Współpraca międzynarodowa. Jak dobrze zacząć? Konferencja Europejska prezentująca rozwiązania wspierające początkujących realizatorów projektów międzynarodowych [patronat ngo.pl]
Konferencja Europejska „Współpraca międzynarodowa. Jak dobrze zacząć?”, podsumowująca kluczowe rezultaty projektu "Sieć wsparcia początkujących realizatorów projektów międzynarodowych" odbyła się – równolegle w Tyńcu i przez Internet – w dniach 21–22 września 2020 r. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych, koordynator projektu.
„Sieć wsparcia dla początkujących menadżerów projektów międzynarodowych” to przedsięwzięcie mające na celu wypracowanie narzędzi i rozwiązań wspierających początkujących realizatorów projektów międzynarodowych działających w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego sektora uczenia się przez całe życie. Projekt realizowany jest w okresie sierpień 2018 r. – grudzień 2020 r. przez pięć organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Polski, Włoch, Węgier, Danii i Austrii.
Projekt realizowany jest w okresie sierpień 2018 r. – grudzień 2020 r. przez pięć organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Polski, Włoch, Węgier, Danii i Austrii.
Podczas konferencji zaprezentowaliśmy narzędzia i rozwiązania dedykowane początkującym realizatorom projektów międzynarodowych:
Z raportu „Sukcesy i wyzwania. Raport I dotyczący zarządzania projektami międzynarodowymi w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego sektora edukacji dorosłych” dowiesz się, z czym właściwie wiąże się współpraca międzynarodowa, jakie wyzwania napotkasz, jak sobie z nimi poradzić.
W raporcie„Kompetencje kluczowe i oczekiwane wsparcie. Raport II dotyczący zarządzania projektami międzynarodowymi w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego sektora edukacji dorosłych” przeczytasz, jakie kompetencje potrzebne są do prowadzenia projektów międzynarodowych oraz jak możesz je nabywać i rozwijać.
Portal FIRST Network to miejsce w sieci dedykowane początkującym realizatorom projektów międzynarodowych. Naszym celem jest zebranie, pod jednym adresem internetowym, istotnych informacji i wskazówek wspierających współpracę międzynarodową organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających w obszarze uczenia się przez całe życie. Zapraszamy do korzystania!
W przewodniku„Wskazówki i scenariusze. Projektowanie i realizacja systemów mentoringu i e-mentoringu wspierających współpracę międzynarodową organizacji społeczeństwa obywatelskiego sektora edukacji dorosłych” przeczytasz, jak mógłby wyglądać program mentoringowy w organizacji, na rzecz której działasz (przewodnik jest na ten moment dostępny w j. angielskim, kończymy tłumaczenie na j. polski).
Kończymy obecnie prace nadkompendium krajowych i międzynarodowych programów szkoleniowych dedykowanych początkującym menadżerom projektów międzynarodowych oraz zarządzającym organizacjami zainteresowanymi współpracą międzynarodową.
Pierwszego dnia konferencji chcieliśmy się trochę poznać… Rozpoczęliśmy od prezentacji uczestniczek i uczestników łączących się z nami z różnych zakątków Europy…
Po czym przekazaliśmy głos uczestniczkom i uczestnikom zebranym w Tyńcu.
„Po godzinach” mieliśmy okazję przespacerować się po terenie Opactwa z przewodnikiem. Pogoda nam sprzyjała.
W ramach projektu zainicjowana zostanie FIRST Network – międzynarodowa sieć wspierająca początkujących realizatorów projektów międzynarodowych. Jako wprowadzenie do tematu – zaoferowaliśmy kreatywne warsztaty networkingowe „Jak z sukcesem budować współpracę i sieciowanie na poziomie międzynarodowym?”. Oczywiście zarówno na miejscu, jak i dla uczestników i uczestniczek online.
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów pracowali nad odpowiedziami na trzy pytania: Jakie informacje/narzędzia/zasoby, inne niż już zaprezentowane, warto byłoby zamieścić na portalu FIRST Network? Z jakich usług, zapowiedzianych w ramach FIRST Network, chciałbyś/chciałabyś skorzystać? I jakie inne, dodatkowe usługi mogłaby oferować ta sieć? Co mógłbyś/mogłabyś zarekomendować by skutecznie budować międzynarodowe kontakty i współpracę?
Dbając o swoje i innych bezpieczeństwo – pracowaliśmy w dystansie i w maseczkach.
Przygotowując konferencję, cały czas mieliśmy zresztą „z tyłu głowy”, że jeżeli sytuacja epidemiczna się pogorszy, całość wydarzenia będzie się musiała odbyć w Internecie.
Prezentacja pomysłów i rozwiązań również odbyła się hybrydowo. Podsumowanie pomysłów i wniosków z kreatywnych warsztatów networkingowych jest dostępne również TUTAJ.
Działamy na rzecz integracji i współpracy środowiska realizatorów projektów międzynarodowych. Podczas całego wydarzenia wśród uczestniczek i uczestników konferencji działała specjalistka ds. networkingu. Na zakończenie spotkania Jadwiga podsumowała tzw. „złote zasady networkingu”.
W konferencji udział wzięli uczestnicy i uczestniczki z Polski, Włoch, Węgier, Danii, Austrii, Portugalii i Łotwy. Dziękujemy za aktywny udział, dzielenie się pomysłami, doświadczeniami!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i zainteresowane do współpracy i wymiany doświadczeń na temat wyzwań związanych ze współpraca międzynarodową w ramach społeczności praktyków na platformie EPALE: FIRST NETWORK. International projects management.
Bądźmy w kontakcie.
Konferencja Europejska zrealizowana została w ramach projektu „Sieć wsparcia dla początkujących menadżerów projektów międzynarodowych” (“First-time international project realisers support network”)dofinansowanego w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+ (2014 – 2020), Partnerstwa strategiczne na rzecz innowacji.