Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Trwa trzecia edycja projektu „Wspólny mianownik”, w ramach którego ponad 300 gimnazjalistów z małych miejscowości na Mazowszu bierze udział w bezpłatnych warsztatach pisarskich, a znani Polacy opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Koncentrat" dofinansowało Narodowe Centrum Kultury.
Fajrant, jesionka, bajerant, ancymon? A może huncwot, ferajna albo galantyna? Trwa trzecia edycja projektu „Wspólny mianownik”, w ramach którego ponad 300 gimnazjalistów z małych miejscowości na Mazowszu bierze udział w bezpłatnych warsztatach pisarskich, a znani Polacy opowiadają o słowach bardzo przez siebie lubianych, a powoli wychodzących z powszechnego użycia.
– Pomysł na projekt podsunął nam mój dziadek. On ma taki specjalny zeszycik i zapisuje w nim słowa, które jego zdaniem znikają z języka. Kiedy do niego przychodziłam w odwiedziny, on swój zeszycik otwierał i pytał: „czy ty wiesz, co to znaczy absztyfikant?” albo: „czy znasz słowo letnisko?”. Dziadek opowiadał historie związane z tym słowami i zrozumiałam wtedy, że to jest świetny pomysł na projekt. My też zachęcamy młodych ludzi, żeby rozmawiali z dziadkami, babciami, sąsiadami, rodzicami o tych słowach, które z języka znikają, a które oni bardzo lubią. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele wyrazów wróci chociaż na chwilę – mówi Anna Błaszkiewicz, prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, które realizuje projekt.
Do rozmów o słowach lubianych/ zapominanych udało się już w ramach trzech edycji projektu namówić m.in. Krzysztofa Cugowskiego („jesionka”), Katarzynę Bondę („dzierlatka”), Łukasza L.U.C Rostkowskiego („huncwot”), Ewę Błaszczyk („odpowiedzialność”), Marcina Prokopa („azaliż”), Wojciecha Kuczoka („już się zmierzcha”), Teresę Lipowską („umizgi”), Paulinę Holtz („patałach”), Olgę Bończyk („rzecz jasna”) i Katarzynę Grocholę („ruski miesiąc”). Krótkie, anegdotyczne opowieści o słowach, ilustrowane portretowymi zdjęciami autorstwa Jacka Łagowskiego, umieszczane są sukcesywnie na stronie: www.wspolnymianownik.pl. Tu także można przeczytać ciekawe wywiady z ekspertami – m.in. z prof. Małgorzatą Marcjanik, specjalistką od językowej grzeczności i z prof. Mirosławem Bańko, który opowiada o nowych słowach.
W ramach projektu odbywają się również bezpłatne warsztaty pisarskie dla gimnazjalistów z małych miejscowości na Mazowszu (wzięło w nich już udział ponad 300 uczniów) oraz szkolenia dla bibliotekarzy, którzy chcą prowadzić projekty edukacyjno–kulturalne dotyczące promocji języka polskiego (uczestniczyło w nich ponad 40 osób).
Na stronie projektu można też znaleźć m.in. scenariusze warsztatów dziennikarskich i pisarskich oraz informacje o konkursach językowo-literackich organizowanych w ramach "Wspólnego mianownika".
Projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2016.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.