Wymiana to zmiana – młodzież z Polski i Gruzji o społeczeństwie obywatelskim
Rusza pierwszy międzynarodowy projekt Fundacji Rozwoju Wolontariatu pod hasłem „EXCHANGE FOR CHANGE. On the way to build aware and responsible society” (Wymiana dla zmiany. Droga do budowania świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa).
Projekt ma na celu międzynarodową wymianę opinii i doświadczeń młodych ludzi z Polski i Gruzji. W programie przewidziano liczne warsztaty, prezentacje, pokazy, pracę w grupach międzynarodowych, a także gry i zabawy integracyjne. W projekcie weźmie udział 20 uczestników w wieku 15-30 lat oraz dwóch liderów grup. Polska grupa składa się m.in. z wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. W jej skład wchodzą także osoby związane z mediami obywatelskimi, organizacjami pozarządowymi i szeroko rozumianą działalnością społeczną.
Inicjatorami i autorami projektu są sami uczestnicy, którzy już kilka miesięcy temu rozpoczęli prace nad koncepcją przedsięwzięcia. Młodzi ludzie zdecydowali, że to właśnie zagadnienie budowy społeczeństwa obywatelskiego stanowi najbardziej interesującą płaszczyznę wymiany doświadczeń i opinii.
Projekt zakłada dziewięciodniową wymianę młodzieży z Polski i Gruzji. Wyjazd odbędzie się w sierpniu a jego celem jest malowniczo położona miejscowość Dartlo, znajdująca się w górzystym regionie Tusheti w Gruzji.
Chcemy zobaczyć, jak Gruzini rozumieją pojęcie „społeczeństwo obywatelskie” oraz dowiedzieć się, jak w praktyce przebiega u nich trudna sztuka budowania go. Zamierzamy, poprzez różne formy: pokazy, warsztaty, a także po prostu szczerze, w miłej, serdecznej atmosferze rozmawiając ze sobą, wymienić się opiniami na temat roli młodych osób we wdrażaniu zmian społecznych. Jak powinniśmy angażować siebie i innych, by rzeczywiście wprowadzać pozytywne zmiany? W jaki sposób mogą nam w tym pomóc media i nowoczesne technologie? Szerszy kontekst kulturowy i możliwość wymiany doświadczeń z rówieśnikami, którzy także są zaangażowani w działalność społeczną, to świetna okazja i bardzo inspirujące doświadczenie. To oczywiście tylko niektóre powody, dla których nie mogę się doczekać wyjazdu - mówi Kinga Zielnicka, uczestniczka projektu.
Wspólny pobyt w Tusheti to także okazja do wymiany kulturalnej – uczestnicy zaprezentują członkom grupy partnerskiej swoją kulturę, m.in. tańce, muzykę, tradycje, język, kuchnię. Nie zabraknie czasu na górskie wycieczki, spotkanie z etnografem, zwiedzanie okolicy czy udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych np. festiwalach.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu "Młodzież w działaniu", akcja 3.1.
Fundacja Rozwoju Wolontariatu
Fundacja Rozwoju Wolontariatu powstała w 2010 roku. Jej misją jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków. W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacjint. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk – studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program „PROJEKTOR – wolontariat studencki”, którego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Program „Młodzież w działaniu”
„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej, dzięki któremu młodzi ludzie w wieku 13-30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Program adresowany jest również do osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji działających na rzecz młodzieży, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć swoje działania czy nawiązać współpracę międzynarodową. Program wspiera finansowo i merytorycznie działania podejmowane poza szkołą i poza uczelnią, czyli edukację pozaformalną. Projekty zgłaszane do programu są przygotowane i realizowane przez młodzież lub też planowane z myślą o niej. Angażują młodych ludzi od pierwszego pomysłu do zamknięcia wszystkich związanych z nimi formalności. „Młodzież w działaniu” zachęca do podejmowania przeróżnych wyzwań, począwszy od międzynarodowej wymiany młodzieży, wyjazdu na wolontariat europejski, poprzez organizację inicjatyw na
Źródło: Fundacja Rozwoju Wolontariatu