Brak wiedzy czy błędne założenia wynikające z powielanych stereotypów czy zasłyszanych plotek prowadzi do strachu, niechęci czy stygmatyzacji. Należy otwarcie mówić o tym, co trudne bądź nieoczywiste, aby rozwiewać wszelkie wątpliwości i unikać powielania stereotypów. To właśnie ta grupa młodzieży ze Szkoły Szczepanika w Tarnowie podjęła się ciężkiego zadania, jakim jest edukacja ludzi na temat grup dyskryminowanych w społeczeństwie.
O projekcie
Jesteśmy projektem „Wyrównani”, powstałym w ramach platformy Zwolnieni z Teorii. O możliwości wzięcia udziału w olimpiadzie poinformowani zostaliśmy przez wspaniałą nauczycielkę naszej szkoły. Nasza grupa projektowa składa się z uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Każdy z nas wnosi do projektu swój wkład poprzez różne umiejętności i wyjątkowe, niepowtarzalne charaktery. Razem stanowimy wspaniałą grupę, która od września 2020 roku działa społecznie.
Nasz projekt przede wszystkim głosi jedno, krótkie ale bardzo ważne hasło – wszyscy jesteśmy równi. Za cel obraliśmy uświadamianie i edukowanie społeczeństwa na temat różnych grup społecznych, aby zapobiegać dyskryminacji. Omówiliśmy tematy takie jak bezdomność, choroby, poglądy polityczne, kolor skóry, pochodzenie czy odmienny wygląd. W trakcie trwania projektu nie tylko pisaliśmy posty informacyjne na naszym Facebooku czy Instagramie, ale także pojawialiśmy się w lokalnych mediach, gdzie mogliśmy porozmawiać o tym, kim jesteśmy i co robimy.
Przez cały okres trwania projektu zajmowaliśmy się tworzeniem zdjęć z wizerunkami osób doświadczających w swoim życiu dyskryminacji. Zrealizowane sesje pozwoliły nam na stworzenie ciekawej wystawy niosącej ze sobą wspaniałe przesłanie.
Dodatkowo przez cały okres trwania naszego projektu prowadziliśmy webinary online dotyczące np. radzenia sobie z hejtem lub dystansu do siebie, a także rozmawialiśmy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem, na temat praw człowieka. Warto wspomnieć, że zyskaliśmy honorowy patronat RPO.
Mieliśmy również przyjemność zrealizować koncert muzyczny online pt. „Wszyscy żyjemy na jednej ziemi”. Ponadto zyskaliśmy wiele wspaniałych partnerów projektowych (m.in. telewizja STARnowa.tv, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Jakub Kwaśny – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie czy Wrotkarnia w Tarnowie).
Po co to wszystko?
Aby nam wszystkim żyło się lepiej. Brak wiedzy czy błędne założenia wynikające z powielanych stereotypów czy zasłyszanych plotek prowadzi do strachu, niechęci czy stygmatyzacji. Należy otwarcie mówić o tym, co trudne bądź nieoczywiste, aby rozwiewać wszelkie wątpliwości i unikać powielania stereotypów. W obecnych czasach społeczeństwo jest mocno podzielone z wielu powodów, dlatego powinniśmy dbać o to, abyśmy wszyscy mogli się do siebie na nowo zbliżyć, wyzbyć uprzedzeń i lęku przed drugim człowiekiem.
Skład zespołu projektowego: Michał Babral, Klaudia Tupek, Zuzanna Gąsior, Patrycja Sowa i Tomasz Kumor.
MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE:
KONCERT ONLINE:
https://www.youtube.com/watch?v=0PtycF-awi8
ROZMOWY ONLINE NA NASZYM KANALE YOUTUBE:
Źródło: Wyrównani