicyouth.eu/wp-content/uploads/2020/05/Transparency-needs.pdf
Zachęcamy także do odwiedzenia strony www.civicyouth.eu, zawierającej m.in. relacje ze wszystkich spotkań międzynarodowych, zorganizowanych przez nasze konsorcjum projektu SIA4Y.