Wsparcie transformacji zrównoważonego budownictwa. Raport Roczny PLGBC 2024
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało Raport Roczny za 2024 rok, który podsumowuje najważniejsze działania, osiągnięcia oraz wpływ organizacji na rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce. Raport ten ukazuje, jak PLGBC przyczynia się do kształtowania odpowiedzialnych praktyk branży budownictwa i nieruchomości.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC to największa organizacja pozarządowa w Polsce działająca w sektorze zrównoważonego budownictwa, skupiająca wiodące firmy i ekspertów.
Organizacja łączy najlepsze praktyki, wpływając na wszystkie aspekty budownictwa.
Dzięki wielowymiarowej roli, współpracy z globalnymi liderami, a także w ramach struktur World Green Building Council, PLGBC integruje interesariuszy, wspiera swoich członków, umożliwia transfer wiedzy i doświadczeń.
W minionym roku PLGBC zrealizowało szereg przełomowych inicjatyw, wśród nich warto podkreślić:
· Zrównoważone budownictwo w praktyce - promowanie praktyk GOZ w budownictwie, a także takich obszarów jak zdrowie i jakość życia, bioróżnorodność czy temat zmiany klimatu, stało się jednym z kluczowych celów działań Stowarzyszenia.
· Poszerzenie grona Członków, wzrost świadomości ekologicznej i wpływ na gospodarkę oraz środowisko - dzięki poszerzeniu grona członków, aktywnościom, takim jak organizacja spotkań networkingowych, grup roboczych, webinariów, kampanii, warsztatów i szkoleń, konferencji, PLGBC zwiększa świadomość i przedstawia korzyści budownictwa przyjaznego środowisku.
· Rozwój certyfikacji ZIELONY DOM - wzrosła liczba nowych inwestycji budownictwa mieszkaniowego certyfikowanych w systemie ZIELONY DOM. Opracowano także nową odsłonę certyfikacji zgodną z Taksonomią UE.
· Publikacje, narzędzia i badania - dostarczyły kluczowych danych o wpływie zrównoważonego budownictwa na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo. Baza Certyfikowanych Budynków w Polsce oraz raport Zrównoważone certyfikowane budynki 2024 ukazały dane o trendach rynkowych. Platforma edukacyjno-obliczeniowa FoCA umożliwia porównanie materiałów, a dalej zmniejszanie śladu węglowego budynków. Badanie Wellbeing w pracy - stan dobrostanu w organizacji zaprezentowało, jak firmy w Polsce dbają o zdrowie i samopoczucie pracowników.
- Aktywności PLGBC w 2024 roku to potwierdzenie naszego zaangażowania w rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce. Współpracując z członkami i partnerami, skutecznie realizujemy naszą misję budowania lepszej przyszłości dla ludzi i planety. Bierzemy aktywny udział w tworzeniu polityk wspierających zrównoważone budownictwo. Rok 2025 zapowiada się jako kolejny ważny etap w realizacji wizji organizacji – mówi Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Poprzez swoje działania PLGBC inspiruje branżę i społeczność do podejmowania decyzji, które przyczyniają się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) ONZ oraz transformacji budownictwa w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
- Dla firm działających w branży budownictwa i nieruchomości, członkostwo w PLGBC to strategiczny krok ku wzmocnieniu pozycji na rynku, edukacji, podniesieniu standardów działalności oraz zdobyciu przewagi konkurencyjnej – podsumowuje Alicja Kuczera.
Pełna wersja Raportu Rocznego PLGBC za 2024 rok jest dostępna na stronie:
https://plgbc.org.pl/wirtualna-biblioteka/wsparcie-transformacji-zrownowazonego-budownictwa-raport-roczny-plgbc-2024
O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast iich otoczeniaw takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia,użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
Organizacja wspiera tworzenie zrównoważonych budynków dla wszystkich poprzez:
- powstrzymanie zmian klimatu oraz adaptację do nowych warunków,
- stosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym,
- podnoszenie poziomu dobrostanu, jakości życia i zdrowia społeczeństwa,
- zwiększanie bioróżnorodności.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC