Współpraca transgraniczna w UE: szansa dla europejskich regionów przygranicznych
Ponad jedna trzecia obywateli UE mieszka i pracuje w regionach przygranicznych. Granice mają pośredni i bezpośredni wpływ na ich życie. W związku z brakiem zaufania lub nawet niechęcią względem sąsiadów w regionach przygranicznych znaczący potencjał gospodarczy wciąż pozostaje niewykorzystany. Z tego powodu Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej przeprowadziła pierwszą w historii ankietę Eurobarometr, która ma pomóc w ustaleniu nastrojów panujących wśród mieszkańców przygranicznych obszarów. Badania te pozwolą także precyzyjniej określać rzeczywiste potrzeby.
W okresie programowania 2014-2020 ponad 10 miliardów euro zostanie zainwestowanych we współpracę międzyregionalną, z których około 6,6 miliarda euro trafi do regionów przygranicznych. Środki te powinny zapewnić maksymalne korzyści z realizowanych inwestycji.
Główne wnioski z badania Eurobarometru:
Wiedza na temat finansowanych ze środków UE działań w regionach przygranicznych:
- Jedna trzecia (31%) mieszkańców regionów przygranicznych wie o finansowanych ze środków unijnych działaniach prowadzonych w ich regionie.
- Świadomość ta jest zasadniczo wyższa wśród mieszkańców regionów w Europie Wschodniej i Środkowej.
Powody przekroczenia granicy z sąsiednim państwem:
- Ponad trzy czwarte (76%) ankietowanych podróżowało do innego kraju. Mieszkańcy regionów przygranicznych w krajach Europy Północnej i Środkowej zasadniczo chętniej podróżują za granicę.
- Ankietowani przyznają, że cele rozrywkowe to najczęstszy cel ich podróży. 57% z nich odwiedziło inny kraj w celach turystycznych, a ponad jedna trzecia (35%) - by dokonać zakupu towarów lub usług. Jedynie 14% respondentów przekracza granice do pracy lub w innych w celach służbowych. Granica Irlandii i Zjednoczonego Królestwa (Irlandii Północnej) to jedyny obszar przygraniczny w całej Unii, w którym co najmniej połowa ankietowanych przekroczyła granicę, by odwiedzić znajomych.
Poziom zaufania wśród ludzi zamieszkujących regiony przygraniczne:
- Zdecydowana większość (61%) respondentów odpowiedziała, że ludziom, co do zasady, można ufać. Mieszkańcy państw skandynawskich są zazwyczaj bardziej ufni wobec innych ludzi.
- Ich zaufanie jest na stałym poziomie - 59% ankietowanych nie miałoby nic przeciwko mieć sąsiada z kraju partnerskiego, a 58% zareagowałoby pozytywnie na taką osobę w swoim miejscu pracy lub w rodzinnym gronie. Mniej chętnie jednak respondenci odnoszą się do pomysłu posiadania szefa z kraju partnerskiego (49%).
Postrzeganie przeszkód dla współpracy między regionami przygranicznymi
- Ponad jedna trzecia ankietowanych (37%) uważa, że życie w regionie przygranicznym to szansa, podczas gdy tylko 4% traktuje tę okoliczność jako przeszkodę. Połowa uczestników (55%) ankiety przyznaje, że życie blisko granicy nie ma wpływu na ich codzienność.
- Co najmniej połowa respondentów (57%) uznała barierę językową jako przeszkodę dla współpracy transgranicznej.
- Ponad 40% ankietowanych zwróciło uwagę na różnice ekonomiczno-społeczne, prawne i administracyjne, a co najmniej 30% uważa, że współpracę transgraniczną hamują różnice kulturowe lub kwestia dostępności.
- Różnice kulturowe są najczęściej wymienianym problemem w regionach leżących przy granicy polsko-niemieckiej. Kwestia dostępności była najczęściej wskazywanym problemem we Wschodniej Europie, szczególnie we Włoszech.
Więcej informacji:
- Blog komisarz Coriny Crețu
- Flash Eurobarometer 422: Współpraca transgraniczna w UE
- Eurobarometer 423: „Citizens’ awareness and perception of EU Regional policy” (Znajomość i postrzeganie unijnej polityki regionalnej przez obywateli UE)
- Interreg - Europejska Współpraca Terytorialna
- Konferencja „25 lat programu Interreg”