Podczas październikowego posiedzenia Warszawska Rada Pożytku zajęła się przede wszystkim zaopiniowaniem Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2018 roku oraz przeniesienia znacznych środków w budżecie Biura Kultury.
Nowe sposoby na walkę z alkoholem
Założenia Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy w 2018 roku przedstawiła Marzena Skóra-Nowak z Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Jego treść jest zgodna z innymi ważnymi dokumentami, takimi jak na przykład Ustawa o wychowaniu w trzeźwości czy Narodowy Program Zdrowia do 2020 roku. To także kontynuacja działań, które od lat są prowadzone w Warszawie.
Wśród najważniejszych nowości wymienić trzeba pilotażowy program pozwalający na montaż alkomatów w wybranych miejscach, w tym niektórych sklepach. Podobne inicjatywy były podejmowane w innych miastach, Gdańsku i Krakowie, i zakończyły się niepowodzeniem. Mimo to dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Tomasz Pactwa powiedział, że wierzy, iż w stolicy uda się wprowadzić takie rozwiązanie i będzie ono działać. W planach jest również przeprowadzenie szkoleń dla służb mundurowych z pisania wniosków o cofnięcie uprawnień na sprzedaż alkoholu sklepom, które łamią prawo.
Kolejne wątpliwości rozwiewał Tomasz Pactwa. Wyjaśnił między innymi sprawę zwiększonych środków, które powstały dzięki większym wpływom z podatku od zezwoleń na sprzedaż alkoholu, potocznie zwanego „korkowym”. Otóż pieniądze te zwykle wpływają do kasy miasta pod koniec roku, przez co nie ma czasu na to, by przeznaczyć je na konkursy. Wykorzystuje się je głównie do modernizowania infrastruktury Placówek Wsparcia Dziennego. Co ważne, w 2018 roku planowane jest również wprowadzenie standaryzacji i wyrównywania płac przynajmniej kadry kierowniczej w tych ośrodkach. Innym pomysłem na skorzystanie z większych środków jest przeznaczenie ich na tworzenie kolejnych Lokalnych Systemów Wsparcia.
Zmiany w budżecie Biura Kultury
WRP została poproszona też o zaopiniowanie propozycji przeniesienia środków w budżecie Biura Kultury w kwocie 250 tys. Chodzi o to, że projekt Centrum Sztuki Tańca miał być realizowany w Domu Kultury Kadr. DK Kadr został jednak otwarty z opóźnieniem, przez co nie wszystkie działania zostaną zrealizowane w tym roku. Po konsultacjach z KDS-ami zajmującymi się kulturą postanowiono, że 100 tys. zł zostanie przeznaczone na działalność Teatru Syrena, a 150 tys. zł na projekty realizowane przez NGO wspólnie z instytucją kultury. Co ważne, są już dwa projekty zarekomendowane do otrzymania środków z tej puli.
Padło też pytanie, czy nie można tych środków po prostu przesunąć na kolejny rok, ponieważ projekt Centrum Sztuki Tańca ma trwać łącznie trzy lata. Zostało jednak wyjaśnione, że budżet jest przygotowany wyłącznie na dany rok i nie można przesunąć pieniędzy na rok kolejny. Jedynym rozwiązaniem jest przesunięcie środków na inne cele, dzięki czemu będzie można z nich skorzystać. Co też członkowie WRP zaopiniowali pozytywnie.
Sprawy różne
Później przyszedł czas na sprawy różne. WRP ustaliła wstępne terminy swoich posiedzeń w 2018 roku. Jeśli nic się nie zmieni, to jej członkowie spotkają się 31 stycznia, 14 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 16 maja, 20 czerwca, 11 lipca, 22 sierpnia, 19 września, 10 października, 14 listopada oraz 5 grudnia.
Plan budżetu
Gala Konkursu S3ktor
Promocja WRP na wydarzeniu SCWO
Współpraca z Legią
Kolejne posiedzenie WRP zostało zaplanowane na 22 listopada 2017 roku.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23