Podczas sezonu wakacyjnego miliony Europejczyków planują wakacje na całym kontynencie i poza nim. Komisja Europejska przygotowała zbiór wskazówek na temat sposobu postępowania w przypadku problemów. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy lekarza w nagłych wypadkach, jakie prawa przysługują nam jako pasażerom, jakie są nowe stawki roamingu w usługach telefonii komórkowej.
Gdzie dzwonić w razie wypadku?
Wybieram się poza granice Unii, a tam, gdzie jadę, nie ma ambasady ani konsulatu mojego państwa. Z kim mam się skontaktować, jeżeli będę potrzebować pomocy?
Co roku prawie 7 mln obywateli UE podróżuje poza granice Unii do miejsc, gdzie ich kraj nie jest reprezentowany, lub też mieszka w takich miejscach.
Jako obywatel państwa członkowskiego UE jesteś automatycznie obywatelem Unii. Dlatego poza jej granicami masz prawo do uzyskania pomocy konsularnej, nawet jeśli tam, gdzie przebywasz, nie ma placówki dyplomatycznej twojego kraju pochodzenia. Jeżeli np. zostaniesz zatrzymany, ulegniesz poważnemu wypadkowi lub zgubisz ważne dokumenty, możesz zwrócić się o pomoc do konsulatu lub ambasady innego państwa członkowskiego UE.
Przysługuje Ci także pomoc w sytuacjach kryzysowych: państwa członkowskie UE muszą udzielać obywatelom Unii pomocy w ewakuacji na takich samych zasadach, na jakich udzielają jej swoim obywatelom.
Co robić, jeśli podczas pobytu za granicą będzie mi potrzebna pomoc lekarza?
Aplikacja jest dostępna w 25 językach. Sama aplikacja nie jest odpowiednikiem karty EKUZ i jej nie zastępuje.
Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę i musisz wykupić lek podczas podróży zagranicznej, przed wyjazdem poproś lekarza o receptę transgraniczną.
Po rezerwacji wczasów zorganizowanych biuro podróży zbankrutowało. Czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy?
Przepisy przyznają unijnym konsumentom podstawowe prawa przy dokonywaniu rezerwacji na zorganizowane wakacje. Obejmują one prawo do uzyskania wyczerpujących informacji przed rezerwacją; prawo do przeniesienia rezerwacji na inną osobę, jeśli samemu nie można z niej skorzystać; oraz prawo do uzyskania zwrotu pieniędzy i powrotu do kraju w przypadku bankructwa organizatora.
O czym powinienem pamiętać, kupując wyjazd wakacyjny na kredyt?
- Reklama kredytu konsumenckiego powinna być przejrzysta i zrozumiała.
- Przed podpisaniem umowy powinieneś otrzymać wystarczające informacje, by móc porównać różne oferty.
- Po podpisaniu umowy powinieneś otrzymać jej kopię.
- Jeżeli zmienisz zdanie, masz 14 dni na odstąpienie od umowy.
- Powinieneś również mieć możliwość wcześniejszej spłaty kredytu za uczciwą rekompensatą.
Co mogę zrobić, jeśli moja podróż samolotem, pociągiem, autobusem lub statkiem jest opóźniona lub odwołana?
Dzięki Komisji Europejskiej UE stała się pierwszym na świecie obszarem, w którym gwarantuje się przestrzeganie praw pasażerów podróżujących wszystkimi rodzajami środków transportu.
Jakie prawa przysługują mi, jeśli jestem osobą niepełnosprawną?
Podróżuję własnym lub wynajętym samochodem w innym państwie członkowskim UE; czy muszę mieć międzynarodowe prawo jazdy? Czy przepisy ruchu drogowego są podobne do tych w moim kraju?
Mam problemy z wypożyczalnią samochodów za granicą. Do kogo mogę się zwrócić o pomoc w dochodzeniu roszczeń?
Aplikacja ta jest przydatna w przypadku najczęstszych problemów napotykanych przez konsumentów podczas podróży, takich jak opóźnienia lotów lub anulowanie rezerwacji noclegów.
Podróżując, płacę gigantyczne rachunki za telefon. Jak mogę je obniżyć?
UE pomaga obniżać koszty korzystania z usług telefonii komórkowej w podróży – tzn. roamingu. Komisja Europejska od kilku lat dąży do obniżenia limitów cenowych za transmisję danych w roamingu dla osób korzystających z usług unijnych operatorów w innym państwie UE. Od kwietnia 2016 r. opłaty roamingowe będą jeszcze niższe, a w czerwcu 2017 r. całkowicie odejdą w niepamięć (patrz niedawny komunikat prasowy – pytania i odpowiedzi). W poniższej tabeli można prześledzić spadek cen za usługi roamingu w ostatnich dwóch latach. Pamiętaj, że są to ceny maksymalne: twój operator może naliczać niższe opłaty. Coraz więcej operatorów telefonii komórkowej w Europie pozwala na rozszerzenie abonamentu krajowego na zagranicę za ustaloną stawkę dzienną, tygodniową lub miesięczną. Takie rozwiązania są częstsze w czasie letnich wakacji, dlatego warto skontaktować się ze swoim operatorem w sprawie ofert. Jeśli tego lata podróżujesz po terytorium Unii, możesz odetchnąć i cieszyć się wakacjami, pozostając w kontakcie z rodziną i znajomymi i nie martwiąc się, że rachunki za telefon nadmiernie obciążą twój budżet.
Limity cenowe w 2015 r. (bez VAT)
Wykonywanie połączeń: 19 centów/min. (ok. 0,80 zł)
Odbieranie połączeń: 5 centów/min. (ok. 0,20 zł)
Wysłanie SMSa: 6 centów (ok. 0,24 zł)
Ściąganie danych/surfowanie po sieci: 20 centów/MB (ok. 0,80 zł)
Kupione podczas wakacji buty rozpadły się po tygodniu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze? Jakie są przepisy?
Planuję wakacje nad morzem. Jak mogę się dowiedzieć, czy woda w kąpieliskach będzie czysta i bezpieczna?
Jak mogę wybrać owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów?
Nawet jeśli znajdujesz się daleko od swojego lokalnego sklepu rybnego, nie musisz rezygnować z owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów. Jedząc w restauracji, zapytaj kelnera lub szefa kuchni, skąd pochodzą serwowane ryby i czy zostały wyhodowane lub wyłowione w sposób zrównoważony. Sprawdź, czy ryby na twoim talerzu mają przepisowe minimalne rozmiary. Wybierając produkty pozyskane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, pozwalamy rybom rosnąć i rozmnażać się, a tym samym zapewniamy zasoby dla przyszłych pokoleń.
Właśnie skończyłem naukę i nie wiem, co robić dalej. Jak mogę uzyskać wsparcie?
Przepisy celne i podatkowe
W granicach Unii Europejskiej nie uiszcza się żadnych należności celnych w czasie podróży z jednego kraju do drugiego. Podatki (VAT i akcyzowy) są zawarte w cenie i nie trzeba płacić żadnych dodatkowych podatków w innym kraju UE, z wyjątkiem produktów opisanych poniżej.
Jeśli wracasz z podróży do kraju spoza UE, przepisy są inne i bardziej rygorystyczne.
Alkohol
Nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów, jakie można kupić i zabrać ze sobą w trakcie podróżowania po krajach UE, pod warunkiem że są one przeznaczone na własny użytek, a nie na handel. Każdy kraj ustala orientacyjne ilości wyrobów tytoniowych i alkoholu, które uznaje za przeznaczone do użytku własnego. Osoby przewożące większą ilość tych towarów mogą spodziewać się pytań mających na celu sprawdzenie, czy nie mają zamiarów handlowych. Poziomy orientacyjne nie mogą być jednak niższe od podanych poniżej. Oznacza to, że można przewieźć:
- napoje spirytusowe – 10 litrów
- wino alkoholizowane (porto, sherry) – 20 litrów
- wino – 90 litrów (z czego wino musujące – maks. 60 litrów)
- piwo: 110 litrów.
Jeśli wracasz na terytorium UE z państwa niebędącego jej członkiem, możesz przywieźć ze sobą towary wolne od podatku VAT i akcyzy na użytek własny w ściśle określonych granicach. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, na których nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy. Dla alkoholu limity te wynoszą:
- wyroby spirytusowe o obj. alkoholu powyżej 22 proc. – 1 litr lub 2 litry w przypadku wina alkoholizowanego lub wina musującego
- wino – 4 litry
- piwo – 16 litrów
Tytoń
Orientacyjne ilości dla wyrobów tytoniowych wprowadzono w celu odróżnienia osobistego użytku od działalności gospodarczej. Minimalne poziomy wynoszą:
- papierosy – 800 sztuk
- cygaretki – 400 sztuk
- cygara – 200 sztuk
- tytoń – 1 kg
Jeśli wracasz na terytorium UE z państwa niebędącego jej członkiem, możesz przywieźć ze sobą tytoń wolny od podatku VAT i akcyzy na użytek własny w ściśle określonych granicach. Również w tym wypadku te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, na których nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.
Istnieją jednak w tym przypadku dwa różne limity i każdy kraj UE zdecyduje, czy należy zastosować wyższe czy niższe granice.
Kraje stosujące niższe limity mogą wybrać ich stosowanie jedynie dla podróżujących drogą lądową i morską (Bułgaria, Grecja, Łotwa, Litwa, Węgry, Polska, Słowacja i Szwecja) lub dla wszystkich podróżnych (Estonia i Rumunia). Niższa granica wynosi 40 papierosów lub 20 cygaretek lub 10 cygar lub 50 g tytoniu.
Wszystkie inne kraje UE stosują wyższy limit: 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 g tytoniu.
Perfumy i inne towary
Osoby podróżujące drogą lotniczą i morską mogą przewozić inne towary niż alkohol i papierosy o wartości nieprzekraczającej 430 euro lub 300 euro w przypadku podróży samochodem, pociągiem, transportem rzecznym lub po jeziorze. Niektóre państwa UE stosują niższy limit dla podróżnych poniżej 15. roku życia; limit ten musi wynosić co najmniej 150 euro.
Mięso i produkty mleczne
Przywożenie do UE produktów mięsnych i mlecznych, nawet w małych ilościach, z większości krajów spoza UE jest nielegalne. Wyjątkiem są: Andora, Wyspy Owcze, Grenlandia, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, San Marino i Szwajcaria. Przepis ten ma chronić zwierzęta gospodarskie w UE przed chorobami zwierząt.
Podróżowanie z gotówką
Jeśli przy wjeździe na terytorium Unii lub przy opuszczaniu go posiada się kwotę powyżej 10 tys. euro w gotówce (lub jej równowartość w innych walutach), należy zgłosić ten fakt organom celnym. W obrębie UE na ogół można przewozić dowolną ilość środków pieniężnych.
Dodatkowe informacje: