Zdalne i hybrydowe formy pracy, wprowadzone podczas pandemii, nadal cieszą się popularnością. Niektóre organizacje zdecydowały się również na rozszerzenie współpracy z wolontariuszami o działania online. Od czego zacząć i o czym warto pamiętać, jeśli Twoja organizacja chce uruchomić zdalny wolontariat? Tego dowiesz się w bezpłatnym minikursie mailingowym, prowadzonym przez Fundację Dobra Sieć.
E-wolontariat to nic innego, jak wolontariat przez internet. Gdy łączy się z działaniami stacjonarnymi, nazywamy go hybrydowym. Zadania wykonywane przez e-wolontariuszy mogą być najróżniejsze – od promocji zwierzaków do adopcji, poprzez tłumaczenia czy projekty graficzne, po korepetycje online. Wszystko zależy od potrzeb Twojej organizacji oraz kompetencji i umiejętności Waszych wolontariuszy. We wprowadzeniu e-wolontariatu w Twojej organizacji pomoże Ci bezpłatny minikurs.
Jakie są korzyści ze zdalnego wolontariatu?
Zdalny wolontariat może być doskonałym uzupełnieniem wolontariatu tradycyjnego. Przede wszystkim, daje on szansę na społeczne zaangażowanie osobom, które z różnych powodów nie mogą pojawiać się regularnie w siedzibie organizacji – np. osobom z niepełnosprawnościami, mieszkającym w miejscowościach, w których nie działa żadna interesująca ich organizacja, osobom studiującym i pracującym w ciągu dnia lub osobom opiekującym się dziećmi. To także duża korzyść dla organizacji – dzięki e-wolontariatowi pula potencjalnych wolontariuszy jest dużo większa, co może umożliwić np. znalezienie osoby posiadającej konkretne kompetencje i umiejętności.
Czym jest minikurs „E-wolontariat krok po kroku” i jak się odbywa?
Choć e-wolontariat pod względem prawnym jest jedną z form wolontariatu tradycyjnego, w praktyce warto przygotować się do takiej współpracy, aby od samego początku przebiegała ona jak najsprawniej. W minikursie pokazujemy m.in. jak ocenić, w których obszarach potrzebujemy wsparcia, jak zarządzać zdalną współpracą, gdzie szukać e-wolontariuszy i jak zadbać o to, żeby ta współpraca była ciekawą przygodą – zarówno dla Twojej organizacji, jak i dla współpracujących z nią e-wolontariuszy.
Kurs daje dużą swobodę w przyswajaniu materiału i wykonywaniu zadań. Wiadomości-lekcje będziesz otrzymywać codziennie na swoją skrzynkę mailową przez 5 dni po zapisaniu. Jednak warto pamiętać, że naukę możesz rozłożyć sobie w innym tempie – tak, jak Ci najwygodniej.
Co ważne, na zakończenie kursu otrzymasz od nas miniporadnik w formacie PDF, który będziesz mógł/mogła pobrać, zapisać i wykorzystywać przy współpracy z e-wolontariuszami.
Więcej informacji o kursie oraz formularz zapisów znajdziesz na stronie minikurs.e-wolontariat.pl.
Organizatorem kursu jest Fundacja Dobra Sieć, która rozwija i promuje e-wolontariat w Polsce i za granicą od 2009 r. W ramach Programu E-wolontariatu tworzymy artykuły i publikacje o e-wolontariacie, wspieramy organizacje, firmy i szkoły w działaniach e-wolontariackich, a także prowadzimy TuDu.org.pl – pierwszą w Polsce platformę crowdsourcingową dla trzeciego sektora.
Opinie uczestniczek i uczestników kursu
Zobacz, co o kursie mówią osoby które go ukończyły:
- Praktyczny, zwięzły, konkretny, wygodny. Super jest też poradnik, który stanowi podsumowanie materiału.
- Duża dawka wiedzy w znośnych porcjach, niby temat wolontariatu w III sektorze jest znany, a jednak okazuje się, że w obszarze internetu ta współpraca przebiega zupełnie inaczej… Dziękuję za możliwość uczestnictwa, świetny pomysł i miłe zaskoczenie, że taka forma wsparcia jest! :-)
- Takie mikropigułki wiedzy były bardzo ciekawe.
- Zrealizowany w wygodnej formie, można go odbyć wtedy gdy mamy wolny czas a nie dostosowywać się do godziny wykładów, co często koliduje z pracą lub zdalnym nauczaniem. Bardzo dużo pomocnych treści.
- Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, które wykorzystam w swojej organizacji.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom za podzielenie się swoją opinią i zachęcamy wszystkich przyszłych uczestników i uczestniczki do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej po zakończeniu kursu – Twoje refleksje pomogą nam ulepszyć nasze przyszłe działania!
Przykłady działań i projektów, w których wolontariusze działają zdalnie
Zastanawiasz się, w jakich obszarach sprawdza się współpraca z wolontariuszami przez internet? Mamy dla Ciebie garść inspiracji:
- „Chodź na słówko” to inicjatywa Polskiego Forum Migracyjnego, w ramach której chętne osoby prowadzą konwersacje po polsku z migrantami i migrantkami uczącymi się naszego języka. Organizacja zapewnia wsparcie metodyczne. Jest to projekt hybrydowy – wolontariusz/ka może wybrać, czy chce prowadzić konwersacje online, czy na żywo (lub i tak, i tak).
- Wiele schronisk i organizacji pomagającym bezdomnym zwierzętom korzysta ze wsparcia e-wolontariuszy – np. Schronisko Kocham Psisko. Zdalni wolontariusze i wolontariuszki najczęściej pomagają promować zwierzaki szukające domu poprzez dodawanie ogłoszeń w mediach społecznościowych i na portalach ogłoszeniowych. To właśnie dzięki ich pracy wiele psów i kotów znajduje domy na zawsze :)
- Prowadząc największy w Polsce portal stypendialny MojeStypendium.pl, regularnie korzystamy ze wsparcia e-wolontariuszek i e-wolontariuszy. Tłumaczą oni oferty stypendiów zagranicznych oraz piszą artykuły – takie jak np. artykuł o studiach w Polsce dla kandydatów zza granicy.
- Zachęcamy też do lektury krótkich artykułów o e-wolontariuszkach: Darii i Mai, które podzieliły się z nami swoimi przemyśleniami na temat zdalnego wolontariatu, ich doświadczeń i korzyści z działania online.
Zacznij współpracę z wolontariuszami z całego świata – zapisz się na bezpłatny minikurs przez stronę minikurs.e-wolontariat.pl!
Źródło: Fundacja Dobra Sieć