Wsparcie dla regionów: wyniki pilotażowej inicjatywy UE w Polsce
Komisja Europejska poinformowała, że w następstwie realizacji jednorocznej pilotażowej inicjatywy w Polsce - w ramach ukierunkowanej pomocy Komisji dla regionów UE o niskim wzroście lub o niskim dochodzie, wspieranej przez politykę spójności - uzyskano obiecujące rezultaty.
Eksperci Komisji i Banku Światowego, wraz z polskimi organami na szczeblu krajowym i lokalnym, pracowali przez ostatni rok nad zidentyfikowaniem rozwiązań sprzyjających ożywieniu rozwoju gospodarczego w województwie podkarpackim i świętokrzyskim we wschodniej Polsce, które to województwa charakteryzują się niskim dochodem.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu powiedziała: Globalizacja przynosi za sobą tyle samo szans co wyzwań i dlatego nie powinnyśmy zostawiać żadnego europejskiego regionu w tyle. Rezultaty tej pilotażowej inicjatywy w dwóch polskich regionach o niskim dochodzie ukazują konieczność zrezygnowania z polityki odgórnej i nieuwzględniającej różnic. Regiony należy traktować jak partnerów. Powinno się im przekazywać środki na zmiany gospodarcze na podstawie dostosowanych strategii rozwojowych.
- Przekazywanie wiedzy z uczelni do lokalnego środowiska biznesowego
Aby pomóc województwu podkarpackiemu w dalszym czerpaniu zysków z jego wiodącego sektora – przemysłu lotniczego i kosmicznego – i sprzyjać większej współpracy między przedsiębiorstwami a lokalnymi uniwersytetami, w regionie tym – przy wykorzystaniu finansowania UE – powstaje obecnie Centrum Transferu Technologii. Centrum to będzie się charakteryzować aktywnym podejściem nastawionym na klienta, ukierunkowanym na zrozumienie potrzeb lokalnych przedsiębiorstw i przedstawianie im dopasowanych rozwiązań z zakresu badań i rozwoju.
Centrum dokona również wyboru najbardziej obiecujących projektów uniwersyteckich z zakresu badań i rozwoju według ich potencjału rynkowego i zapewni pomoc w tworzeniu strategii biznesowej, marketingu i rozwoju produktów.
- Poprawa otoczenia regionalnego dla przedsiębiorstw
Zakładanie przedsiębiorstw w województwie podkarpackim i świętokrzyskim może trwać ponad miesiąc, podczas gdy w innych województwach wystarcza na to tydzień. Inicjatywa koncentruje się na promowaniu wykorzystania platform internetowych, przekazywaniu przedsiębiorcom wskazówek dotyczących rejestrowania podmiotów gospodarczych i przyspieszeniu rozpatrywania wniosków złożonych w formie papierowej.
Ponadto przedsięwzięcie finansowane z UE będzie wkrótce umożliwiało proste i szybkie kojarzenie konsultantów i lokalnych MŚP na obszarach znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji w obu tych województwach, dzięki czemu przedsiębiorstwa te uzyskają strategiczną poradę i pomoc przy opracowywaniu nowych produktów oraz wchodzeniu na nowe rynki.
- Udoskonalenie umiejętności lokalnej siły roboczej
Na podstawie tych pierwszych pilotażowych projektów prowadzone są obecnie prace nad planem wdrażania podobnych projektów w innych polskich regionach, które potrzebują tego samego bodźca w zakresie konkurencyjności.
Więcej informacji:
- Konferencja na temat regionów nadrabiających zapóźnienia
- Konkurencyjność w regionach o niskim wzroście i niskim dochodzie – sprawozdanie w sprawie regionów słabiej rozwiniętych
- Pytania i odpowiedzi dotyczące sprawozdania