WRP we wrześniu: Muzeum Techniki i debata o dialogu NGO - urząd
Warszawska Rada Pożytku Publicznego wróciła po wakacjach do obrad. Na ostatnim posiedzeniu poruszonych zostało wiele spraw – projekt Miasto w dialogu z 3 sektorem, Roczny Program Współpracy z NGO oraz propozycja nowego regulaminu konkursu S3KTOR. Niektóre tematy wywołały burzliwe dyskusje.
Roczny Program Współpracy na 2017 rok
W przyszłym roku w Warszawie odbędą się dwa duże wydarzenia, które będą mogły wpłynąć między innymi na świadomość społeczną dotyczącą działań organizacji pozarządowych. Będą to zebranie największych funadacji grantodawczych z całego świata EFC Conference (organizatorem jest Fundacja Batorego) oraz Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Miasto w dialogu z 3 sektorem
Bardzo ważnym elementem tego projektu będzie wydarzenie Miasto współpracy / Miasto w dialogu, które odbędzie się 3 października 2016 roku i o którym opowiedziała Katarzyna Grzegorczyk z Federacji Mazowia. Podzielone ono będzie na trzy części. Podczas pierwszej przedstawiona zostanie współpraca NGO z miastem (historia, sytuacja obecna, nowe narzędzia). Później odbędą się warsztaty na temat małych grantów, nowego generatora wniosków, nowych formularzy, wynajmu lokali od miasta oraz zmian w prawie o stowarzyszeniach. Trzecią częścią jest debata związana z projektem Miasto w dialogu z 3 sektorem. W trakcie wydarzenia będzie można również porozmawiać z ekspertami na temat działalności NGO.
Agata Urbanik i Ewa Kolankiewicz rozwiały wątpliwości niektórych członków Rady mówiąc, że cały projekt wynika z tego, że zgłaszane były uwagi, iż obecna struktura dialogu NGO z miastem nie działa do końca dobrze i że warto o tym więcej porozmawiać. Efektem projektu mogą być zarówno zmiany duże, jak i niewielkie korekty. Cała debata może jednak również zwiększyć aktywność organizacji pozarządowych, usprawnić dialog w poszczególnych KDS i DKDS. Andrzej Trzeciakowski zauważył jednak, że wiele osób nie będzie miało możliwości przyjść na to wydarzenie, często również dlatego, że nie chce się angażować w dialog, tylko zajmować swoją działalnością w określonej sferze. Agata Urbanik przyznała, że tak rzeczywiście może być, ale wraz z innymi osobami pracującymi nad projektem musi podejmować pewne decyzje i jakoś przeprowadzać jego kolejne etapy. Wszyscy mają nadzieję, że Miasto w dialogu z 3 sektorem zakończy się sukcesem i usprawni współpracę NGO z m.st. Warszawą.
Regulamin konkursu S3KTOR
Takie zmiany wywołały spore poruszenie na sali. Niektórzy członkowie Rady, którzy brali udział w dyskusjach nad nowym regulaminem przyznali, że uważają, iż praca ta nie została zakończona, że trzeba dłużej porozmawiać nad tymi zmianami, bo w obecnym kształcie są one nie do zaakceptowania. Ich główną wadą są niejasne kategorie, które często, jak powiedział sekretarz miasta, Marcin Wojdat, mieszają się z kryteriami. Ewa Kolankiewicz powiedziała, że projekt regulaminu został zaprezentowany na Radzie, ponieważ zespół, który nad nim pracował nie jest w stanie dojść do porozumienia, więc może członkowie Rady spojrzą na to świeżym okiem.
Ostatecznie Rada postanowiła, że nad ostatecznym kształtem regulaminu konkursu S3KTOR będą jeszcze pracować trzy osoby (kto to dokładnie będzie, zostanie jeszcze ustalone) z Rady, wraz z Marcinem Wojdatem. Zaproponował on, by stworzyć jedną kategorię dla wszystkich inicjatyw na rzecz mieszkańców Warszawy i dopracować dokładnie kryteria ich oceny. Na ostateczny kształt konkursu S3KTOR w roku 2017 trzeba jednak jeszcze poczekać.
Muzeum Techniki w Warszawie
Pod koniec posiedzenia Rady Witold Zakrzewski przedstawił problem związany z Muzeum Techniki w Warszawie, którego operatorem jest NOT – Naczelna Organizacja Techniczna. Muzeum to jest zadłużone, nie tylko wobec miasta, ale również wobec swoich pracowników, ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Obecnie trwają rozmowy między trzema ministerstwami, któremu z nich przyporządkować pieczę nad Muzeum Techniki. Tymczasem instytucja ta dostała nakaz wyprowadzenia się z siedziby w Pałacu Kultury i Nauki, datowane na 30 września.
Członkowie Rady odbyli bardzo burzliwą dyskusję na ten temat. Podnoszone były argumenty, że zachowanie NOT jest nie w porządku wobec miasta, które od dawna sygnalizowało, że jest problem zadłużeniem. Samo Muzeum Techniki jest przestarzałe, NOT zaś nie poczuwa się do odpowiedzialności za nie, mimo bardzo dużego majątku. Padały dodatkowo argumenty, że zbiory należące do muzeum są własnością prywatną i że niewykluczone, iż byłoby lepiej, gdyby Muzeum Techniki przeniosło się do Bydgoszczy.
Sprawy różne
Wśród spraw różnych znalazło się pozytywne zaopiniowanie przez Radę przesunięcia środków w dzielnicy Żoliborz, dzięki czemu powstanie możliwość zakupu sprzętu sportowego, medali i pucharów, które zostaną wykorzystane w wydarzeniach sportowych organizowanych w tejże dzielnicy.
Przeczytaj, dlaczego konsultacje procedury konkursowej są tak ważne.
Na koniec Marek Ślusarz opowiedział o swoim problemie. Otóż od kilku miesięcy, jako działacz NGO i jednocześnie przewodniczący DKDS Wola bezskutecznie próbuje umówić się na spotkanie z burmistrzem, by przedstawić mu swoje wątpliwości względem niektórych działań na rzecz społeczności lokalnych. Mimo licznych prób wciąż nie dostaje żadnej odpowiedzi. Ewa Kolankiewicz poprosiła go, by wystosował oficjalne pismo, jako przewodniczący DKDS, z prośbą o spotkanie, a jeśli nie przyniesie ono skutku, to ona, jako Pełnomocniczka, będzie mogła w tej sprawie zainterweniować.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Ostatnie posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego dotyczyło bardzo ważnych kwestii i pokazało, jak ważny jest dialog.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23