Wyniki konkurs FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?
Miasta dobre do życia wymyślają się wciąż na nowo. V edycja Konkursu FUTUWAWA jak zawsze poszukuje wizjonerskich pomysłów na przyszłość. Tym razem osadza je jednak w konkretnych wyzwaniach, które zdiagnozowano w powstającym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stolicy. Jednym z nich jest pytanie: „Jak będziemy mieszkać w Warszawie za 30 lat?”.
Odpowiedź na pytanie konkursowe mogła być sformułowana w postaci konkretnego rozwiązania albo potraktowana teoretycznie, opisowo, metaforycznie, konceptualnie czy futurologicznie. Do włączenia się we wspólny namysł nad przyszłością stolicy zaprosiliśmy profesjonalistów, amatorów, młodzież i najmłodszych. Otrzymaliśmy 242 propozycje. Pomysły oceniło interdyscyplinarne Jury oraz publiczność.
Więcej: mieszkamy.futuwawa.pl
FUTUWAWA / Nagrody Jury Konkursowego
1. miejsce
Powietrze jest architekturą. Warszawa mikroklimatów
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/799
Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz
Na Warszawę przyszłości wpływ ma lokalna meteorologia – struktura miasta jest przekształcana tak, by wzmacniać naturalne przewietrzanie, obieg wody w krajobrazie, tworzenie się korzystnych mikroklimatów. Wspólnota ludzi, zwierząt i roślin potęguje wybrane cechy pogody, by przeciwdziałać przyszłym problemom z klimatem i umożliwić celebrowanie ulotnych zjawisk atmosferycznych.
Uzasadnienie Jury
Projekt jest autorską i świadomą refleksją nad znaczeniem powietrza w mieście. Proponuje kreację przyszłości nie przez budowanie, ale przez odwrót od tradycyjnie rozumianej infrastruktury na rzecz podtrzymywania mikroklimatów, symbiozy z naturą, powietrzem i wodą. Nie tylko kreuje pewne doznanie miasta, między innymi przez odczuwanie temperatury, wilgotności czy zjawisk atmosferycznych i pogodowych, ale też proponuje drogę wyjścia z narastających problemów związanych z katastrofą klimatyczną. Spojrzenie na miasto przez pryzmat ulotnego żywiołu, jakim jest powietrze, które daje życie, a jednocześnie zgodnie z tradycją jest nośnikiem myśli, zachęca nas do przekroczenia modernistycznego paradygmatu. Ilustracje czytelnie i poetycko dopełniają specjalistyczne rozważania i zachęcają do wejścia w świat projektu.
2. miejsce
Warszawa 2050: Notatki etnograficzne z miasta idealnego
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/802
Kamil Kopacewicz, Bartłomiej Lis
Luźne zapiski z przyszłości powstałe w oparciu o obserwacje etnograficzne, dokumentację fotograficzną i rozmowy przeprowadzone z mieszkańcami Warszawy w 2050 roku. Autorzy pracy przyglądają się miastu od strony społecznej, religijnej, ekonomicznej i tożsamościowej, osadzając te aspekty w kontekście architektury i rozwoju urbanistycznego.
Uzasadnienie Jury
Najciekawsza wizja postapokaliptyczna. Jury z ogromnym zaciekawieniem zapoznało się z wynikami badań etnograficznych z 2051 roku i doceniło to, że propozycja skupia się nie tylko na przestrzennym wymiarze miasta, ale przede wszystkim na sprawach społecznych. Szczególnie ciekawy wydaje się wątek sztucznej inteligencji – Czarnej Madonny, która na podstawie zebranej wcześniej (ludzkiej) wiedzy eksperckiej przywraca w Warszawie równowagę – oraz wizja policentrycznego miasta skupiającego społeczności wokół różnorodnych antycznych kultów.
3. miejsce (ex aequo)
Warszawski szept
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/864
Joanna Hernik, Katarzyna Kobierska, Joanna Paniec, Maja Skibińska, Kamila Służewska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy, Joanna Woźniak
SZEPT, czyli System Zintegrowanej Eko Partycypacji, to aplikacja umożliwiająca holistyczną partycypację międzygatunkową. Dzięki niej poznamy potrzeby wszystkich mieszkańców miasta, w tym grzybów, roślin i zwierząt.
Uzasadnienie Jury
Posthumanistyczny projekt komunikacyjny, dzięki któremu zwierzęta, grzyby i rośliny nie potrzebują już ludzkich reprezentantów, tylko komunikują się na równych prawach. Jury pragnie zainstalować aplikację na swoich telefonach.
3. miejsce (ex aequo)
Biopolis. Osiedle biocentryczne
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/825
Michał Augustyn, Witold Dąbrowski
Biopolis to koncepcja osiedla zrównoważonego ekologicznie i społecznie opracowana na przykładzie Jazdowa. Realizuje cztery ogólne założenia: holizm, relacyjność, ekoświadomość i oddolność.
Uzasadnienie Jury
Kompleksowy projekt traktujący przestrzeń Jazdowa jako miejsce eksperymentu. Widać, że wpisany już mocno w warszawskość Jazdów ma jeszcze wiele do zaoferowania przez kolejne lata. To obietnica stworzenia bioróżnorodnej ekologicznej przestrzeni, która bardzo się nam podoba.
Nagroda Publiczności
Miejski las użytkowy
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/838
Małgorzata Rapacka
Miejski las użytkowy to obszar współistnienia przyrody z ludźmi, inżynierii z infrastrukturą, technologii ze sztuczną inteligencją i futurystycznymi wizjami. Projekt zrodził się jako odpowiedź na zmiany zachodzące w postrzeganiu świata poprzez pryzmat zmian klimatycznych, ochrony środowiska i poszanowania zasobów naturalnych
FUTUWAWKA / Nagrody Jury Konkursowego
1. miejsce
Zielona Warszawa
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/650
Paweł Kawalec, Łukasz Tchórzewski
Uzasadnienie Jury
Imponująca wizja stworzona w grze Minecraft. Wnikliwa analiza tego, z jakich elementów powinno składać się ekologiczne miasto.
2. miejsce
Warszawa marzeń za 30 lat
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/703
Jan Bagiński
Uzasadnienie Jury
Osobista praca proponująca holistyczną wizję Warszawy przyszłości – z kolejką linową, zielonymi dachami, ważną rolą rzeki, ale też dostępem do sportu i kultury. Dodatkowe brawa za nazwanie wielu elementów, w tym przestrzeni zielonych, w autorski sposób.
3. miejsce
Warszawa przyszłości, moje wyobrażenie
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/668
Natalia Kozioł
Uzasadnienie Jury
Spójna i dopracowana narracja, praca zachwyca ilością szczegółów, które można co i rusz odnajdywać i odczytywać, a jednocześnie autorskim i konsekwentnym stylem.
4. miejsce
Warszawa dla natury, nie na odwrót
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/746
Maria Nyga
Uzasadnienie Jury
Dramatyczna wizja miasta, z którego wszyscy uciekają. To jednocześnie wyraźnie artykułowana konieczność zapobieżenia takiemu scenariuszowi przyszłości.
FUTUWAWA / Wyróżnienia Jury Konkursowego
Wyróżnienie
Zakole
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/839
Grupa Zakole
Uzasadnienie Jury
Poetycki, a jednocześnie bardzo organiczny wideoreportaż z bycia w naturze. Mówi o tym, co tu i teraz, a jednocześnie o tym, co na przestrzeni lat powinniśmy w pierwszej kolejności chronić. Jury docenia, że autorki kierują naszą uwagę ku przestrzeniom nieoczywistym i niełatwym do poznawczego skonsumowania.
Wyróżnienie
Warszawskie mieszkanie podstawowe
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/827
Justyna Maria Dunaszewska, Kuba Kopecki, Sergiusz Waluda-Rozmus
Uzasadnienie Jury
Projekt ideowy, który proponuje rozwiązanie dla jednego z podstawowych problemów młodego pokolenia. Mieszkanie definiowane jest tu jako ważne wyzwanie dla przyszłości Warszawy, a jego dostępność – jako obowiązek miasta wobec mieszkańców. Jury docenia ciekawą formę graficzną, skupioną nie tyle na docelowym rozwiązaniu projektowym, ile na inspirującej sumie skojarzeń.
Wyróżnienie
4000 rowerów cargo dla Warszawy
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/781
Aleksandra Aniszewska, Krzysztof Gubański, Jacek Kolasiński, Feliks Szewczyk
Uzasadnienie Jury
Jury docenia, że projekt nie jest listą życzeń, ale wyczerpująco opracowanym rozwiązaniem konkretnego problemu Warszawy. Wprowadzenie czterech tysięcy rowerów cargo może pomóc odblokować stolicę z ruchu aut.
Wyróżnienie
Pozdrowienia z przyszłości
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/784
Małgorzata Zmysłowska
Uzasadnienie Jury
Czułe spojrzenie skierowane na Warszawę. Poetyckie pocztówki z przyszłości pobudzają naszą wyobraźnię i pokazują, jak mogłaby wyglądać stolica w swojej zrównoważonej odsłonie.
Wyróżnienie
Warszawa deCentralna
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/837
Ola Gordowy, Hubert Pawela
Uzasadnienie Jury
Za ciekawą narrację, koncept i błyskotliwość. Porównanie miasta do żywego organizmu oraz apel o leczenie jego zmęczonego serca buduje empatię i rzuca nowe światło na temat zdrowia publicznego.
Wyróżnienie
Rezerwaty dla Bródna
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/815
Magdalena Krzosek-Hołody
Uzasadnienie Jury
Zatrzymajmy modernizację i zastanówmy się, na czym nam zależy. Nie dodawajmy, tylko zajmijmy się istniejącą substancją. Jury docenia dowartościowanie umiaru i zaniechania, a także dostrzega ideowe skojarzenie z tegoroczną Nagrodą Pritzkera.
Wyróżnienie
Multiversum 2050. Warszawski wieloświat
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/845
Krzysztof Janas, Jan Szeliga
Uzasadnienie Jury
Opowiadanie-palimpsest naładowane wiedzą i wyobraźnią, a także ważnymi pytaniami i współgrającymi z tekstem ilustracjami. Jury docenia pracę pod względem koncepcyjnym i literackim.
Wyróżnienie
Wawabau (Miaubau & Haubau)
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/832
Grzegorz M. Kozera
Uzasadnienie Jury
Oryginalna wizualnie propozycja łącząca wątki obecności i schronienia dla zwierząt w mieście z postulatem współprojektowania go przez artystów i artystki.
Wyróżnienie
Nowe Kwadraty
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/779
Monika Dzik, Magda Mosiewicz
Uzasadnienie Jury
Jury docenia projekt za zmierzenie się z konkretnym miejskim problemem, twórczą inspirację dobrymi praktykami i próbę redefinicji niechlubnej karty z historii miasta, czyli dziejów osiedla Dudziarska.
Wyróżnienie
Biała maź
https://mieszkamy.futuwawa.pl/project/767
Piotr Sokołowski
Uzasadnienie Jury
Najdłużej i najgoręcej dyskutowany projekt, który się albo kocha, albo nienawidzi. Ostatecznie część Jurorów i Jurorek postanowiła go docenić, dowartościowując tym samym wszystkie gesty dążące do radykalnej, praktycznej i szybko aplikowalnej poprawy skutków zmian klimatycznych.
Jury konkursowe
Justyna Biernacka, Joanna Erbel, Marlena Happach, Monika Konrad, Aleksandra Litorowicz, Zbigniew Maćków, Michał Olszewski, Aleksandra Przegalińska, Filip Springer, Bogna Świątkowska
Organizatorzy
Fundacja Puszka i m.st. Warszawa
Patroni medialni
„Notes na 6 Tygodni”, „Magazyn Miasta”, „Architektura & Biznes”, „RZUT”, Urbnews
www.mieszkamy.futuwawa.pl
Źródło: Fundacja Puszka