Wystawy z okazji obchodów rocznicy powstania w getcie
Obchody rocznicy powstania w getcie to także cykl wystaw, począwszy od wystawy rysunków dzieci żydowskich z okresu Holocaustu, skończywszy na pracach znanych polskich artystów współczesnych
Do 16 maja w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej można już oglądać wystawę oryginalnych fotografii z 1940 r. pt. "Za murem. Jak powstawało warszawskie getto".
Prezentowane zdjęcia pochodzą z unikatowego zbioru Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Przedstawiają wytyczanie i budowę pierwszych murów oddzielających dzielnicę żydowską od reszty miasta, przeprowadzkę Żydów do dzielnicy zamkniętej oraz kilka zdjęć z początków życia w getcie.
Twórcy mają odwagę
Wystawa pt. "Sztuka polska wobec Holocaustu" w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego (ul. Tłomackie 3/5) połączy artystów, którzy byli bezpośrednimi świadkami wojny i Zagłady, takich jak Tadeusz Kantor, Andrzej Wróblewski, Alina Szapocznikow, Bronisław Linke, Marek Oberlaender, Władysław Strzemiński, Artur Nacht-Samborski czy Józef Szajna, oraz twórców młodszego pokolenia podejmujących temat Holocaustu, m.in. Mirosława Bałkę, Zbigniewa Liberę, Wilhelma Sasnala, Artura Żmijewskiego, Urszulę Grabowską czy Józefa Robakowskiego.
- Tuż po wojnie przedstawiano Zagładę w sposób dosłowny, realistyczny: stosy trupów, kości. Współcześni twórcy stosują inne strategie, poszukują własnego języka, aby o tym mówić. Bałka jest dyskretny, Libera miesza horror z komercją, światem dziecinnych zabawek, Elżbieta Janicka fotografuje niebo nad obozami koncentracyjnymi - mówi kuratorka wystawy Teresa Śmiechowska. - Myślę, że to dojrzewało przez kolejne pokolenia i teraz twórcy mają odwagę pytać o tę pustą przestrzeń, wyrwę.
Istotną częścią projektu będzie też ekspozycja pt. "Archeologia. Sztuka polska wobec Holocaustu" w galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17). - Zaprezentujemy na niej prace związane z przestrzenią miasta i obozu koncentracyjnego, rozumianą jako nośnik pamięci - wyjaśnia Teresa Śmiechowska. Projekty Jarosława Kozakiewicza, Oskara Hansena, Jerzego Jarnuszkiewicza oraz Juliana Pałki zestawione zostaną z odnalezionym niedawno stolikiem z resztkami stołowej zastawy, odkopanym na terenie getta warszawskiego.
Wystawie będzie towarzyszył katalog zawierający wybór poezji polskiej dotyczącej Zagłady.
Rysunki dzieci z czasów Holocaustu zobaczymy w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim, a w galerii Studio w Pałacu Kultury wystawę Władysława Klamerusa, rzeźbiarza, współautora (wraz z Hanną Szmalenberg) Pomnika Cierpienia i Śmierci na Umschlagplatzu.
Źródło: warszawa.gazeta.pl