Wytrzymać dotacje - samorządowe pożyczki dla NGO. Podsumowanie konferencji
17 grudnia 2009 roku w Warszawie, w sali konferencyjnej Fundacji "Sto pociech" odbyła się konferencja WYTRZYMAĆ DOTACJE zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych. Spotkanie było podsumowaniem projektu i prowadzonych badań w ramach niego, na temat samorządowych mechanizmów udzielania nieoprocentowanych pożyczek dla NGO i systemów finansowania tzw. „wkładów własnych”.
Konferencja „Wytrzymać dotację. Samorządowe wsparcie dla organizacji pozarządowych realizujących projekty finansowane dotacji zewnętrznych. Przykłady dobrych praktyk” zorganizowana została przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER. Spotkanie miało na celu promocję raportu oraz prezentację wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu „Skuteczne metody prefinansowania projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe. Identyfikacja i promocja lokalnych dobrych praktyk”.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych z całej Polski. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2009.
Główne cele projektu skupiały się na rozpoznaniu i charakterystyce mechanizmów finansowych zastosowanych przez jednostki samorządu terytorialnego wspierających organizacje trzeciego sektora, które realizują projekty finansowane przez zewnętrznych donatorów. Problemami, z którymi często borykają się organizacje III sektora, jest brak środków na bieżącą realizację danego projektu przed wypłatą dotacji lub zapewnienie wkładu własnego, który często musi zostać wniesiony w formie finansowej. Bariery te pozwalają przekraczać innowacyjne systemy wdrażane przez niektóre jednostki samorządu terytorialnego, które oferują nieoprocentowane pożyczki dla NGO lub finansują tzw. „wkłady własne”. Zespół badawczy pracujący w ramach projektu analizował tego typu mechanizmu zastosowane przez samorządy Cieszyna, Elbląga, Jastrzębia Zdroju oraz Skarżyska-Kamiennej.
Podczas konferencji zaprezentowano raport z przeprowadzonych badań oraz dyskutowano na temat poszczególnych rozwiązań, które należy uznać za nowatorskie i modelowe w kontekście współpracy sektora samorządowego z pozarządowym.
Prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER Mateusz Werpachowski zaprezentował główne cele projektu, jego najważniejsze efekty oraz diagnozę sytuacji organizacji pozarządowych, a także ocenę przyjętych rozwiązań przez badane jednostki samorządu terytorialnego.
Artur Gluziński przedstawił główne założenia badawcze oraz szczegółowo omówił poszczególne mechanizmy. Wskazał również elementy wspólne oraz te, które różnią rozwiązania przyjęte w Cieszynie, Jastrzębiu Zdroju, Elblągu i Skarżysku-Kamiennej. W trakcie jego prezentacji rozpoczęła się dyskusja na temat stosowanych praktyk, w której uczestniczyli goście z jednostek innych samorządów terytorialnych niż badane przez Stowarzyszenie. Uczestnicy konferencji przedstawiali rozwiązania przyjęte w swoich instytucjach, bądź wyrażały chęć przyjęcia podobnych do zaprezentowanych. Dyskusja miała również rozwiać wątpliwości dotyczące ograniczeń prawnych stosowanych rozwiązań, które to bariery praktycznie nie istnieją, jeśli mowa o niesieniu tego typu pomocy organizacjom trzeciego sektora – o ile tematyka projektów jest spójna z założeniami działalności danej gminy czy powiatu. Wątpliwości rozwiewał Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach dr Mariusz Siwoń prezentując prawne uwarunkowania dla systemowych rozwiązań wsparcia organizacji pozarządowych realizujących projekty dotowane z innych źródeł.
Pobierz
-
20091223095553_WYTRZYMAC_DOTACJE_RAPORT_12_2009.pdf
pdf ・554.59 kB