Wykonywanie pracy na cele społeczne i pracy społecznie użytecznej przez osoby skazane w NGO 2020. Pomocna aplikacja
Korzyści płynących z przyjmowania osób na prace społeczne nie trzeba przedstawiać, ale mało kto zdaje sobie sprawę z dużej ilości pracy administracyjnej, jaką należy przy tym wykonać – rozwiązaniem może być oprogramowanie, opracowane przez autora artykułu.
Artykuł wprowadza w tematykę, jak NGO może przyjmować do pracy na cele społeczne osoby skazane. Co roku w okresie listopada i grudnia wydziały urzędów miast i gmin aktualizują listę podmiotów wyznaczonych.
Podstawa prawna
Obowiązki podmiotów zostały uregulowane w przepisach:
1) Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie podmiotów, w których jest wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna (Dz. U. Nr 98, poz. 634)
2) Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 sierpnia 2017 r. w sprawie trybu wyznaczania podmiotów, na rzecz których skazani mogą wykonywać prace na cele społeczne, oraz czynności tych podmiotów w zakresie wykonywania pracy (Dz. U. 2017, poz. 1676).
Aby podmiot mógł przyjmować osoby w pierwszej kolejności, musi zgłosić do właściwego wydziału w Urzędzie Miasta lub Gminy. Może to być Wydział Zdrowia lub Wydział Polityki Społecznej itp. Tutaj sami musimy znaleźć osobę odpowiedzialną, która wprowadzi naszą organizację na listę. Zawsze na liście są podmioty powiązane z daną miastem i gminą.
Dany rejestr trafia do wybranego Sądu Rejonowego do wydziału kuratorów i w przypadku, gdy zajdzie potrzeba przyjęcia osoby do pracy zostaniemy poinformowani telefonicznie przez kuratora.
Jak wygląda dalsza współpraca, procedura?
Pan Jan, lat 50. Do odpracowania 30 godzin miesięcznie przez okres 12 miesięcy. Przyjmując go do siebie, należy zorganizować szkolenie BHP oraz zapewnić niezbędne wyposażenie, odzież, warunki do pracy. Należy w porozumieniu z kuratorem i skazanym opracować harmonogram pracy. Wpisując z góry na cały miesiąc: datę, miejsce i rodzaj wykonywania kary.
Podczas odbywania pracy stale monitorujemy obecność oraz jakość prac. Po skończeniu miesiąca należy niezwłocznie złożyć raport wykonania prac bądź powiadomić kuratora o problemach.
W skali miesiąca na jednego pracownika mamy do zrobienia:
- harmonogram prac
- rozliczenia prac
- raportowanie problemów
Jak usprawnić raportowanie?
Na podstawie mojego 3-letniego doświadczenia w organizacji tego typu prac mogę oszacować, że jeden pracownik generuje po stronie administracyjnej 3-5 godzin pracy przy tworzeniu raportów. Poszukiwałem długo metod, jak ułatwić sobie tworzenia dokumentacji oraz jak umożliwić raportowanie godzin przepracowanych przez osoby w terenie pracujące z skazanymi.
W efekcie tych poszukiwań narodziło się oprogramowanie Godziny Społeczne. Zbudowaliśmy na własne potrzebny aplikację webową w technologii Django do raportowania godzin oraz tworzenia raportów. Za pomocą telefonu osoba nadzorująca może od razu po zakończeniu prac zaraportować przepracowane godziny, a manager zbiorczo tworzyć raporty.
Spotkałem się z podmiotem, który organizuje pracę dla 40 osób miesięcznie – obsługa generuje jeden etat. Ponieważ jest to spółka publiczna, nie widzieli opłacalności w wdrożeniu oprogramowania do wsparcia raportowania :)
Korzyści płynących z przyjmowania osób na prace społeczne nie trzeba przedstawiać, ale mało kto zdaje sobie sprawę z dużej ilości pracy administracyjnej, jaką należy wykonać – rozwiązaniem może być nasze oprogramowanie. W przypadku zainteresowania proszę kierować wiadomość do autora artykułu (piotrborowiec@g.pl).