Wstępna wersja regionalnego wskaźnika postępu społecznego ma służyć do pomiaru postępu społecznego w 272 regionach Europy jako uzupełnienie tradycyjnych mierników postępu gospodarczego. Projekt wskaźnika udostępniono w celu poznania opinii zainteresowanych stron na temat ocenianych kategorii, uwzględnionych wskaźników cząstkowych oraz sposobu ich połączenia w ostateczną ocenę punktową dla każdego regionu.
Wstępna wersja regionalnego wskaźnika postępu społecznego, opublikowana 16 lutego 2016 r. w celu umożliwienia opinii publicznej wyrażenia swojego stanowiska, ma służyć do pomiaru postępu społecznego w 272 regionach Europy jako uzupełnienie tradycyjnych mierników postępu gospodarczego. Wskaźnik ocenia w skali od 0 do 100 wyniki bezwzględne dla każdego z 50 wskaźników cząstkowych stosowanych do pomiaru postępu w kategoriach składowych wskaźnika. Podkreśla on również mocne i słabe strony w porównaniu do regionów o zbliżonych wynikach gospodarczych.
Wskaźnik obejmuje dwanaście tematycznych kategorii składowych, które pokazują znaczne różnice w obrębie państw członkowskich UE i pomiędzy nimi w obszarach takich jak m.in. dostęp do służby zdrowia, jakość i przystępność zakwaterowania, bezpieczeństwo osobiste, dostęp do szkolnictwa wyższego oraz zanieczyszczenie środowiska.
Projekt wskaźnika udostępniono w celu poznania opinii zainteresowanych stron na temat ocenianych kategorii, uwzględnionych wskaźników cząstkowych oraz sposobu ich połączenia w ostateczną ocenę punktową dla każdego regionu.
Poprawiona wersja regionalnego wskaźnika postępu społecznego zostanie opublikowana w październiku 2016 r.
Pomiar postępu społecznego może pomóc w opracowywaniu strategii rozwojowych regionów UE. Cele nowego wskaźnika regionalnego obejmują:
- wniesienie wkładu do debaty dotyczącej „wyjścia poza PKB” poprzez zapewnienie wiarygodnego miernika, który będzie uzupełniał, nie zaś zastępował, pomiar na podstawie PKB;
- ułatwienie regionom identyfikacji regionów o porównywalnym poziomie rozwoju gospodarki, od których będą mogły się uczyć, a także, w stosownych przypadkach, wsparcie regionów w ustalaniu kwestii priorytetowych w ich programach w zakresie polityki spójności;
- zapewnienie źródła informacji, które umożliwi służbom Komisji Europejskiej ocenę, czy programy na lata 2014-2020 skupiają się na właściwych kwestiach w odpowiednich regionach.
Wskaźnik nie został utworzony w celu przydziału funduszy i nie jest wiążący dla Komisji Europejskiej.
Więcej informacji: