Wystartował Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym
Prawie 80 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Celem Roku jest uświadomienie społeczeństwom, rządom oraz opinii publicznej problemu ubóstwa i wykluczenia społecznego. W obchodach Roku uczestniczą kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia.
– Bieda jest bardzo różna i ma bardzo różne oblicza, ma twarz dziecka, starszej osoby, czasem jest to bieda wiejska, czasem miejska, czasem tak zwane blokowisko. Bieda bywa widoczna gołym okiem na dworcach, ale jest też taka bieda, której nie widać, o której ludzie wstydzą się mówić – zapewnia Małgorzata Lelonkiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności i Polskiego Komitetu EAPN
– Dlatego mówienie o tym, że wszyscy, którzy są biedni, są sami sobie winni, że powinni wziąć się do roboty, to jest stereotyp, z którym musimy walczyć. Są różne osoby i różne historie. Często zdarza się, że budżet domowy zżera terapia, rehabilitacja, bo w rodzinie, której się dobrze powodziło, ktoś zaczyna chorować i okazuje się, że brakuje pieniędzy i cała rodzina trafia na stronę ubóstwa – dodaje Małgorzata Lelonkiewicz.
Obchody Roku w naszym kraju skupią się wokół dwóch problemów: ubóstwa dotykającego dzieci i osoby starsze. Jako trzecią grupę, nad która należy się pochylić Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wymienia osoby z niepełnosprawnością. – Chcemy podjąć szereg konkretnych działań, które mają uwrażliwić polskie społeczeństwo, pokazać, że problem ubóstwa i wykluczenia społecznego u nas także istnieje. Skierowaliśmy ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych, aby one realizowały swoje pomysły i działały w lokalnych środowiskach na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci. Ważne, żeby edukować takie osoby, ponieważ, jak się okazuje wiele osób nie wie gdzie się może zgłosić, jaką pomoc może uzyskać, wielu jest bezradnych. Chodzi więc o pokazanie im ścieżki, perspektywy, wyprowadzanie ze swoistego marazmu. Osoba starsza, czy niepełnosprawna nie musi być skazana na wykluczenie, jeśli będzie miała świadomość, że może być pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego – zapewnia Jarosław Duda.
Źródło: IntegracjaInfo