Czy wyobrażasz sobie, że nie możesz przeczytać tego, co tu jest napisane? Na początku XX wieku powszechne szkolnictwo było odległym marzeniem. Ponad sto lat później znajdujemy się w dobie kryzysu edukacji związanego z brakiem środków czy kadr. Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę, która poprzez opowieść o niezwykłej wawerskiej szkole stawia pytania o społeczną roli edukacji kiedyś i dziś.
W 1903 roku 6 na 10 mieszkańców podwarszawskiego Wawra nie umiało czytać i pisać. Dla swoich dzieci chcieli lepszej przyszłości, więc własnymi siłami zbudowali szkołę. Był to jeden z pierwszych murowanych domów w okolicy, stąd jej zwyczajowa nazwa – Murowanka.
Obecnie jest siedzibą Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która na jesień 2023 planuje otwarcie Muzeum z Klasą, pierwszego muzeum w Wawrze. 3 września na Plaży Romantycznej o godz. 15:00 kurator Paweł Brylski rozpocznie oprowadzanie po wystawie Powrót do szkoły. Elementarz. Wystawa jest zapowiedzią działań wawerskiej instytucji.
– Wystawa ma formę elementarza. Hasła zaczynają się od kolejnych liter. Za ich pomocą opowiadamy o niezwykłej szkole, wpisując ją w konteksty społeczne. Spotkajmy się, by porozmawiać o szkole jako miejscu, w którym tworzy się wspólnota – mówi kurator wystawy Paweł Brylski.
Twórcy fundacji wierzą, że historia jest nauką żywą i dzięki niej możemy się uczyć korzystać z doświadczeń przeszłych pokoleń. – Od 2019 roku działamy na rzecz społeczności Wawra. Jeśli Ty, Twoi bliscy czy znajomi chcecie się podzielić swoją opowieścią o szkole, zapraszamy do kontaktu. W ten sposób włączycie się w tworzenie Muzeum z Klasą – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Wystawa odbywa się w ramach czwartej edycji Letnich Ostatków – wydarzenia, podczas którego Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza mieszkańców Warszawy do zabawy z przeszłością i jej doświadczania.
W trakcie otwarcia wystawy odbędą się:
- spacer Lekcja wiślanej przyrody (spacerem) z przewodnikiem Przemkiem Paskiem z Fundacji Ja Wisła lasem łęgowym i brzegami Wisły, skrajem rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie (start: godz. 12:00 na rogu ulic Ogórkowej i Bysławskiej). Spacer będzie tłumaczony na język ukraiński.
- oprowadzanie kuratorskie (start: godz. 15:00),
- 45 minutowe zajęcia dla dzieci Lekcja kosmicznych odległości z Bronisławem Krycińskim, popularyzatorem nauki, prezenterem pokazów planetaryjnych (start: godz. 16:00 i 17:00).
Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na polski język migowy. Po wydarzeniu na Plaży Romantycznej wystawa wyruszy do szkół na terenie linii otwockiej wraz z towarzyszącym jej programem edukacyjnym.
Organizator
Fundacja na rzecz Wielkich Historii, Fundacja Muzeum z Klasą
Dofinasowanie
Zadanie publiczne pn. Wystawa o Murowance dofinansowywane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.
Partnerzy
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wawerskie Centrum Kultury
Biblioteka Publiczna dzielnicy Wawer m.st. Warszawy