Współtwórca Sieci "SPLOT" laureatem Nagrody Obywatelskiej 25-lecia Samorządności w Polsce
Jerzy Boczoń prezes Fundacji RC z Gdańska, współzałożyciel ogólnopolskiej sieci SPLOT i pomorskiej sieci COP został laureatem Nagrody Obywatelskiej 25-Lecia Samorządności. Jest to jednorazowe wyróżnienie Prezydenta RP z okazji ćwierćwiecza samorządu terytorialnego. Laureatami są głównie przedstawiciele samorządów jednakże dzięki nominacji Sieci "SPLOT" oraz OFOP wyróżnienie otrzymały także osoby z sektora pozarządowego.
Nagroda Obywatelska Prezydenta RP jest wyróżnieniem nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzory do naśladowania. Dotychczas przyznawana była w trzech kategoriach:
- Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;
- Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;
- Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.
W tym roku jednak w związku z obchodami 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce Prezydent RP Bronisław Komorowski postanowił wyróżnić i uhonorować osoby, które potrafiły wykorzystać 25 lat wolności dla pożytku obywateli i swoją pracą oraz zaangażowaniem w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju swoich miejscowości i regionów, a także działały na rzecz podniesienia warunków życia mieszkańców. „Ta kategoria Nagrody Obywatelskiej, to są obywatele, czyli ludzie, którzy w sposób szczególny w tych obszarach współdziałania obywatelskiego się wyróżnili. Chcemy, aby ta szczególna kategoria osób, która mogła być zgłaszana przez wszystkich uczestników kapituły Nagrody Obywatelskiej, a przypominam, że w skład kapituły wchodzą zarówno krajowe organizacje samorządu terytorialnego i przedstawiciele krajowych, rozpoznawanych na poziomie kraju organizacji pozarządowych, wszyscy oni mieli możliwość wskazania swoich kandydatów, osób, które w ciągu tych ostatnich 25 lat funkcjonowania samorządów terytorialnych w sposób szczególny przyczyniły się do budowania takiego etosu i umiejętności współdziałania między obywatelami, między instytucjami samorządowymi i między samorządami między sobą.” – powiedział w Polskim Radiu Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.
Nagroda ma charakter honorowy. Laureaci otrzymują dyplom z podpisem Prezydenta. Nagroda jest przyznawana jednorazowo w 2015 roku z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego. Kandydaci do Nagrody musieli spełniać następujące warunki:
- prowadzić długoterminową działalność na rzecz społeczności lokalnej lub regionalnej (około 10 lat),
- ich działalność powinna zaowocować trwałymi pozytywnymi efektami odczuwalnymi dla możliwie szerokich kręgów społeczności lokalnej i służącymi podniesieniu jakości życia mieszkańców,
- działalność powinna być prowadzona przy szerokim udziale mieszkańców i być przez nich uznana za ważną,
- efekty działalności powinny trwale wspomagać integrację społeczności lokalnej, wspierać rozwój samorządności i udział obywateli w życiu publicznym.
Do nagrody nominacje mogło zgłosić tylko trzynaście instytucji wchodzących w skład Kapituły. Znaczący głos mieli oczywiście przedstawiciele samorządów m.in. Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jednakże dzięki prawu nominacji poprzez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych oraz Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych wśród laureatów nagrody będą też przedstawiciele III sektora.
Jerzy Boczoń z działaniami obywatelskimi jest związany od początku swojej pracy zawodowej. Na początku, jako pracownik naukowy UG prowadząc badania naukowe nad ubóstwem zauważył, że w organizacje pozarządowe są podmiotami najskuteczniej przeciwdziałającymi problemom jednostek i rodzin w społeczności lokalnej. Konieczność wzmocnienia lokalnych organizacji pozarządowych spowodowała decyzję o powołaniu w 1993 Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, jako organizacji wyspecjalizowanej w niesieniu wielokierunkowego wsparcia inicjatywom i organizacjom obywatelskim. Była to pierwsza tego typu struktura o charakterze regionalnym (poza Warszawą). Od samego początku Fundacja RC podjęła działania zmierzające do korzystnego usytuowania organizacji w systemie lokalnej samorządności. Jej twórca od 1994 zainicjował wg. autorskiej koncepcji, pracę nad modelem współpracy organizacji pozarządowych z administracją samorządową różnych szczebli. Pierwsze próby takich działań podjęte zostały w pięciu miastach na Wybrzeżu: Rumia, Gdynia, Gdańsk, a następnie Sopot i Tczew. Laureat nagrody jest też konsultantem wielu polskich i zagranicznych programów, instytucji i organizacji, m.in. Umbrella Project UNDP, Consensus Program PHARE, Program PHARE Civic Dialogue, Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży, Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, samorządy powiatowe i gminne. W latach 2002-2008 był przewodniczący zarządu Ogólnopolskiej Sieci SPLOT. Obecnie jako członek Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych jest współautorem standardów dla RDPP w całej Polsce. Jest też autorem poradników „Standaryzacja Usług Społecznych" i „Budowanie partnerstwa". Członek Komitetu Ekspertów i współautor Modelu Współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. W partnerstwie z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku oraz partnerami powiatowymi m.in. - Stowarzyszeniem „EDUQ” z Lęborka, Fundacją Edukacji i Działań Społecznych z Kartuzy, Stowarzyszeniem „Podaj Rękę” oraz powołaną przez nie Fundacją Akademia Trzeciego Sektora z Pruszcza Gdańskiego, Fundacją M.A.P.A. Obywatelska z Kwidzyna, Fundacją Pokolenia z Tczewa oraz Słowińską Grupą Rybacką z Ustki i Stowarzyszeniem Na Drodze Ekspresji z Sopotu aktywnie działał na rzecz powstania i rozwoju Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych.
Nagroda zostanie wręczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 9 marca br. podczas specjalnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP