Małe organizacje pozarządowe mogą ułatwić sobie życie prowadząc "uproszczoną księgowość" - tzw. uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPiK). Decydując się na nią, muszą w określonym terminie poinformować o swoim wyborze urząd skarbowy. Dla większości NGO zainteresowanych UEPiK termin ten minie za tydzień.
Początek UEPiK: Decyzja NGO i obowiązek wobec US
Organizacja pozarządowa musi podjąć formalną decyzję, że rezygnuje z prowadzenia standardowej księgowości (wg zasad zebranych w ustawie o rachunkowości) na rzecz uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Decyzję podejmuje organ zatwierdzający zgodnie ze statutem sprawozdanie finansowe (np. w stowarzyszeniu jest to zwykle Walne Zebranie).
Dla kogo uproszczona ewidencja?
Jakie organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów? Możliwość ta dotyczy organizacji, które:
- prowadzą działania w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o pożytku,
- nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
- nie mają statusu organizacji pożytku publicznego,
-
osiągają przychody wyłącznie z:
- działalności nieodpłatnej pożytku publicznego z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, spadków, dotacji, subwencji, przychodów pochodzących z ofiarności publicznej,
- działalności odpłatnej pożytku publicznego z tytułu sprzedaży towarów i usług,
- tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach,
- w roku poprzedzającym rok wyboru prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt d. w wysokości nieprzekraczającej 100 000 zł.
Uproszczona ewidencja a dotacje
W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jak również w innych regulacjach prawnych, nie ma przepisów, które wprost zabraniałyby udzielania dotacji ze środków publicznych organizacjom pozarządowym prowadzącym uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
PRZYPOMINAMY: Zgłoś decyzję do Urzędu Skarbowego
więcej o UEPiK w PORADNIK.NGO.PL
http://poradnik.ngo.pl/co-to-jest-uproszczona-ewidencja-przychodow-i-kosztow
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)