Współdzielnik w Wola Parku na liście warszawskich „Miejsc Otwartych” sprzyjających integracji lokalnej społeczności
Warszawa to miejsce pełne twórczych przestrzeni stworzonych dla mieszkańców, wspierających działania społeczne oraz edukacyjne i zachęcające do budowania więzi czy dzielenia się zasobami. W ramach inicjatyw, które znalazły się na liście warszawskich „Miejsc Otwartych” przygotowanej przez Urząd m.st. Warszawy, mieszkańcy stolicy mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej, a także spędzać czas w inspirującym towarzystwie.
W stolicy znajduje się 110 miejsc aktywności lokalnej. Wśród nich wyróżniają się takie przestrzenie jak Współdzielnik na warszawskiej Woli, Międzypokoleniowa Klubokawiarnia w Śródmieściu czy Dwa Jelonki na Bemowie.
Współdzielnik w Wola Parku – twórcza przestrzeń dla lokalnej społeczności
Jedną z twórczych przestrzeni na mapie Warszawy jest Współdzielnik na warszawskiej Woli. To miejsce, w którym mieszkańcy mogą współpracować i rozwijać swoje umiejętności. Organizowane są tu warsztaty artystyczne, takie jak malarstwo czy ceramika, a także inicjatywy ekologiczne, promujące ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.
– Współdzielnik to przestrzeń, w której rodzą się pomysły i współprace. Tutaj mieszkańcy mogą wziąć udział w warsztatach, które rozwijają ich talenty i pasje. Nasza społeczność jest niezwykle różnorodna, a to sprawia, że każde spotkanie jest unikalne. Dzięki Współdzielnikowi możemy wspólnie tworzyć projekty, które mają pozytywny wpływ na naszą okolicę i pomagają w integracji – mówi Emilia Szkudlarek, dyrektorka centrum handlowego Wola Park.
Współdzielnik angażuje mieszkańców w działania proekologiczne, organizując warsztaty dotyczące ochrony środowiska, ogrodnictwa miejskiego i upcyklingu. Działania zero waste widoczne są również poprzez dostępną na stałe strefę wymiany, gdzie każdy może przynieść swoje nieużywane ubrania, książki czy zabawki i wymienić na inne. We Współdzielniku funkcjonuje również warsztat naprawczy, gdzie można przynieść wadliwą prostą elektronikę i małe AGD, aby zostało zdiagnozowane i jeżeli jest taka możliwość – naprawione za darmo. Te inicjatywy edukują odbiorców i mobilizują ich do wprowadzania proekologicznych nawyków w codziennym życiu, co jest kluczowe w obliczu globalnych wyzwań.
Konferencja „Miejsca Otwarte” – współpraca dla przyszłości
W minionym tygodniu we Współdzielniku odbyła się wizyta studyjna uczestników konferencji „Miejsca Otwarte”. Tematem przewodnim spotkania było rozwijanie miejsc integrujących lokalną społeczność i to, jak duże firmy, mogą takie miejsca wspierać. Uczestnicy poznali kulisy powstawania Współdzielnika, perspektywę Wola Parku związaną z codzienną koordynacją działań skupionych wokół zero waste, cyrkularności i zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Wola Park