Wspólnie dla pieczy zastępczej – rusza 1. edycja Akademii Polityki Publicznej
Jeśli Wasza organizacja działa na rzecz rodziców zastępczych oraz dzieci w pieczy zastępczej, poznajcie szczegóły nowego programu prowadzonego przez Fundację Stocznia. Akademia Polityki Publicznej „Mów do rzeczy” to okazja do rozwijania kompetencji rzeczniczych, budowania partnerstw i wpływania na polityki publiczne. Zapraszamy do udziału!
Wspólnie dla dzieci z pieczy zastępczej
Tematem pierwszej edycji Akademii jest rodzinna piecza zastępcza. Do udziału zapraszamy organizacje działające na rzecz stworzenia bardziej sprawiedliwego, efektywnego i zrównoważonego systemu, który będzie odpowiadał na realne potrzeby dzieci oraz rodziców zastępczych.
Trwają prace nad kolejnymi zmianami prawnymi obejmującymi rodzinną pieczę zastępczą w tym Ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wiemy, że jest wiele tematów, które łączą, osoby pracujące w organizacjach związanych z systemem rodzinnej pieczy zastępczej. Udział w Akademii pozwoli Wam zdobyć kompetencje, które pomogą Wam prowadzić skuteczne działania rzecznicze oraz wywierać wpływ na prace legislacyjne w tym kluczowym momencie i nawiązać szerszą współpracę lub ożywić tę, która już jest.
Co oferujemy?
Akademia to kompleksowy program szkoleniowo-sieciujący, dzięki któremu Wasza organizacja zdobędzie wiedzę, rozwinie kluczowe kompetencje rzecznicze i przekuje pomysły na konkretne działania.
Akademia oferuje m.in.:
- warsztaty i szkolenia prowadzone przez ekspertów i ekspertki oraz praktyków i praktyczki z zakresu polityk publicznych i działań rzeczniczych (z naciskiem na doświadczenie w obszarze pieczy zastępczej);
- praktyczną wiedzę na temat tego, o co i na jakich etapach warto zabiegać na poziomie centralnym, samorządowym lub w komunikacji z lokalnym posłem czy posłanką;
- wsparcie w komunikacji i wykorzystywaniu danych w działaniach rzeczniczych, tak aby zainteresować społeczeństwo, dziennikarzy i polityków swoimi postulatami;
- spotkania z kluczowymi osobami, które warto uwzględniać w działaniach rzeczniczych: okazja do rozmowy z osobami ze świata polityki, samorządów czy mediów;
- sieciowanie, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie pomiędzy osobami z różnych organizacji;
- indywidualne wsparcie – możliwość skorzystania z szytego na miarę doradztwa ekspertów i ekspertek m.in. z obszaru procesu stanowienia prawa, wykorzystania danych czy komunikacji;
Harmonogram
Zaplanowaliśmy 3 dwudniowe, stacjonarne zjazdy warsztatowo-szkoleniowe. Łącznie uczestnicy i uczestniczki skorzystają z ponad 40. godzin intensywnych zajęć oraz będą mogli wziąć udział w dodatkowych szkoleniach i webinarach.
Przybliżone terminy zjazdów:
(dokładne daty spotkań podamy w drugiej połowie grudnia)
- Zjazd 1: między 20 a 24 stycznia 2025
- Zjazd 2: między 17 a 21 lutego 2025
- Zjazd 3: między 10 a 14 marca 2025
Udział w Akademii Polityki Publicznej jest bezpłatny. Spotkania odbywać się będą pod Warszawą (zapewniamy transport z Warszawy na miejsce i z powrotem). Gwarantujemy noclegi, wyżywienie, pokrycie kosztów podróży oraz dostosowanie się do szczególnych potrzeb osób uczestniczących. Uczestnicy i uczestniczki biorący udział w Akademii otrzymają certyfikat – zaświadczenie o uczestniczeniu w szkoleniach.
Bądźcie częścią zmiany!
Twórzcie wspólnie lepszy, bardziej sprawiedliwy i efektywny system pieczy zastępczej.
Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych (członków i członkinie zarządu, pracowników i pracowniczki lub wolontariuszy i wolontariuszki) – maksymalnie po 2 osoby z jednej organizacji.
Zapiszcie się do 16 grudnia 2024 poprzez formularz dostępny na stronie (możecie przejrzeć i wrócić do uzupełnienia odpowiedzi, jeśli nie zamkniecie okna przeglądarki) lub telefoniczne pod numerem +48 510 144 870. Każda osoba zainteresowana uczestnictwem jest proszona o indywidualne zgłoszenie.
W ocenie zgłoszeń będziemy brać pod uwagę następujące aspekty:
- kryterium formalne – w projekcie mogą wziąć udział osoby, które są przedstawiciel(k)ami organizacji pozarządowych (członkowie/inie zarządu, pracownicy i pracowniczki, wolontariusze lub wolontariuszki), prowadzących działania na rzecz rodziców zastępczych i dzieci powierzonych do pieczy zastępczej
- dotychczasowe doświadczenie w działaniach rzeczniczych, monitorowaniu i wpływaniu na polityki publiczne w obszarze pieczy zastępczej, praw dzieci, wsparcia rodziny (0-2 pkt)
- motywacja do udziału w Programie (0-4pkt)
- propozycja wykorzystania doświadczenia z Programu w dalszej działalności (0-4 pkt)
Oceny zgłoszeń dokona komisja rekrutacyjna złożona z 3 członków zespołu projektu. Wszyscy oni podpiszą odpowiednią deklarację bezstronności i zostaną poproszeni o zadeklarowanie wszelkich konfliktów interesów.
Do procesów zostaną zaproszone osoby, które otrzymają największą liczbę punktów (nie więcej niż 2 osoby z jednej organizacji, jeśli liczba kandydatów z jednej organizacji będzie większa, zostaną wybrane maksymalnie 2 osoby, które otrzymały najwyższą punktację)
W przypadku gdy dwie lub więcej organizacji otrzyma tę samą liczbę punktów, zastrzegamy prawo do przeprowadzenia dodatkowych rozmów rekrutacyjnych.
Zostanie także utworzona lista rezerwowa wg przyznanej punktacji.
W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z koordynatorkami projektu: Aleksandrą Pierścińską (apierscinska@stocznia.org.pl) i Katarzyną Wójcikowską-Baniak: (kwojcikowska@stocznia.org.pl) lub telefonicznie pod numerem +48 501 448 706.
Projekt Mów do rzeczy – kompleksowa edukacja i wsparcie organizacji w zakresie wpływania na polityki publiczne i prowadzenia działań rzeczniczych realizowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27.
Źródło: Fundacja Stocznia