Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Jak dotąd Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała sześć komitetów wyborczych zgłoszonych przez grupy wyborców. Reprezentują od narodowców i oburzonych, po obrońców wędlin tradycyjnych.
Jako pierwsze – bo już 24 lutego – zarejestrowały Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy różne ogólnopolskie organizacje prawicowe, m.in. Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Unia Polityki Realnej, Ruch Wolności oraz organizacje lokalne - Narodowy Szczecin, Narodowa Łódź itp. Komitet opowiada się za budową Europy „niepodległych narodów”, która miałaby być oparta na współpracy gospodarczej. Twórcy komitetu odwołują się do trzech wartości: tożsamości, suwerenności i wolności. Są orędownikami pełnej suwerenności narodu, który uważają za siłę państwa, oraz niezależności państwa pod względem politycznym i kulturowym. Jednym z ich celów jest walka z nadmierną biurokracją i fiskalizmem.
Reklama
27 lutego na stronie PKW opublikowano informację o kolejnym komitecie – to Komitet Wyborczy Wyborców Oburzeni. Tworzy go środowisko skupione wokół stowarzyszenia Oburzeni. W programie wyborczym inicjatorzy opowiadają się za Unią Europejską jako konfederacją wolnych i niezależnych państw. Chcą utrzymania pierwotnego charakteru Unii, opartego na wolnym przepływie towarów, ludzi i usług. Postulują zniesienie wyższości władzy Komisji Europejskiej i Rady Europy nad Parlamentem Europejskim. Wśród postulatów znalazło się takie zdanie: Komisja Europejska(KE) i Rada Europy (RE),powinny być wyłonione na zasadach konsensusu przez parlament Europejski. Głoszą prymat konstytucji narodowych nad unijnymi dyrektywami. W kwestiach socjalnych proponują wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego dla wszystkich obywateli Unii.
Komitet Wyborczy Wyborców Gospodarka Dobra Wspólnego (zarejestrowany 3 marca) utworzony przez działaczy międzynarodowego ruchu Gospodarki Dobra Wspólnego ma program wyborczy bardzo zbliżony do programu Oburzonych. Dodatkowo twórcy komitetu podkreślają rolę organizacji pozarządowych i ruchów lokalnych w sprawnym funkcjonowaniu społeczeństwa.
Komitet Wyborczy Wyborców Wolność został zarejestrowany przez PKW 10 marca. Utworzyła go grupa młodych dysydentów młodzieżówek politycznych, na czele z Sandrą Spychałą (byłą przewodniczącą Ruchu Młodych w Wielkopolsce). Członkowie tego komitetu mogą mieć nie więcej niż 35 lat. Przede wszystkim zwracają uwagę na rolę społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym świecie. Deklarują, że tworzą komitet całkowicie apartyjny. Na swojej stronie na Facebooku ogłosili, że do 19 marca zebrali ponad 16 tys. podpisów w regionach.
Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wocha, zarejestrowany przez PKW 12 marca, stworzyli oddolnie „młodzi, zdolni, bezpartyjni”. Ich głównym celem jest „reprezentowanie interesów zwykłych obywateli”. Chcą walczyć o ułatwienia w tworzeniu nowych miejsc pracy, a także zmniejszyć i ulepszyć europejską biurokrację. W kwestiach pracy i emigracji, komitet utworzył specjalną ankietę, w której każdy może wyrazić opinię. Na podstawie zebranych odpowiedzi członkowie komitetu zamierzają zaproponować plan działania w PE.
Ostatnio zgłoszonym komitetem wyborczym jest Komitet Wyborczy Wyborców Obrony Wędlin Tradycyjnych (zarejestrowany 25 marca). Założyła go grupa podkarpackich przedsiębiorców. Nie udostępnił on jeszcze programu, lecz – jak zapowiadają inicjatorzy – ma bronić praw do stosowania tradycyjnych metod wędzarniczych.
Do 27 marca Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 19 komitetów – 11 utworzonych przez partie polityczne, dwa przez koalicje partii, sześć przez grupy wyborców. Na składanie zgłoszeń chętni mają jeszcze 12 dni. Informacje o nowych komitetach publikowane są na bieżąco na stronie pkw.gov.pl.
Kto może założyć komitet: https://www.youtube.com/watch?v=fk9pYvNKl50&list=PLbR306K05phlQ--TrAud1cwTALotdteII.
Aby zarejestrować własny komitet, trzeba zebrać tysiąc głosów poparcia. Potem działacze komitetu muszą zdobyć 10 tys. podpisów pod listami poparcia w okręgu, aby móc wystawić kandydatów w wyborach. Jeśli uda im się to w co najmniej siedmiu okręgach, będą mogli startować w wyborach w całej Polsce.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.